• ملودیکا، کوچک و سبک، بخشی از خانواده سازهای بادی با زبانه‌های هارمونیکا است. صدای آن از فوت کردن و فشار دکمه‌های کیبوردی آن به دست می‌آید. این ساز با نوازندگی شبیه پیانو اما با قلبی بادی به سرزمین‌های موسیقی پا گذاشت. ملودیکا با سادگی و ظرافت مدرن خود در زمانی کوتاه در دل موسیقی‌ جهان جا باز کرد.

  این ساز محبوب به عنوان عضوی از خانواده سازهای بادی با زبانه با یک چینش کلیدی و بافتی ساده صدا تولید می کند. چند‌صدایی ملودیکا آن را از دیگر سازهای بادی متمایز ساخته است. علی‌رغم عمر نه چندان طولانی ملودیکا این ساز به سرعت محبوبیت یافت و در سراسر دنیا با اسامی مختلفی چون پیانیکا، هارمونیکا کلیددار، ملودی هورن و دیگر نام‌ها شناخته می‌شود. در ادامه این نوشته همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری درباره ملودیکا کسب کنید.

  سازی جذاب به نام ملودیکا

  ملودیکا برای اولین بار در ایتالیا توسط آندِری بُرِل خلق شد. کمپانی هونر در 1950 نسخه مدرنش را ساخت. این ساز در آهنگ‌های ستارگانی چون استفان مایکل ریش و فیل مور جان گرفت. هرمتو پاسکول برازنده با آواز ملودیکا را معرفی کرد. آگوستُس پابلو در جاماییکا به شهرت این ساز افزود. موسیقی‌دانان سراسر دنیا در تک‌نوازی و کنسرت‌ها از ملودیکا استفاده کرده‌اند.

  ملودیکا ساز بادی با کلاویه‌ها بوده که شبیه پیانو است از کیبورد مخزن هوا و نیِ دهانی تشکیل شده‌ است. این ساز از لوله، قمیش، کیس و بدنه پلاستیکی یا گاهی چوبی ساخته می‌شود. باید بیان کرد این ساز سبک‌ شاید کمتر از یک کیلو باشد و حدود ۳۷ کلید دارد. سامان احتشامی و سینا سلیم زاده پیانیست های ایرانی از ملودیکا در موسیقی بهره بردند و حالا این ساز سبک و جذاب در ایران هم طرفدارانی دارد.

   

  قطعات معروف ملودیکا

  قطعات معروف که توسط ملودیکا نواخته شد

  چندین آهنگ معروف وجود دارند که با ملودیکا نواخته شده‌اند؛ این ساز به خاطر صدای منحصربه‌فرد و قابلیت حمل آسانش در طیف گسترده‌ای از موسیقی‌ها استفاده می‌شود. آهنگ‌های شناخته‌شده‌ای که برای ملودیکا نواخته شده‌اند عبارت‌اند از:

   

  آلبوم بی‌کلام ملودیکا حاصل همکاری سامان احتشامی و سینا سلیم‌زاده در سال ۹۲ توسط آوای باغ مهر به گوش رسید. هشت قطعه از موسیقی ایرانی در این اثر با ملودیکا و تنبک و پیانو سینا سلیم‌زاده بازآفرینی شده‌اند.

   

   

   

  نت ملودیکا “careless whisper” بی‌اندیش که به نام آنشرلی نیز شهرت یافته یادآور خاطرات دور است. این قطعه زیبایی خود را از تنظیم ترنم عزتی و نغمه‌های ملودیکا جرج مایکل گرفته و در سطح دنیا به کامیابی رسید.

   

  مزارع توت فرنگی برای همیشه، توسط جان لنون نواخته شد.

   

   

  کلیپی از جان لنون نواخته شده است که در واقع مقدمه بازی Strawberry Fields بود. نکته حائز اهمیت این است که سه سال قبل از انتشار Strawberry Fields ضبط شده بود.

   

   

  جان هلیول از سوپرترامپ از ملودیکا در آهنگ “From Now On” در Even in the Quietest Moments استفاده کرد.

   

  آلبوم قطعات نامداری چون ‘سکه خورشید’ و ‘کوچه‌لره’ را نیز قطعات ملودیکا را در بر دارد و ملودیکا قلب تپنده‌ آن است.

   

  جاوا زنده توسط آگوستوس پابلو در سال 1982 نواخته شد وی اولین نوازنده‌ای بود که ملودیکا را در دهه 1970 محبوب کرد. این نوازنده یک هنرمند دوبله جامائیکایی بود که در سنین جوانی به ملودیکا علاقه مند شد سپس او در اکثر کارهای ضبط شده اش از ملودیکا استفاده کرد.

   

  بعد از ظهر آفتابی توسط The Kinks در سال  1966 نواخته شد.

  ملودیکا صدای منحصربه‌فردی دارد که در ژانرهای مختلف موسیقی جای گرفته است و با تن صدایی متمایز به ملودی افزوده شده.

   

  میخوای مقالات جذاب در حوزه موسیقی رو مطالعه کنی؟

  انواع مدل‌های ساز ملودیکا

   

  ملودیکا چیست؟‌ شناخت ساختار و کاربرد در موسیقی

   

  کلام پایانی

  ملودیکا این ساز دلنشین و قابل حمل با صدایی که گاهی یادآور فلوت و گاهی هارمونیکاست موسیقیدانان را قادر ساخته تا خلاقیت‌های خود را در قالب ملودی‌های گیرا به گوش جهانیان برسانند. از اوایل روزهای حضورش در دنیای موسیقی ملودیکا با انعطاف‌پذیری خود در ژانرهای مختلف موسیقی از جمله: کلاسیک، جاز، پاپ و حتی راک توانسته است جایگاه منحصربه‌فردی پیدا کند. نوازندگان متعددی در سرتاسر جهان قطعات بی‌بدیلی را با استفاده از این ابزار موسیقی خلق کرده‌اند که شنیدن آن‌ها می‌تواند احساسات شنوندگان را برانگیزد.

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *