• شیوه صحیح تنفس در حین نواختن سازدهنی ارتباط مستقیمی با کیفیت کار شما دارد. شیوه صحیح نفس کشیدن که همان تنفس دیافراگمی است، باید به صورت یک عادت پایه‌ای در هنرجو نهادینه شود تا بتواند مسیر حرفه‌ای شدن را به درستی طی کند.

  یکی از مهمترین نکاتی که در آموزش سازدهنی به آن میپردازیم همین بحث است. که باید بسیار آن را جدی بگیریم، چرا تاثیر چشم گیری در نحوه نوازندگی ما دارد.

  تنفس سینه‌ای یا حتی تنفس تنها با استفاده از دهان شیوه‌ای غلط در نواختن سازدهنی است و چیزی جز کیفیت پایین و حتی ناتوانی در اجرا را برای شما نخواهد داشت. در مقابل تنفس سینه‌ای تکنیک تنفس دیافراگمی است که مشکلات تنفس سینه‌ای را ندارد و یاری‌دهنده‌ي شما برای خلق یک ملودی جاودانه است.

  چرا شیوه صحیح تنفس در حین نواختن سازدهنی اهمیت دارد؟

  سازدهنی نسبت به دیگر سازهای بادی فضای کمتری را برای پرداخت و تقویت صدای تولیدی توسط شما را دارد و در صورتی که نتوانید هوای خوبی را به ساز منتقل کنید صدای خوبی را نیز دریافت نخواهید کرد.

  شما برای اجرای نت ها و آهنگ های سازدهنی ابتدا باید تنفس خود درست کنید. تنفس در سازدهنی علاوه بر اجرای آهنگ های سازدهنی برای استفاده از تکنیک های سازدهنی نیز استفاده میشود. بسیاری از تکنیک های سازدهنی رابطه مستقیمی با طرز تنفس شما دارند.

  وقتی شما برای نواختن سازدهنی از سیستم دهانی یا سینه‌ای خود استفاده می‌کنید جریان هوای محدودی را وارد ساز می‌کنید که در نهایت منجر به تولید ملودی‌های ضعیفی می‌شود. اما در صورتی که از تنفس دیافراگمی یا همان تنفس شکمی برای نواختن سازدهنی استفاده کنید می‌توانید محدودیت فضایی سازدهنی را به فرصتی بی‌نظیر برای خود تبدیل کنید.

  در صورتی که برای تنفس خودتان از شیوه تنفس شکمی استفاده کنید، جریان هوای بزرگتری را نسبت به زمانی که با دهانتان تنفس می‌کنید خلق خواهید کرد. در نهایت این جریان هوای بزرگتر منجر به تولید ملودی‌های با‌کیفیت‌تری خواهد شد.

  تنفس یکی از مهمترین اصول نوازندگی میباشد که به نحوی در تمام طور نوازندگی یا آموزش شما تاثیر گذار میباشد. در کنار این مهم میتوانید به مطالعه مقاله هفت اصل مهم نوازندگی بپردازید.

   

   

  شیوه صحیح تنفس در سازدهنی را بیاموزید

  نحوه تنفس دیافراگمی چگونه است؟

  سعی کنید تنفس سینه‌ای را فراموش کنید. چراکه اگر با سینه‌تان نفس بکشید نفس شما حبس خواهد شد و ریتم شما نیز متلاطم و خشک خواهد شد. برای یادگیری شیوه صحیح تنفس در حین نواختن سازدهنی به روش زیر عمل کنید.

  1.  به پشت خود دراز بکشید.
  2.  یک دست را بر روی شکم و دست دیگر را روی سینه‌ی خود قرار دهید.
  3. به طور عمیق هوا را به داخل کشیده طوری که دست روی سینه بی‌حرکت مانده و دست دیگر روی شکم حرکت کند.
  4. همان‌طور که دست روی شکم با هر دم و بازدم بالا و پایین می‌آید توجه کنید که دست روی سینه تغییری نکند.
  5.  تصور کنید که یک بادکنک داخل شکمتان است که هنگام دم بادکنک پر از هوا و هنگام بازدم خالی می‌شود .

   

  اگر شما به طور منظم این تکنیک را انجام دهید به زودی یاد خواهید گرفت که به طور خودکار و در حین نواختن ساز آن را اجرا کنید.

   

  شیوه صحیح تنفس در سازدهنی را بیاموزید

   

  با فراگیری این تکنیک روند رشد و پیشرفت شما در نواختن سازدهنی به نحو چشمگیری بهتر خواهد شد. و می‌توانید روزهایی را تصور کنید که از شما به عنوان خالق اثر‌هایی جاودانه یاد خواهند کرد. از همین امروز شروع کنید و عادت‌های خوب بسازید و هر روز برای بهتر شدن خودتان سرمایه‌گذاری کنید. روزی فرا خواهد رسید که از شما به عنوان یکی از بزرگان موسیقی جهان یاد خواهند کرد.

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴۳ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *