• ساز کوچک را میتوان بهترین دوست و همراه همیشگی دانست. موسیقی را نیز میتوان ابزاری برای بیان احساسات و عواطف دانست که با وسیله ای به نام ساز قابل بیان و فوران است.

  تاثیرات موسیقی امروزه بر کسی پنهان نیست و بسیاری در تلاشند در بین روزمرگی های خود زمانی را برای یادگیری موسیقی کنار بگذارند. تا هم از لذت یک نوازندگی غافل نشوند هم تکیه گاهی باشد برای دغدغه های فکری و کاری.

  از طرفی تمایل بسیاری از علاقمندان به موسیقی به سازی قابل حمل و جمع و جور است که بتوانند همیشه و در هر زمانی آن را همراه خود داشته باشند و به راحتی از آن استفاده کنند. در این مقاله میخواهیم شما را با چند ساز کوچک و قابل حمل آشنا کنیم. با ما همراه باشید…

  معرفی ساز کوچک

  به طور کلی ساز کوچک به سازی میگویند که در بین سازهای موسیقی از ابعاد کوچک تری برخوردار باشد. این مدل سازها را معمولا میتوان به راحتی همراه خود داشت و خیلی سریع میتوان از آن استفاده کرد. استفاده از این مدل سازها معمولا بسیار سریع و راحت است. فقط کافیست آن را از کیف یا باکس خود دراورده و از آن استفاده کنید.

  بعضی سازها مانند پیانو، گیتار و سنتور، جابجایی آن ها سخت و غیر ممکن میباشد. از این مدل سازها فقط میتوان در خانه یا آموزشگاه های موسیقی یا در صورت حملِ بعضی از آنها تا محدوده نزدیکی استفاده کرد.

  ولی بعضی افراد تمایل دارند سازی را انتخاب کنند که بتوانند همیشه آن را همراه خود داشته باشند و محدودیت زمانی و مکانی برای اجرای قطعه ها نداشته باشند.

  معرفی چند ساز کوچک

  تعداد ساز هایی با این ابعاد بسیار زیاد است اما در اینجا میخواهیم شما را با چند مدل که نسبت به سایر سازها محبوبیت بیشتری دارند و شناخته شده تر میباشند آشنا کنیم.

  سازدهنی

  سازدهنی کروماتیک ایستاپ eap 12

  سازدهنی یا هارمونیکا یکی از محبوب ترین آلات موسیقی میباشد که ابعاد مناسبی نیز دارد. ساز دهنی را میتوان کوچکترین ساز موسیقی دانست که همراه داشتن آن از هر لحاظ ساده میباشد. ساز دهنی یک ساز کوچک میباشد که استفاده از آن نیز بسیار ساده و لدت بخش خواهد بود.

  طراحی سازدهنی به گونه ای است که حتی در داخل کیف یا جعبه خود کوچکترین فضا را اشغال میکند به همین دلیل در داخل هر جیب یا کیفی میتوان آن را جای داد.

  انواع سازدهنی نظر ابعاد در مدل های مختلفی ساخته شده اند. این ساز در مدل های 14،12،10 و 16 سوراخ ساخته شده است که به ترتیب از 2/5 اکتاو تا 4 اکتاو صدا را پوشش میدهند. طبیعتا هرچه تعداد سوراخ ها بیشتر باشد ابعاد ساز نیز بزرگتر است. با این حال بهترین نوع سازدهنی برای نوازندگی مدل 12 سوراخ آن میباشد.

  کالیمبا

  معرفی چند ساز دستی کوچک و قابل حمل

  سازی دیگر نیز وجود دارد به اسم کالیمبا. این ساز که ساز بومی کشور آفریقا میباشد ابعادی بزرگتر از سازدهنی دارد. اما به راحتی میتوان این ساز را نیز همراه خود داشت و لحظات خود را به یادماندی تر کرد. نوازندگی کالیمبا به این حالت است که آن را باید با دو دست گرفت.

  به کمک دو انگشت شست تیغه ها را به ارتعاش در می‌آوریم و سایر انگشت ها در گرفتن کالیمبا و تعادل آن نقش دارند. در پشت کالیمبا 2 حفره وجود دارد که به کمک سایر انگشتان که در پشت قرار گرفته میشود میتوانید آن ها را باز و بسته کنید و تغییرات زیبایی روی صدای کالیمبا اعمال کنید.

  کالیمباها دارای کیف و یا هارد کیس میباشند که درون آنها لوازمی مانند چکش کوک و برچسب نت ها موجود است. به کمک این کیف یا هارد کیس میتوانید با راحتی کالیمبا خود را همراه خود داشته باشید.

  فلوت

  معرفی چند ساز دستی کوچک و قابل حمل

  فلوت نیز یکی دیگر از آلات موسیقی میباشد که ابعاد آن بسیار جمع و جور و جالب است به طوری که میتوانید آن را در هر فضایی جای دهید. این ساز کوچک در واقع یک لوله چوبی یا فلزی میباشد که دارای سوراخ هایی است.

  با بازو بسته کردن آن سوراخ ها شما تغییراتی را در نوسانات دمش هوا انجام میدهید و به این صورت نت های مختلف اجرا میشوند. فلوت فقط به صورت دمش هوا به داخل آن تولید صدا میکند. اما سازهایی مانند سازدهنی هم به صورت دمش هوا و هم به صورت مکش هوا تولید صدا میکند.

  ملودیکا

  معرفی چند ساز دستی کوچک و قابل حمل

  ملودیکا نیز نسبت به سایر سازها ابعاد بسیار مناسبی دارد. ملودیکا را نیز به راحتی میتوانید همیشه همراه خود داشته باشید و از نوازندگی با آن لذت ببرید.

  بسیاری از نوازندگان پیانو یک ساز ملودیکا تهیه میکنند تا بتوانند در هر جایی قطعاتی را با آن بنوازند. از این رو ملودیکا کاربرد بسیار زیادی دارد و میتوانید بسیاری از قطعه هایی که شنیده اید یا به آن علاقه دارید را با آن بنوازید.

  ملودیکا ها نیز دارای کیف و هارد کیس میباشند که سلامت ساز شما را نیز در هنگام حمل و نقل تضمین میکند. ملودیکا فقط به صورت دمش هوا به صدا در می‌آید. به این صورت که در حالت عادی که کلاویه ای را فشار نداده اید مسیر هوا به داخل ساز بسته میباشد.

  اما به محض فشار هر کلاویه مسیر هوا به سمت تیغه مورد نظر هدایت میشود و صدای آن نت شنیده میشود. ملودیکا ها معمولا دارای دو نوع دهنی میباشند یکی کوتاه و دیگری بلند تر و به صورت شلنگ مانند میباشد. هر کدام از این دهنی ها کاربرد مخصوص به خود را دارد هم میتوان با دست گرفتن نواخت و هم با قرار دادن ساز بر روی کیف یا پای خود.

   

   

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۲۲۶ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *