• برای شروع یادگیری نوازندگی گیتار در ابتدا نیاز به تهیۀ ساز مناسب دارید. دانستن اینکه بدانید بهترین گیتار برای شروع چیست شاید به تنهایی کار سختی باشد.

  در مقالۀ آموزش گیتار به اهمیت انتخاب سازی مناسب و با کیفیت برای شروع یادگیری اشاره کردیم.

  حالا در این مقاله همراه شما خواهیم بود تا در این امر شما را یاری کنیم.

  با ما همراه باشید.

  بودجۀ مناسب برای خرید گیتاری مناسب

  یکی از مهم‌ترین عوامل برای انتخاب بهترین گیتار برای شروع، بودجه‌ای که برای این کار صرف می‌کنید است. چرا که گزینه‌های زیادی از پایین‌ترین قیمت‌ها در رنج 1 میلیون تومان تا بالاترین آن‌ها که چند صد میلیون هستند، می‌توانید انتخاب کنید.

  طبیعتا شخصی که تازه اقدام به آموزش گیتار می‌کند نباید هزینۀ گزافی برای خرید ساز بکند. چرا که به هر دلیل ممکن است از نوازندگی پشیمان شود و از ادامه دادن این راه سر باز بزند.

  از این رو در شروع امر آموزش همیشه به افراد پیشنهاد می‌شود که با بودجه‌ای تا حداکثر 10 میلیون تومان اقدام به تهیۀ گیتار کنند و در ادامه اگر علاقه‌مند به این مسیر بودند می‌توانند ساز بیشتری با بودجه بیشتری تهیۀ کنند.

  البته در این مورد باید مراقب بود که سازی که با بودجه پایین تهیه می‌کنید لازم است از نظر فنی و صدادهی یا مواردی مثل نگه‌داشتن کوک در حد مطلوبی باشند. زیرا ساز بد می‌تواند به نوازندگی شما مخصوصا در شروع کار آسیب بزند و به سختی اصلاح شود.

  دلیل این موضوع هم این است که دستان نوازندگان در ابتدا همانند خمیری است که به راحتی شکل می‌گیرند، اما اگر این خمیر فرم اشتباهی بگیرد و به همان شکل خشک شود به سختی اصلاح می‌شود.

  عوامل انتخاب بهترین گیتار

  عواملی در ساز گیتار هستند که در بررسی آن‌ها باید دقت کرد سپس اقدام به خرید ساز بکنیم. مهم‌ترین این عوامل عبارتند از: سایز گیتار، اکشن دسته، تاب نداشتن دسته و نداشتن شکستگی در بدنه یا دستۀ گیتار.

  در ارتباط با سایز گیتار قبلا در مقالۀ انواع گیتار صحبت کرده‌ایم.

  اکشن (Action)

  در مورد اکشن ساز باید گفت که اکشن در واقع فاصلۀ عمودی سیم‌ها تا دستۀ گیتار یا فرت بورد است. هرچه این فاصله بیشتر باشد اصطلاحا اکشن بیشتر است.

  برخی نوازندگان طرفدار اکشن بالا و برخی طرفدار اکشن پایین هستند. خاصیت اکشن پایین در این است که می‌توانید با سرعت بالاتری نوازندگی کنید. اما در کل این شمایید که باید ببینید با چه اکشنی راحت‌تر هستید.

   

  بهترین گیتار برای شروع- اکشن گیتار

  اندازه‌گیری اکشن گیتار در فرت 12

   

  تاب دسته

  مورد بعدی تاب نداشتن دستۀ گیتار است که بسیار مهم است. گاهی اوقات گیتارهایی تولید می‌شوند که یا به علت سهل‌انگاری سازنده در عمل تولید گیتار یا به علت تغیرات آب و هوایی و یا به علت استفاده نکردن از جنس خوب در ساخت گیتار، در دستۀ خود دارای تاب هستند.

  این تاب‌ها در برخی موارد واضح هستند و نیاز به دقت خاصی ندارد اما در برخی موارد این تاب بسیار نامحسوس است که فقط با افراد با تجربه در این زمینه می‌توانند متوجه آن شوند.

  دسته‌های تاب دار می‌توانند در مدت کمی با تاب بیشتری مواجه شوند و با ایجاد مشکلاتی مثل دشوار شدن گرفتن آکوردها و اعمال فشار زیاد بر روی دستان شما، علنا گیتار را تبدیل به سازی غیرقابل استفاده بکنند.

  بهترین گیتار برای شروع- تاب دسته

  شکستگی

  مورد بعدی که باید به آن توجه کرد نداشتن شکستگی در بدنه یا دستۀ گیتار است. در این حالت باید به خوبی به اطراف بدنۀ گیتار و دستۀ آن توجه کنید تا مبادا دارای شکستگی خاصی باشد. چرا که شکستگی‌ها می‌توانند اسیب جدی به ساز شما بزنند و صدای مناسبی تولید نکنند.

   

  بدنۀ شکستۀ گیتار

   

  پس در تهیۀ گیتار برای شروع، بهتر است با فردی که در این زمینه تخصصی دارد و می‌تواند به شما کمک کند اقدام به خرید ساز کنید و البته خرید از فروشنده‌های اینترنتی یا حضوری معتبر نیز فراموش نشود.

  در ادامۀ مقاله به معرفی چند ساز مناسب با قیمت خوب برای شروع آموزش گیتار می‌پردازیم.

   

  بهترین گیتارها برای شروع با قیمت مناسب

  گیتار متاع‌پور

  در این قسمت ابتدا به گیتارهای ایرانی می‌پردازیم. در ایران گیتارهایی با بودجۀ کم و البته کیفیتی متناسب با قیمت تولید می‌شوند. انتخاب این سازها برای شروع نوازندگی می‌توانند انتخاب مناسبی باشند.

  هرچند که بعد از مدتی از گذشت نوازندگیتان لازم است ساز بهتری تهیه کنید.

  از بهترین برندهای گیتار ایرانی می‌توان به برند متاع‌پور اشاره کرد.

  یکی از بهترین سازهای این برند که طرفداران زیادی دارد و شما می‌توانید با صرف بودجه‌ای کم اقدام به خرید آن کنید، گیتار متاع‌پور مدل مت2پلاس است.

  جنس صفحۀ این گیتار اولتارای مهندسی شدۀ کشور ایتالیا، جنس بدنه و دستۀ گیتار از چوب راش و جنس رودسته ساپلی است.

  از مزایای این ساز علاوه بر قیمت مناسب می‌توان به اکشن استانداردش اشاره کرد که در حدود 3 الی 4 میلی‌تر است.

  برند متاع‌پور گیتارهای قیمت مناسب و با کیفیت دیگری نیز مانند مت 2، مت3 و… تولید کرده است که شما با توجه به بودجۀ مدنظر می‌توانید اقدام به خرید ساز مورد نظرتان بکنید.

   

  بهترین گیتار برای شروع- 3 برند محبوب

  گیتار ایرانی متاع‌پور

  گیتارهای یاماها (Yamaha)

  یاماها یکی از مطرح‌ترین برندهای تولید کننده ساز و ادوات موسیقی است، که گیتارهای با کیفیتی تولید می‌کند.

  دو مورد از با کیفیت‌ترین گیتارهای یاماها که قیمت مناسبی نیز دارند C40 و C70 نام دارند.

  جنس چوب کار شده در این 2 مدل گیتار کمالا شبیه یکدیگر است. صفحۀ صدای این گیتارها از جنس چوب لمینیت شده صنوبر، کناره‌ها و پشت ساز از چوب مرانتی و فرت بورد از چوب رزوود استفاده شده است.

  در کل ابعاد و الگوی ساخت این گیتارها باهم یکسان است و تنها دو تفاوت ظاهری باهم دارند.

  اولین مورد تفاوت رنگ در ماشین هدها (قسمتی که پیچ‌های کوک به آن وصل می‌شوند) است. به این ترتیب که در گیتارهای C40 رنگ آن‌ها نقره‌ای و در گیتارهای C70 آن‌ها را به رنگ طلایی تولید می‌کنند.

  هر دو رنگ این ماشین هدها با کیفیت هستند و تنها در رنگ باهم تفاوت دارند.

  مورد بعدی استفاده از binding (چیزی همانند زه که در اطراف بدنۀ ساز استفاده می‌شود) است. این ابزار در گیتارهای C70 استفاده می‌شود و باعث می‌شود این سازها در برابر برخورد مقاوم‌تر باشند.

  طبیعتا علت قیمت بالاتر C70 نسبت به C40 در همین تفاوت‌های ظاهری است وگرنه این 2 ساز از لحاظ عملکرد فنی و صدادهی شاید کمتر از 5 درصد با یکدیگر متفاوت هستند.

  قیمت این گیتارها در حدود 1 الای 2 میلیون از گیتارهای متاع‌پور بیشتر است.

  C70

  یاماها C70

  C40

  یاماها C40

  گیتارهای کورت (Cort)

  یکی دیگر از بهترین گیتارها برای شروع برند کورت است.

  از بهترین مدل‌های این گیتار می‌توان به مدل AC100SG اشاره کرد. چوب کار شده در صفحۀ رویی صنوبر، جنس صفحۀ پشتی، کناره‌ها و دستۀ گیتار چوب ماهون و جنس صفحۀ انگشت گذاری رزوود است.

  این ساز دارای یکی از بهترین انتخاب‌ها در رنج قیمت 5 الی 6 میلیون تومان است.

  CORT AC100SG

  CORT AC100SG

   

   

   

   

   

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *