• میزان در موسیقی اهمیت بسیار بالایی دارد، نکته ها و تعاریف بسیاری در همین کلمه نهفته است که برای ورود به موسیقی و تبدیل شدن به یک نوازنده حرفه ای باید با آنها آشنا شوید.

  میزان در موسیقی

  ما در موسیقی تقسیمات مساوی زمانی داریم، کوچکترین واحد زمانی در موسیقی ضرب نام دارد. هرگاه حداقل دو ضرب یا بیشتر از دو ضرب در کنار هم قرار بگیرند تشکیل یک میزان را میدهند. پس میزان نیز یکی از تقسیمات مساوی زمانی است که در دل خود نت هایی با ضرب های برابر را جای میدهد.

  تقسیم بندی به صورت مساوی نت ها و ضرب های موسیقی فواید و اهداف بسیاری دارد. یکی از این اهداف، رعایت صحیح ریتم قطعه است. با این تقسیم بندی مساوی میتوانید به خوبی ریتم قطعه را به کمک ضرب‌پا یا مترونوم تشخیص داده و رعایت کنید.

  از فواید میزان ها میتوان به نظم و ترتیب نت های موسیقی اشاره کرد. از این جهت که باعث خوانایی بهتر برای نوازنده میشود و میتواند به خوبی نت ها و ضرب ها را از یکدیگر تشخیص دهد.

  به شکل زیر توجه کنید.

  میزان در موسیقی

  خط میزان در موسیقی

  میزان ها به وسیله خط میزان از یکدیگر جدا میشوند، یعنی خط میزان ها دقیقا در جایی قرار میگیرند که از نظر ارزش زمانی ضرب ها و نت ها را به دسته هایی برابر تقسیم کند. پس نتیجه میگیریم تعداد ضرب های تمامی میزان ها در یک قطعه با هم برابر است.

  اگر به یک قطعه موسیقی نگاه کنید و دیرند های نت های هر میزان را با هم جمع کنید متوجه میشوید که دیرند و تعداد ضرب های همه ی میزان ها با هم برابر است.

  میزان در موسیقی

  شکل بالا 4 میزان را به نمایش گزاشته و در هر میزان 2 ضرب وجود دارد. میبینید که تعداد ضرب های هر 4 میزان با هم برابر است. از طرفی اگر دیرند نت ها را نیز با هم جمع کنید متوجه میشوید آن ها نیز با هم برابر هستند. توجه داشته باشید که تعداد ضرب ها ربطی به تعداد نت ها ندارد.

  درست است که در شکل بالا در هر میزان 2 ضرب وجود دارد اما ممکن بود به جای 2 نت سیاه، 4 نت چنگ باشد. در این حالت نیز باز هم تعداد ضرب های هر میزان 2 بود. یا ممکن بود به جای 2 نت سیاه 1 نت سفید باشد و باز هم تعداد ضرب ها 2 است. به این حالت ها میگویند فیگور های ریتمیک یعنی حالت های مختلف نت ها با دیرند های یکسان.

  کسر میزان

  در بحث میزان در موسیقی میرسیم به واژه کسر میزان. در شروع خطوط حامل کنار کلید سل همیشه 2 عدد به صورت کسری قرار میگیرد که به آن کسر میزان یا نشانه میزان یا میزان نما نیز میگویند. وظیفه کسر میزان دادن اطلاعات در مورد قطعه میباشد. در کسر میزان ها عدد بالایی همیشه تعداد ضرب های هر میزان را به ما میگویند.

  عدد پایینی نیز دیرند هر ضرب در آن میزان ها را به ما میگویند. دقت کنید که عدد پایینی دیرند هر ضرب را میگوید نه دیرند تمام ضرب های میزان را.

   

  دوباره به شکل بالا توجه کنید. کسر میزان همیشه کنار کلید سل قرار میگیرد. در شکل بالا کسر میزان 4/4 قرار گرفته. این کسر میزان به ما میگوید که در هر میزان 4 ضرب وجود دارد که دیرند هرکدام از آن ضرب‌ها (1/4) یا یک نت سیاه میباشد. در شکل زیر دو مثال دیگر و نحوه خواندن کسر میزان را قرار داده ایم.

  شکل زیر را از سمت چپ بخوانید. توجه داشته باشید که معیار و شاخص ما برای محاسبه تعداد ضرب های هر میزان، نت گرد میباشد.

  میزان در موسیقی

   

  انواع میزان (ساده، ترکیبی، لنگ)

  در موسیقی میزان های متفاوتی داریم. میزان های ساده ، میزان های ترکیبی و میزان های لنگ.

  در میزان های ساده دیرند هر ضرب شکل ساده ای از نت ها میباشد. شکل ساده نت ها همان نت های سفید، سیاه، چنگ و … میباشد.

  اما در میزان های ترکیبی دیرند ضرب ها به صورت نقطه دار میباشد. قطعا میدانید که نت های نقطه دار (مثل نت سیاه نقطه دار) یعنی یک نت سیاه + نصف دیرند آن یعنی نت چنگ. پس هرگاه نقطه کنار یک نت قرار داشت یعنی دیرند آن نت را با نصف دیرند خود نت جمع بزنید.

  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نت خوانی میتوانید مقاله آموزش نت خوانی صفر تا 100 را مطالعه کنید.

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۱۱۰ رای

  2 دیدگاه در “یادگیری میزان در موسیقی+خط میزان، کسر میزان و انواع میزان

  1. شهلا گفت:

   خیلی ساده و روشن توضیح دادید متشکرم

   1. پژمان محمدی گفت:

    ممنون از نظر شما. موفق باشید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *