• راهنما خرید چنگ رومی بحثی است که میخواهیم در مورد آن صحبت کنیم تا بتوانید پس از آن ساز مورد علاقه خود را در بین انواع چنگ رومی انتخاب کنید و وارد دنیای بزرگ موسیقی شوید.

  شاید در بین افرادی که به ساز چنگ علاقمند هستند عده ای باشند که تفاوت بین سازهای چنگ را نمیدانند و اصلا اطلاعاتی در مورد نحوع خرید آن ندارند. زمانی که تصمیم به خرید ساز چنگ میگیرید قطعا با تنوع بالایی از مدل ها و طرح های مختلف روبرو خواهید شد برای تصمیم گیری بهتر باید ابتدا با مدل ها و تقاوت های آن ها با یکدیگر آشنا شوید.

  ساز چنگ

  به جرات میتوان گفت ساز چنگ یکی از قدیمی ترین سازهایی است که به دست بشر ساخته شده است. قدمت این ساز به چندین قرن پیش بازمیگردد. این ساز که در دسته سازهای زهی قرار میگیرد از چند سیم فلزی ساخته شده است.

  طول سیم های این ساز با یکدیگر متفاوت است، زیرا برای دسترسی به صداهای زیر و بم باید از سیم هایی با طول بلند و کوتاه استفاده کنیم. هرچه طول سیم استفاده شده در این ساز کوتاه تر باشد صدای آن زیرتر و هر چه طول سیم بلند تر باشد صدای تولید شده بم تر میشود.

  نحوه به صدا در آوردن این ساز به صورت کندن یا زخمه زدن به سیم ها میباشد. پس میتوانیم بگوییم چنگ یک ساز زهی زخمه ای میباشد.

  همانطور که گفتیم این ساز قدمتی بسیار طولانی دارد اما ساز چنگ از گذشته ها تا امروز تغییرات زیادی داشته. در گذشته ساز چنگ ابعاد بزرگی داشت به طوری که جابجایی و حمل و نقل ن بسیار دشوار بود.

  اما امروزه چنگ هایی طراحی و ساخته میشوند که ابعادی بسیار کوچک و قابل حمل دارند. یادگیری چنگ های امروزی بسیار راحت تر و سریع تر است.

  انواع ساز چنگ

  کمپانی های بسیاری دست به ساخت ساز چنگ زده اند و توانسته اند آن را در طرح ها و رنگ های متفاوتی تولید کنند.

  تعداد سیم ها

  یکی از مهمترین تقسیم بندی ها در راهنما خرید چنگ، تعداد سیم های آن است.

  ساز چنگ در مدل های 7، 10، 12، 15، 16، 19، 21 و 24 سیم تولید شده اند که طبیعتا هرچه تعداد سیم ها زیادتر میشود ابعاد این ساز نیز بزرگ تر خواهد شد.

  شاید عده ای تصور کنند هرچه تعداد سیم ها بیشتر باشد میتوانند نوازندگی حرفه ای تری با آن داشته باشند.

  زیرا هرچه تعداد سیم ها بیشتر باشد تعداد اکتاو هایی که شما در اختیار دارید بیشتر است یعنی تعداد نت های زیر و بم بیشتری در اختیار دارید.

  شاید این جمله صحیح باشد اما الزامی در آن نیست. یعنی شما برای یک نوازندگی حرفه ای میتوانید با مدل 16 سیم آن که مدل استاندارد این ساز است هر قطعه ای را حتی در سطح حرفه ای نیز بنوازید.

  چنگ دست راست یا دست چپ

  مدل چنگی که در گذشته مورد استفاده قرار میگرفت برای همه ی افراد قابل استفاده بود. یعنی افراد راست دست و چپ دست به راحتی میتوانستند با آن اجرا کنند. در آن مدل موقعیت ساز چنگ در دست شما طوری بود که نزدیک ترین سیم به سینه ی شما کوتاه ترین یعنی زیر ترین نت بود.

  اما در چنگ های امروزی بسیار مهم است که شما دست راست هستید یا دست چپ. یعنی بهتر است که چنگ انتخابی شما مناسب برای دست غالب شما باشد.

  همانطور که گفتیم در مدل قدیمی که آن را به اسم هارپ نیز میشناسند نزدیک ترین سیم به شما کوتاه ترین سیم است. اما در چنگ رومی امروزی این قضیه برعکس است. یعنی چنگ را باید طوری در دست قرار دهید تا بلند ترین سیم یعنی بم ترین نت نزدیک به شما باشد.

  به این دلیل که چنگ رومی امروزی در یک طرف آن سیم ها قرار دارد. پس چه شما چپ دست هستید چه راست دست، باید ساز را حالتی گرفت که بم ترین سیم یعنی بزرگ ترین سیم آن نزدیک سینه شما باشد. با این فرمول میتوانید متوجه شوید یک چنگ رومی چپ دست است یا راست دست.

  پس به حالت چنگ های رومی دقت کنید و حتما قبل از خرید از فروشنده بخواهید مدلی مناسب با دست غالب شما ( راست دست یا چ دست ) ارسال کند. یا در توضیحات سفارش خود این قضیه را حتما ذکر کنید.

  چنگ رومی حفره دار و بدون حفره

  چنگ های رومی در دو نوع حفره دار و بدون حفره تولید میشوند. این دو مدل تفاوت هایی با یکدیگر دارند، تفاوت هایی در ظاهر و صدای آن ها که ضروری است در مقاله راهنما خرید چنگ از آن ها مطلع شوید.

  راهنما خرید چنگ

  طراحی و ساخت ساز چنگ نیز مانند کالیمبا میباشد. مدل حفره دار آن از یک جعبه تو خالی ساخته شده است که سیم ها درمجاورت حفره آن قرار میگیرد.

  کالیمبا های حفره دار همانطور که از اسم آن پیداست، دارای حفره ای برای انعکاس بهتر صدا و افزایش قدرت صدای ساز میباشد. این حفره برای ظاهر ساز از طرح های متفاوتی ساخته میشود.

  اما چنگ های رومی بدون حفره، بدنه ی آن ها از یک تخته چوب ساخته شده است که هیج حفره ای بر روی آن نیست.

  بدنه ی آن ها تو پُر و به طور کامل از چوب ساخته شده است. تفاوت صدای این دو مدل بسیار کم است به نحوی که شما در ابتدای راه متوجه تفاوت آنها نخواهید شد.

  لوازم همراه ساز چنگ

  مورد دیگری که در بحث راهنما خرید چنگ باید به آن توجه کنید لوازم جانبی است که همراه ساز برای شما ارسال میشود. در هر بسته بندی چنگ های رومی یک سری لوازم همراه ساز ارسال میشود که شما در طی یادگیری یا نگهداری ساز چنگ به آنها نیاز پیدا میکنید.

  راهنما خرید چنگ

  یکی از این لوازم آچار مخصوص برای کوک ساز چنگ است. این ساز نیز مانند هر ساز دیگری نیاز به کوک دارد. در سازهای زهی شما به کوک کردن بیشتری نیاز دارید چرا که ممکن است سیم ها با تغییرات دما و برخورد هوای سرد و گرم به سیم ها کوک ساز تغییر کند.

  درست است که سازهای زهی بخاطر ساختاری که دارند ممکن است زیاد به کوک کردن نیاز داشته باشند، اما نگران این موضوع نباشید زیرا کوک کردن این سازها بسیار ساده میباشد و شما پس از خواندن مطالبی در مورد نحوه کوک کردن آن به راحتی میتوانید ساز خود را کوک کنید.

  لوازم دیگیری مانند دستمال تنظیف ساز و پیک یا مضراب برای نوازندگی نیز همراه ساز ارسال میشود. بسیاری عادت دارند با مضراب نوازندگی کنند و عده ای دیگر به سبک ساز هارپ تمایل دارند با انگشت ها و ناخن ها نوازندگی کنند.

  اگر شما تمایل به نوازندگی به کمک ناخن دست ها دارید به این نکته توجه داشته باشید که زاویه ناخن دست شما برای نوازندگی بسیار مهم است.

  ضمانت و گارانتی

  آخرین نکته در بحث راهنما خرید چنگ بحث گارانتی و ضمانت کالا میباشد. باید حتما ساز چنگ مورد علاقه خود را از مجموعه ای خریداری کنید که حتما آن مجموعه سازهای خود را ضمانت کند و گارانتی برای آن ها لحاظ کند.

  سازهای موسیقی مخصوصا سازهایی که در ساخت آن ها از چوب استفاده شده است باید حتما دارای ضمانت و گارانتی معتبر باشند. چرا که ممکن است بدنه آن ها دچار ترک خوردگی یا شکستگی باشد. پس لازم است که ساز شما ضمانت شده به دست شما برسد.

  تهیه یک ساز با قیمتی مناسب و ضمانت شده نیاز هر هنرجو یا علاقمند به یادگیری ساز موسیقی میباشد. ما در مجموعه نواکده سعی داریم به تمامی این نکات توجه کنیم و سازی با قیمت مناسب و ضمانت شده به دست شما برسانیم.

   

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۲ رای

  2 دیدگاه در “راهنمای خرید اولین چنگ رومی برای مبتدیان

  1. iran گفت:

   تشکر بابت توضیح و کاش ویدیو هم می گذاشتید

   1. پژمان محمدی گفت:

    ممنون از نظر و توجه شما حتما در اولین فرصت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *