خرید پیانو

پیانو از سازهای بسیار محبوب و همچنین گران قیمت است و به دلیل محبوبیت زیاد، علاقمندان بسیاری تصمیم به خرید پیانو و شروی آموزش پیانو میگیرند. در این مطلب به نکاتی که باید در خرید پیانو به آنها توجه شود، اشاره میکنیم.

پیانو سازی است که با گستره وسیع و کامل فرکانسی به نوازنده ها اجازه نواختن تمامی نت ها را میدهد و به همین دلیل جز پایه ای ترین سازهای ملودیک به حساب می آید مخصوصا در بندهای موسیقی. همین امر باعث می شود که افراد زیادی پیانو را به عنوان ساز تخصصی برای آموزش انتخاب کنند.

از آن جایی که پیانو از گران ترین سازها است و شما  بهای زیادی برای داشتن یک پیانو میپردازید پس کیفیت و انتخاب درست یک پیانو با توجه به نیاز های شما اهمیت خود را نشان میدهد.

عوامل موثر در خرید پیانو

در خرید پیانو عوامل موثر زیادی هستند که باید بر اساس آنها پیانوی متناسب با نیاز خود را انتخاب کنیم. در ادامه به طور مختصر به بررسی هر یک از این عوامل میپردازیم. ابعاد پیانو، دیجیتال یا آکوستیک بودن پیانو، کیفیت صدا، قابلیت ها و امکانات، استاندارد بودن ساختار، برند پیانو، قیمت و …

اولین چیزی که در خرید پیانو باید به آن بپردازیم این است که با توجه به بودجه ای که در اختیار داریم تصمیم بگیریم که یک پیانو آکوستیک داشته باشیم یا یک پیانو دیجیتال. اینکه بتوانیم از انواع پیانو کدام یک را انتخاب کنیم بسیار مهم است.

مقایسه پیانو دیجیتال و پیانو آکوستیک

در پیانو‌ آکوستیک با فشردن کلاویه های پیانو بر اثر ضربه چکش به سیم ها صدا تولید میشود و در پیانو دیجیتال هر کلاویه صدای مشخص خودش را دارد و مشابه پخش کردن یک فایل صوتی است. اگر نوازنده حرفه ای پیانو باشید مشخص است که انتخاب شما برای خرید پیانو یک پیانو آکوستیک است زیرا صدای واقعی پیانو را تجربه میکنید.

پیانو دیجیتال و اکوستیک

صدای پیانو آکوستیک در بدنه چوبی این ساز تولید میشود و از صدای گرمی برخوردار است. کلاویه پیانو های آکوستیک سنگین تر هستند و حس بهتری در نواختن به نوازنده میدهند و برای نواختن نیاز به فشار بیشتری دارند در حالیکه در پیانو دیجیتال کلاویه ها نرم تر هستند.

پیانو نیز مانند هر ساز دیگری نیاز به نگهداری دارد و در بازه زمان نیازمند کوک مجدد هستند، پیانو آکوستیک به دلیل ساختار چکشی که به آن اشاره کردیم نیازمند کوک سخت تری است. به دلیل متریال چوبی بدنه ساز نسبت به شرایط محیطی مانند دما و رطوبت حساس تر هستند.

پیانو آکوستیک به دلیل ساختار چکشی گران قیمت تر است و پیانو دیجیتال معمولا از قیمت پایین تری برخوردار است اما در برخی از موارد پیانوهای دیجیتال با کیفیت،  صدایی بسیار نزدیک به صدای یک پیانو آکوستیک ایجاد میکند.

انواع پیانو آکوستیک

قبل از خرید پیانو ابتدا شما باید با انواع پیانو آکوستیک آشنا شوید. پیانو آکوستیک نیز خود به دو دسته آکوستیک عمودی و آکوستیک افقی تقسیم بندی میشود و از لحاظ ابعاد متفاوت است.

پیانو آکوستیک افقی یا گرند همان پیانوهای کلاسیک بزرگ و شکیل است که بیشترین قیمت را به خود اختصاص میدهند و فضای بیشتری را اشغال میکنند. البته نوع دیگری از پیانوهای گرند موجود است به نام پیانو بیبی گرند که کمی کوچکتر است.

پیانو آکوستیک عمودی یا دیواری از لحاظ ابعاد نیازمند فضای کمتری است. در ساختار پیانو دیواری از فنرهایی استفاده شده که به مرور زمان امکان فرسودگی دارند و البته برای نواختن نسبت به پیانو گرند به سرعت بالاتری در نواختن نیاز دارد.

پیانوهای دیجیتال نیز بر اساس ابعاد به سه دسته تقسیم بندی میشود: گرند، دیواری و قابل حمل.

پیانو دیجیتال گرند صدای بهتری تولید میکند و کمپانی های محدودی از این نوع ساز تولید میکنند و قیمت بالاتری دارند و ابعاد آنها نیز بزرگتر است.

پیانوهای دیجیتال دیواری همان پیانو جمع و جوری است که مناسب استفاده در خانه است. پیانو قابل حمل هم قابل استفاده روی استند است.

امکانات

یکی از فاکتور هایی که میتواند به ما در خرید پیانو کمک کند، امکانات پیانو ها میباشد. پیانو دیجیتال با وجود اینکه کیفیت صدای پیانو آکوستیک را ندارد اما امکاناتی را فراهم میکند که با توجه به قیمت آن گزینه مناسبی برای یادگیری باشد. این امکانات شامل: کنترل صدا، قابل حمل بودن، ضبط صدا و تقلید صدای دیگر سازها، و … میباشد.

وزن کمتر و ابعاد کوچکتر این قابلیت را میدهد که راحت تر از پیانو آکوستیک آن را حمل و جابجا کرد. با پیانو دیجیتال میتوان صدای دیگر ساز ها را تولید کرد و قابلیت اتصال به کامپیوتر را برای ضبط را فراهم میکند. پیانو دیجیتال را میتوان با هدفون نواخت و زمان نواختن فقط خودتان صدای نواختن خود را میشنوید همچنین میتوانید صدا را کم یا زیاد کنید.

پیانوهای دیجیتال نیاز به استفاده از برق دارند اما پیانو آکوستیک بدون برق کار میکند.

پیانو دیجیتال تنوع صدایی بیشتری در اختیار نوازنده قرار میدهد و اگر به فکر آهنگسازی هم باشید این گزینه برای شما مناسب است.

اگر محدودیت بودجه نداشته باشید، سبک موسیقی مورد علاقه شما راهنمای خوبی برای انتخاب نوع پیانو از بین پیانو دیجیتال و آکوستیک است. به عنوان مثال اگر به موسیقی کلاسیک علاقه دارید، پیانو آکوستیک بهترین انتخاب است.

به علاوه ظاهر پیانو آکوستیک در مقایسه با انواع مختلف پیانو دیجیتال از زیبایی بیشتری برخوردار است.

عامل دیگری که در خرید پیانو برای شما اهمیت دارد قیمت است. همانطور که گفتیم پیانو از گرانترین سازهای موجود در جهان است. این امر باعث میشود افراد زیادی در ابتدا سراغ پیانوهای دیجیتال بروند چون از قیمت کمتری برخوردار هستند.

برند

پیانو از لحاظ ساختار ساز بسیار حرفه ای است و امکان ساخت آن نیازمند شرایط خاصی میباشد که این امر باعث میشود پیانوهای تقلبی کمتری در بازار پیدا کنید. با این حال بهتر است شناخت کافی از انواع پیانو در برندهای معروف و معتبر برای خرید پیانو داشته باشیم و متناسب با بودجه خود پیانو مناسب خرید را انتخاب کنیم.

در ادامه با برندهای معروف پیانو آشنا خوهیم شد:

از برندهای معروف و معتبر پیانو می توان به یاماها، کاوایی، بوسندورفر (Bosendorfer)، استین وی و سانز (Steinway & Sons)، فازیولی (Fazioli)، کاسیو(Casio) ، سی بکشتاین (C. Bechstein)، کورگ (korg)‌ و رولند (Roland) اشاره کرد.

اگر قصد خرید پیانو دیجیتال دارید برندهای یاماها، کورگ، رولند و کاسیو و کورزویل (kurzweil) از بهترین برندهای پیانوهای دیجیتال هستند.این برندها با مدلهای مختلف و جدید که در بازه های زمانی تولید میکنند مدام بر امکانات پیانو دیجیتال می افزایند و مدلهای مختلفی دارند. به همین دلیل گستره و تنوع قیمتی بسیار زیادی دارند.

قیمت

قیمت پیانوهای دیجیتال معمولا در بازه ۲۰ میلیون تومان تا ۷۰ میلیون تومان است. بسته به امکانات ساز، برند و مدل ساز این قیمت ها میتواند متفاوت باشد.

پیانو آکوستیک پیانوهای ارزشمندی هستند که اتفاقا بر خلاف پیانو دیجیتال که در گذر زمان از ارزش آنها کاسته میشود. پیانوهای آکوستیک هر چه قدیمی تر باشند ارزش بیشتری دارند. پیانوهای آکوستیک در بازه قیمتی ۲۰۰ میلیون تومان تا در برخی از موارد ۲ میلیارد تومان ارزش دارند.

در نهایت اگر قصد خرید پیانو دارید، خرید این ساز نیازمند اطلاعات تخصصی است و بهتر است اطلاعات کافی و درست را با تحقیق از افراد متخصص مختلف کسب کنید و با توجه به بودجه خود بهترین گزینه موجود در بازار را انتخاب کنید.