• ضرب در موسیقی

  ضرب در موسیقی عبارت است از کوچکترین واحد تقسیم بندی. ما در موسیقی از نظر زمانی تقسیمات مختلفی داریم که پایه و اساس آن را ضرب مینامیم.

  زمانی که به یک قطعه موسیقی گوش میدهیم و با آن دست میزنیم، در واقع دست های ما در فواصل معین و قابل پیشبینی ای به هم میخورند. لحظه به هم خوردن دست های ما دقیقا همان ضرب های موسیقی است. ما ناخودآگاه و به طور ذاتی معنی ضرب و وزن در موسیقی را میدانیم و آن را حس میکنیم.

  نکته مهم ضرب در موسیقی

  توجه داشته باشید که ضرب ها را با نت ها اشتباه نگیرید. بسیاری از هنرجویان که به تازگی با مفهوم نت و ضرب آشنا میشوند تصور میکنند نت همان ضرب است.

  در واقع در بین ضرب ها ممکن است نت های مختلفی چیده شود. به شکل بالا دقت کنید. فرض کنید بین هر ضرب 3 نت سیاه قرار دارد. ممکن است در میزان بعدی این 3 نت سیاه به 6 نت چنگ تبدیل شود. و یا در میزان بعدی ممکن است 2 نت سیاه به همراه 2 نت چنگ بیاید.

  پس نتیجه میگیریم دیرند نت ها در بین ضرب ها یکسان است فقط ممکن است از فیگور های ریتمیک مختلفی استفاده شود. در شکل زیر چند فیگور ریتمیک را با هم میبینیم تا بهتر با مفهوم ضرب در موسیقی آشنا شویم.

  ضرب در موسیقی

  به شکل بالا توجه کنید. در میزان اول میبینید که در بین ضرب اول و دوم یک نت سیاه قرار گرفته شده است. یعنی دیرند هر ضرب به اندازه یک نت سیاه میباشد. حالا به میزان دوم توجه کنید میبینید که به جای یک نت سیاه دو نت چنگ قرار گرفته.

  در این حالت هم باز دیرند ضرب ما به اندازه یک نت سیاه میباشد اما به جای یک نت سیاه از 2 نت چنگ استفاده شده. اگر دیرند نت های داخل هر میزان را با هم جمع بزنید متوجه میشوید که با هم برابر هستند. این ها نکاتی بود که در مورد ضرب در موسیقی لازم بود یاد بگیرید.

  کاربرد آشنا شدن با ضرب

  همانطور که گفتیم ارزش زمانی در موسیقی بسیار مهم است. ما برای اینکه بتوانیم یک قطعه را به صورت صحیح و اصولی بنوازیم لازم است با مفهوم زمان و دیرند در موسیقی آشنا شویم.

  تا به اینجا با مفهوم ضرب و نحوه محاسبه دیرند ها آشنا شدیم. اکنون میتوانیم با کمک مترونوم دیرند این ضرب ها را درست رعایت کنیم. مترونوم وسیله یا نرم افزاری است که به کمک آن دیرند ها را به صورت کاملا دقیق میتوانیم رعایت کنیم. یعنی مترونوم است که به شما آموزش میدهد هر نت را دقیقا چه مقدار باید بِکِشیم.

  در گذشته از ضرب پا نیز استفاده میشد به این صورت که با شروع هر ضرب یک بار پنجه پا را به زمین میکوبیدیم. اما امروزه استفاده از مترونوم بسیار رواج پیدا کرده و ثابت شده که دقیق تر و اصولی تر نیز میباشد.

   

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۳۵ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *