• اینکه شما یک نوازنده حرفه‌ای خواهید شد یا خیر بستگی به مسائل مختلفی دارد و یکی از این مسائل شکل‌گیری عادات صحیح از ابتدای مسیر یادگیری سازدهنی است. طرز صحیح در دست گرفتن سازدهنی یک از همین مسائل به ظاهر بی اهمیت است که زیربنای شخصیت موسیقیایی شما را می‌سازد پس لطفا با جدیت نسبت به این مسئله نگاه کنید.

  این مسئله تا آنجایی اهمیت دارد که حتی میتواند در بحث سونوریته و موزیکالیته هم تاثیرگذار باشد.

  چرا باید ساز را به درستی در دست بگیریم؟

  شما در مرحله آموزش سازدهنی هستید یعنی جایی که با کج گذاشتن یک آجر ممکن است دیوار یادگیریتان تا ثریا کج برود. پس سعی کنید اصول را از همین ابتدا به خوبی فرا بگیرید. مطمئن باشید بعدها این اصول در ضمیر ذهن شما حک خواهد شد و دیگر حتی نیازی به فکر کردن به آن‌ها ندارید بلکه به صورت غیر ارادی عالی خواهید بود.

  در زیر برخی از دلایل اشاره کرده‌ایم:

  • عادت‌های نادرست به آسانی شکل می‌گیرند اما اصلاح آن‌ها در آینده بسیار دشوار است.
  • یکی از مهم‌ترین دلایل این است که با درست در دست گرفتن سازدهنی در حرکت روان لب‌ها بر روی ساز مشکلی نخواهید داشت و پروسه نواختن ساز به راحتی پیش خواهد رفت. این مسئله شما را برای اجرای تکنیک های سازدهنی یاری خواهد کرد.
  • دلیل بعدی افکت‌های صدایی است که بعد‌ها بوسیله فضایی که به وسیله دستانتان در پشت ساز ایجاد کرده‌اید به وجود می‌آید. همین تفاوت‌هاست که یک فرد حرفه‌ای را از بقیه متمایز می‌کند.
  • یکی از دلایلی که شاید به نظرتان کم اهمیت برسد این است که با درست در دست گرفتن سازدهنی اعتماد به نفس و نوعی شخصیت موسیقیایی را در خود احساس خواهید کرد که در مسیر یادگیری کمک‌حالتان خواهد بود.

  با رعایت نکات گفته شده شما میتوانید زیبا ترین آهنگ های سازدهنی را به سادگی بنوازید و از آن لذت ببرید.

  نحوه در دست گرفتن سازدهنی کروماتیک

  ساز کروماتیک در مدل‌های مختلف و با طراحی‌های متفاوتی عرضه می‌شود. مدل‌های 10 و 12 و 14 سوراخ و برخی مدل‌های دیگر که در بازار وجود دارند. تفاوت این سازها در رنج صدایی است که تولید می‌کنند و بسته به سبک و نوع موسیقی که اجرا می‌کنید باید از آن‌ها استفاده کنید.

  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سازدهنی کروماتیک مقاله شناخت سازدهنی کروماتیک را به شما پیشنهاد میدهیم.

  برای درست در دست گرفتن ساز کروماتیک به روش زیر عمل کنید:

  • ساز را بین انگشت اشاره شست دست چپ خود قرار دهید. در در انتهای ساز شیاری وجود دارد که کمک می‌کند دست شما به خوبی بر روی ساز ثابت شود.
  • سپس شست دست راست و چپ را به هم بچسبانید و دست‌هارا طوری در روهم بگذارید که کف دست‌ها یکدیگر را بپوشانند. به این نحوه فضایی را در پشت سازدهنی به منظور ایجاد افکت‌های صوتی و بهتر نواختن سازدهنی ایجاد خواهید کرد که بسیار اهمیت دارد.
  • برای فشار دادن کلید بهتر است از انگشت اشاره دست راست استفاده کنید. از کف دست راست یا انگشت شست دست راست بدین منظور استفاده نکنید.
  • در حین فشار دادن کلید سعی کنید فضای پشت سازدهنی را حفظ کنید و پس از فشار دادن سریعا دست را به حالت قبل بازگردانید.

  روش‌های دیگری نیز وجود دارند که در اصول با روش فوق مشابهت دارند اما جزئیات ریز دیگری دارند تا فرد نوازنده بهترین حس را در نواختن ساز تجربه کند.

  طرز صحیح در دست گرفتن سازدهنی

   

  نحوه در دست گرفتن سازدهنی دیاتونیک

  ساز دیاتونیک در سبک‌های خاصی مانند بلوز استفاده می‌شود و به نوعی از زیر مجموعه‌های این ساز بلوز هارپ نیز می‌گویند. طریقه در دست گرفتن این ساز نیز در اصول مشابه ساز کروماتیک است. ساز دیاتونیک فاقد کلید می‌باشد و ممکن است در اندازه‌ی این ساز‌ها نیز تفاوت وجود داشته باشد.

  • ابتدا با انگشت شصت و اشاره دست چپ ساز را دست بگیرید.
  • سپس با سه انگشت دیگر و کف دست راست فضایی را در پشت ساز ایجاد کنید. دقت کنید که این فضا در ایجاد افکت‌های صوتی اهمیت خاصی دارد.
  • در نهایت با انجام درست این پروسه ساز در دست شما پنهان خواهد شد.

  طرز صحیح در دست گرفتن سازدهنی

  طرز صحیح در دست گرفتن ساز دیاتونیک حالت باز

  نحوه در دست گرفتن سازدهنی ترمولو

  ساز ترمولو نوع دیگری از ساز‌های بادی است که‌ رایج‌ترین نوع آن دارای24 سوراخ است و دارای رنج صدایی در حدود 3 اکتاو است. نحوه در دست گرفتن این ساز نیز به صورت زیر است :

  • سازدهنی را در مرکز کف دست چپ قرار دهید.
  • اگر توان آن را داشته باشید. انگشت شست و انگشت اشاره را با هم بگذارید.
  • و سه انگشت باقیمانده را بر روی سازدهنی خم کنید تا یک فضای بزرگ را برای نواختن ایجاد کنید.
  • کناره سازدهنی را بر روی کف دست راست قرار دهید.
  • نوک انگشتان هر دو دست باید همدیگر را لمس کنند. در حالی که کف دست راست بر روی دست چپ میباشد.

   نکته مهم در دست گرفتن صحیح سازدهنی این است که همیشه سمت بم‌تر ساز باید در دست چپ شما قرار گیرد.

  ما مشتاقانه خواهان ارتباط با شما علاقمندان به سازدهنی هستیم. لطفا ما را با پیشنهادات و نظرات پر مهر خودتان خوشحال کنید.

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۶ رای