در حال نمایش 3 نتیجه

نمایش 9 24 36

چنگ رومی

چنگ رومی یکی از سازهای سنتی است که ازصدای ملایم و دل نواز و ظاهری بسیار زیبا برخورداراست که با نام‌های شلیاق یا لیر (Lyre)  نیز شناخته می‌شود و در زبان فارسی چنگ رومی خوانده می شود و جزء خانواده ساز زهی زخمه ایی است در این ساز سیم وچوب باهم ترکیب شده اند ومعمولا از جنس چوب  ساخته  می شود و دارای زه یا تارهایی هست که با استفاده از انگشتان یا پیک برروی آن ضربه زده و ساز نواخته می شود.

 چنگ رومی به دلیل ویژگی هایی که دارد، همواره مورد توجه کشورهای منطقه های خاور میانه قرارگرفته است. این ساز در سبک های مختلفی مانند موسیقی کلاسیک ایرانی، سنتی و محلی استفاده می شود. دراین مقاله، به نقد و بررسی تاریخچه، ساختارو ویژگی ها، نکات لازم برای خرید، لوازم همراه، معرفی چند مورد از بهترین مارک های چنگ رومی می‌پردازیم.

تاریخچه چنگ رومی

 چنگ رومی قدمتی چند هزار ساله دارد و دارای داستان های افسانه ای زیادی است و بعضی از این افسانه ها و حکایت ساخت چنگ رومی را به هرمس که یکی از خدایان در یونان باستان بود نسبت می دهند.  ودرافسانه های دیگر عنوان شده است که این ساز توسط یک شخصیت اسطوره یونانی به نام اورفئوس که یکی از نوازندگان زبر دست این ساز بوده ساخته شده است. داستان های زیادی از اورفئوس و سازش در اساطیر یونانی بیان شده است. چنگ رومی در ابتدا به سومر در عراق کنونی باز می‌گردد و سپس در طول تاریخ به سراسر جهان و فرهنگ های مختلف معرفی شد.

چنگ رومی کوکو

 از میان برند هایی که اشاره کردیم چنگ رومی کو کو،  بهترین وجزء با کیفیت ترین و رایج  ترین که با طراحی زیبا و کیفیت بالا شناخته شده است و همین طور این برند از مقاومت بالایی در برابر آسیب های مختلف برخوردار است که باعث ماندگاری طولانی مدت آن می شود.

چنگ رومی کوکو یک ساز نسبتاً ساده و با دارای ۱۶سیم، برای یاد گیری مناسب است و می تواند توسط افراد در هر سنی نواخته شود و گزینه مناسبی برای یادگیری موسیقی است. همچنین این برند ساز، از کوک بسیار دقیق و استوار بر خوردار است،  برای کسانی که می خواهند یک ساز عالی و با کیفیت انتخاب کنند. چنگ رومی کوکو نسبت به دیگر برند ها از قیمت مناسب و به صرفه ایی برخورداراست. برای خرید این ساز پیشنهاد می شود از سایت نواکده، برای مشاهده و خرید این سازتحقیق کنید و قیمت ها را مقایسه کنید.

نکات لازم برای خرید چنگ رومی کوکو

 خرید چنگ رومی یک فرایند مهم وحساس است که نیازبه توجه ودقت زیادی دارد. در ادامه به نکاتی که بیشترین توجه را به خود جلب می کنند، اشاره خواهیم کرد:

  • جنس:

چوبی: چنگ رومی ازانواع مختلف چوب ساخته می شود که هر کدام صدای متفاوتی دارند. بهترین نوع چنگ رومی از چوب‌های باکیفیت مانند گردو، توت و افرا ساخته می‌شود. این نوع چنگ‌ها، صدای گرم و دلنشینی دارند و به دلیل استحکام بالا ازعمر طولانی برخوردار است.

کریستالی: چنگ‌های کریستالی از جنس پلیمر ترموپلاستیک هستند و ظاهری بسیار زیبا   ومنحصر به فرد دارند. اما نگهداری از آن‌ها دشوارتراست و به دلیل رزونانس صدای پایین، برای محیط‌های آرام و تمرین مناسب هستند.

  • تعداد سیم‌ها:

 تعداد سیم‌ها درچنگ‌های رومی مختلف، از ۷ تا ۲۴ متغیر است. برخلاف تصور رایج، تعداد سیم‌ها تاثیری در تعداد آهنگ‌های قابل نواختن ندارد. انتخاب چنگ با تعداد سیم‌های مناسب، به سبک موسیقی مورد علاقه شما بستگی دارد. چنگ هایی که دارای ۱۶ سیم هستند، نسبت به دیگر مدل ها، انتخاب مناسبی برای شروع به حساب می آیند و همچنین گزینه مناسبی برای کسانی که چپ دست هستند می باشد.

  • نوع صفحه:

سافت: این نوع چنگ‌ها، سطحی صاف و یکنواخت دارند و صدای شفاف و زیبا تولید می‌کنند و مقاومت بالایی در برابر شکستگی و ضربات دارند.

جعبه صدادار( حفره دار): این نوع چنگ‌ها، به دلیل وجود جعبه صدا، رزونانس وحجم صدای بیشتر و قوی دارند.

  • اندازه:

چنگ رومی در اندازه های مختلف موجود است، بنابراین مهم است که یکی را انتخاب کنید که برای شما راحت باشد.

  • قیمت:

  قیمت چنگ‌های رومی، به جنس، تعداد سیم‌ها، برند و سایرویژگی‌های آن‌ها بستگی دارد.

کدام مدل ساز چنگ رومی برای افراد چپ دست مناسب تر است؟

چنگ رومی به طور سنتی برای دست راست طراحی شده است و چپ دستان نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. اگر شما دست چپی هستید و علاقه‌مند به نوازندگی چنگ رومی هستید، می توانید از سازندگان این سازبخواهید یک چنگ رومی برعکس برای شما بسازند یا اینکه به پیشنهاد ما، اگرمبتدی هستید وتجربه نوازندگی را ندارید، خیلی بهتر است خودتان را با نواختن دست راست عادت دهید.