سازدهنی

آموزش نت خوانی سازدهنی، جایگاه نت های سازدهنی

4.3/5 - (7 امتیاز)

آموزش نت خوانی سازدهنی مقاله ای است که در آن ما میخواهیم شما را با  نت های سازدهنی و نحوه استفاده از آنها آشنا کنیم. برای تبدیل شدن به یک نوازنده حرفه ای هارمونیکا لازم است زبان موسیقی یعنی همان نت ها را به خوبی بشناسید. شما در پایان این مقاله به راحتی توانایی خواندن همه نت های سازدهنی را خواهید داشت و یک قدم به یادگیری سازدهنی نزدیک تر شده اید.

آموزش نت خوانی سازدهنی و ترتیب آن ها

قبل از آموزش نت خوانی سازدهنی باید پاسخ یک سوال را بدانیم. چرا به نت ها احتیاج داریم؟؟؟

موسیقی یعنی هنر بیان احساسات به وسیله صداها. همانطور که ما برای بیان احساسات خود از کلمات و حروف استفاده میکنیم در موسیقی نیز برای این کار واژه هایی اختراع شده اند به نام نت. در موسیقی برای مشخص کردن ارتفاع (زیر و بمی) صداهای مختلف از هفت نت اصلی استفاده میشود.

نت های موسیقی به ترتیب از بم به زیر (از چپ به راست) عبارتند از DO , RE , MI , FA , SOL , LA , SI. در بین این نت ها نتی که بم ترین صدا را دارد نت DO است. این نت نسبت به بقیه نت ها صدای کلفت تری دارد و در عین کلفتی صدای آن کمتر است.

پس در این صورت در بین نت های اصلی زیر ترین نت ما نت SI است. این نت صدای نازک تری نسبت به بقیه نت ها دارد و به همین دلیل صدای آن بلند تر است. تفاوت زیر و بمی صدا ها مانند تفاوت صدای آقایان و خانم ها  است. در آقایان صدا بم تر، کلفت تر و کوتاه تر ولی در خانم ها صدا زیر تر در نتیجه نازک تر و بلند تر است.

در شکل زیر نت های موسیقی هم به زبان فارسی هم به زبان لاتین به ترتیب قرار گرفته اند. آن ها را به ترتیب به خاطر بسپارید.

آموزش نت خوانی سازدهنی

خطوط حامل

در بحث آموزش نت خوانی سازدهنی بعد از شناخت نت ها و ترتیب آن ها میرسیم به قسمت خطوط حامل.

این خطوط طراحی شده اند برای جایگذاری نت ها بر روی آن ها. همانطور که همه ی زبان ها خطی برای نوشتار دارند موسیقی نیز برای نوشتار خط مخصوص خود را دارد. در خط نوشتار موسیقی، به جای حروف از نت ها و به جای خط از خطوطی به اسم حامل استفاده میشود.

همانطور که گفته شد نت ها بر روی خطوط حامل قرار میگیرند. برای نمایش ارتفاع (زیر و بمی) نت ها از پنج خط افقی موازی به نام (حامل) استفاده میشود. ترتیب شمارش خطوط حامل از پایین به بالا است، پایین ترین خط جای نت های بم تر است.

آموزش خطوط حامل نت خوانی سازدهنی

اکتاو

بحث بعدی در مقاله آموزش نت خوانی سازدهنی اکتاو است. اگر ما از نت DO شروع به خواندن نت ها کنیم پس از به پایان رسیدن نت هفتم باز هم به نت DO میرسیم. DO ,RE ,MI ,FA ,SOL ,LA ,SI , DO.

به فاصله میان این دو نت اکتاو میگویند. در زبان یونانی اکتاو به معنی هشتم است یعنی بعد از سپری شدن هفت نت شما در نت هشتم وارد اکتاو بعدی شده اید. در اکتاو بعدی نه نت ها تغییری میکنند نه طرز نوشتن آن ها. بلکه تفاوت در زیر و بمی آن ها ایجاد میشود. در ادامه بیشتر متوجه این بحث خواهید شد.

در شکل زیر هر اکتاو تشکیل شده از هفت نت اصلی و با پایان یافتن هر هفت نت وارد اکتاو بعدی خواهیم شد. با جابجایی اکتاو ها نت های ما بر روی خطوط حامل هرچه بالا تر بروند یعنی ارتفاع آن ها زیاد شود در اصطلاح زیر تر میشوند و صدای آن ها نازک تر میشود. و هرچه پایین تر بیایند یعنی ارتفاع آن ها کمتر شود بم تر میشوند و صدای آن ها کلفت تر میشود.

آموزش اکتاو در نت خوانی سازدهنی

خطوط تکمیلی

اکنون ما با ساختار پنج خطوط حامل آشنا شدیم و فهمیدیم که با قرار گیری نت ها بر روی آن ها زیر و بمی نت ها را نمایش میدهیم. اما گاهی لازم است ما پهنه صوتی بزرگتری در اختیار داشته باشیم یعنی اکتاو های بیشتری در اختیار داشته باشیم.

در این صورت خطوطی از پایین و بالا به خطوط حامل اضافه میشود که میتوانیم با آن ها اکتاو های بیشتری را درست کنیم. اما نه همانند خطوط حامل بلکه به صورت خط تیره فقط بر روی نتی که در بالاتر یا پایین تر از خطوط حامل قرار گیرد. تفاوت خطوط حامل با خطوط تکمیلی در این است که ما فقط زمانی از خطوط تکمیلی استفاده میکنیم که به آن نیاز داشته باشیم.

خطوط تکمیلی

کلید سل

کلید سل نشانه ای است که در سمت چپ خطوط حامل قرار میگیرد. به کمک کلید سل میتوانیم جایگاه نت ها را بر روی خطوط حامل پیدا کنیم.

در واقع کلید سل جای یک نت (SOL) را به ما معرفی میکند و ما با توجه به یادگیری ترتیب نت ها میتوانیم ترتیب بقیه نت ها را روی خطوط حامل پیدا کنیم. یادگیری مجموع اشکال گرفته شده در مقاله آموزش نت خوانی سازدهنی این امکان را برای شما فراهم میکند که نت خوانی را به بهترین و ساده ترین روش فراگیرید.

در شکل زیر تمرکز کلید سل و نت سل با خط قرمز نمایش داده شده است. خط قرمز بر روی خط دوم قرار گرفته که محل قرار گیری نت SOL  میباشد.با مشخص شدن جای نت سل شما میتوانید جایگاه بقیه نت ها را نیز در شکل زیر به خاطر بسپارید.

کلید سل و جایگاه نت ها

نت ها روی سازدهنی

تا این مرحله از آموزش نت خوانی سازدهنی ،ما با نت ها و خطوط حامل و جایگاه نت ها بر روی خطوط حامل آشنا شدیم. اکنون نوبت به این رسیده که با جایگاه نت ها بر روی سازدهنی هم آشنا شویم.

معمول ترین سازدهنی های کروماتیک به صورت 12 سوراخ میباشند. این سازدهنی ها محدوده 3 اکتاو کامل را در اختیار نوازنده قرار خواهند داد. با به یاد اوردن مفهوم اکتاو میتونین خیلی راحت حدس بزنین که 3 اکتاو روی سازدهنی چه تفاوتی با هم دارند.

در شکل زیر به راحتی میتوانید جایگاه نت ها را بر روی سازدهنی خود بشناسید. البته توجه داشته باشید که نت ها در شکل زیر به صورت لاتین نوشته شده که راهنمای استفاده از آن را نیز در زیر شکل قرار داده ایم.

نت ها بر روی سازدهنی

آموزش نت خوانی سازدهنی

اکتاو اول

 • C = DO سوراخ 1 دمش
 • D = RE سوراخ 1 مکش
 • E = MI سوراخ 2 دمش
 • F = FA سوراخ 2 مکش
 • G=SOL سوراخ 3 دمش
 • A = LA سوراخ 3 مکش
 • B = SI سوراخ 4 مکش
 • C= DO سوراخ 4 دمش

اکتاو دوم

 • C = DO سوراخ 5 دمش
 • D = RE سوراخ 5 مکش
 • E = MI سوراخ 6 دمش
 • F = FA سوراخ 6 مکش
 • G=SOL سوراخ 7 دمش
 • A = LA سوراخ 7 مکش
 • B = SI سوراخ 8 مکش
 • C= DO سوراخ 8 دمش

اکتاو سوم

 • C = DO سوراخ 9 دمش
 • D = RE سوراخ 9 مکش
 • E = MI سوراخ 10 دمش
 • F = FA سوراخ 10 مکش
 • G=SOL سوراخ 11 دمش
 • A = LA سوراخ 11 مکش
 • B = SI سوراخ 12 مکش
 • C= DO سوراخ 12 دمش

نیم پرده ها

تا به اینجا ما همه چیز را در مورد نت های اصلی فهمیدیم. اما در سازدهنی کروماتیک ما به وسیله قطعه ای فلزی به اسم اسلاید که در سمت راست سازدهنی قرار گرفته میتوانیم فواصل نیم پرده نت ها را نیز اجرا کنیم. این توانایی فقط در سازدهنی کروماتیک وجود دارد و در بقیه مدل های ساز دهنی وجود ندارد.

نکاتی که در بحث آموزش نت خوانی سازدهنی یاد گرفتیم نیاز اولیه هر هنرجویی میباشد ولی به این معنا نیست که همین نکات کافیه. توجه داشته باشید که شناخت نیم پرده ها و اجرای درست آن ها با استفاده از اسلاید در سازدهنی کروماتیک نیازمند آموزش آن توسط اساتید میباشد و با تمرین و آموزش میتوانید این قسمت را به خوبی یاد بگیرید.

اگه از مقاله آموزش نت خوانی سازدهنی خوشتون اومد برای دوستاتون هم بفرستین تا اونا هم مثل شما به ساده ترین روش نت خوانی رو یادبگیرن.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *