• راهنما خرید ملودیکا

  چرا ملودیکا؟ ملودیکا یکی از راحت ترین سازها برای جا به جاییست و شما می‌توانید با تمرین مناسب صدایی بی نظیر مانند سایر سازها، که شاید قیمت آن‌ها حتی 10 برابر ملودیکا باشد، تولید کنید.

  در این مقاله می‌خواهیم راهنما خرید ملودیکا و موارد حائز اهمیت آن را بررسی کنیم.

  نکاتی قبل از خرید ملودیکا

  ابتدا بیایید یک نگاه سریع به نحوۀ عملکرد ملودیکا بیندازیم چرا که  این مورد در انتخاب ساز مناسب شما موثر است.در ساز ملودیکا به دور از چشم ما و در عمق ساز دسته‌ای از صفحه‌ها یا تیغه‌ها (Reeds) قرار دارند که وظیفه تولید صدای ساز را به عهده دارند. در واقع برای هر نت یک Reed جداگانه قرار دارد.

  ساختار داخلی ملودیکا

  تیغه یا Reed یک قاب کوچک فلزی است (مانند چارچوب یک پنجره) که درون آن یک قسمت فلزی وجود دارد و به آن زبانه یا تیغه می‌گوییم.

  زمانی که شما در ملودیکا می‌دمید و کلیدی را فشار می‌دهید، هوا به صورت اتوماتیک به سمت Reed مد نظر هدایت می‌شود و عبور هوا از درون Reed یا زبانه را به ارتعاش در می‌آورد. هوا با لرزش زبانه به یک نت زیبای ملودیکا تبدیل شده و خارج می‌شود. خب حالا می‌دانید که Reed ها اجزای حیاتی اما غیر قابل مشاهده در ملودیکا هستند و کیفیت آن‌ها تفاوت زیادی در کیفیت صدای ملودیکا ایجاد می‌کند.

  به چند کلید نیاز دارید؟

  مرحلۀ بعدی در راهنما خرید ملودیکا، پاسخ به این سوال است که به چند کلید نیاز دارید؟ 32؟ 37؟ یا بیشتر؟

  راهنما خرید ملودیکا

  نگاهی به تفاوت تعداد کلیدها در ملودیکای 32 و 37 کلید داشته باشیم. بدون در نظر گرفتن داشتن 5 نت اضافه در سمت راست صفحۀ ملودیکای 37 کلیده، هیچ تفاوت دیگری وجود ندارد.

  به احتمال زیاد شما می‌توانید بسیاری از آهنگ‌های مورد علاقۀ خود را با ملودیکای 32 کلیده بنوازید، اما ممکن است گاهی اوقات به چند نت که در گام‌های بالاتری هستند احتیاج پیدا کنید که در آن صورت ساز 37 کلیده پاسخگوی شما خواهد بود.

  بنابراین اگر موضوع برای شما اهمیت زیادی دارد و نمی‌خواهید دچار کمبود نت‌های گام‌های بالاتر شوید، پیشنهاد ما انتخاب ساز 37 کلیده است.

  از نظر بسیاری از افراد حرفه‌ای هم، در صورت تمکن مالی بهتر است که ساز 37 کلیده تهیه شود. اما اگر این امکان فراهم نبود اصلا نگران نباشید چرا که بسیاری از نوازندگان مطرح با همان ساز 32 کلیده هم می‌توانند به خوبی بنوازند. از مزایای ملودیکای 32 کلیده همان تعداد کمتر کلیدهایش و در نتیجه یاددگیری ساده تر آن است.

  چه مقدار می‌خواهید هزینه کنید؟

  برای انواع مختلف ساز ملودیکا 4 سطح قیمت متفاوت وجود دارد.

  ملودیکاهای سطح 1

  این مدل از ملودیکاها ارزان ترین نوع آن‌ها هستند و شما می‌توانید در رنج قیمت زیر 4 میلیون تومان گزینه های بسیار با کیفیتی را داشته باشید. نمونه بسیار با کیفیت از این مدل را میتوان ملودیکا هوهنر 32 مدل Ocean Blue را معرفی کرد.

  ملودیکا هوهنر 32 کلیدی مدل Ocean Blue

  اگر به دنبال خریدی مقرون به صرفه هستید این نوع از ملودیکاها چارۀ کار هستند. در این مدل‌ها ساز همراه با یک کیف حمل مخصوص، شلنگ و دهنی عرضه می‌شود. این مدل ها به صورت کوک شده روانه بازار می‌شوند، البته نه به صورت دقیق و همیشگی.

  که البته این مورد طبیعت این ساز است و همیشه با نواختن ساز و خیس شدن Reed های ساز، ملودیکای شما رفته رفته از کوک خارج می‌شود و در این شرایط باید ساز خود را کوک کنید.

  این مدل از ملودیکاهای ارزان قیمت پس از مدتی نواختن (چند ماه یا حتی چند سال) به سختی می‌توانند کوک خود را نگه دارند. البته این مورد به میزان نوازندگی شما با این ساز بستگی دارد، اما در هر حال وقتی ملودیکای شما به این درجه رسید احتمالا نیاز به تعویض ساز یا حداقل Reed های آن دارید.

  دسته‌ای که معرفی شد جزء محبوب ترین ملودیکاها برای افراد تازه کار به حساب می‌آیند و می‌توانند به خوبی هنرجویان را برای تسلط به ساز و آماده شدن برای نوازندگی با سازهای حرفه‌ای تر آماده کنند.

  ملودیکاهای سطح 2

  این نوع از ملودیکاها در رنج قیمت 4 تا 6 میلیون میباشند که گزینه های بسیار خوبی در مدل های 32 و 37 کلاویه دارند. یکی از مدل های 32 کلاویه در این رنج قیمت ملودیکا هوهنر STUDENT 32 است که در 3 رنگ قرمز، آبی و مشکی تولید شده است.

  راهنما خرید ملودیکا

  بسیاری از ملودیکاهای یاماها و سوزوکی در این دسته قرار می‌گیرند که ما نیز به شدت پیشنهاد می‌کنیم.

  در این دسته نیز مانند دستۀ اول با ملودیکاهایی مواجه هستیم که عمدتا از جنس پلاستیک هستند، در انواع 32 و 37 کلیده وجود دارند و همراه با کیف مخصوص، شلنگ و دهنی عرضه می‌شوند.

  دلیل پرداخت مبلغ بیشتر در مقایسه با دستۀ اول، کیفیت بالای تیغه ها و متریال استفاده شده در ساخت بدنه ی آن ها میباشد. به همین دلیل ملودیکاهای این دسته از کوکِ بهتر و با دوام‌ تری بهره‌ مند هستند.

  این نوع ملودیکاها به نحوی تولید و بهینه سازی شده‌اند که با دمیدن در شلنگ و فشردن کلید، صدای نت به سرعت پخش می‌شود. این ویژگی اصابت سریع یا Fast Attack نامیده می‌شود. ملودیکایی که دارای این ویژگی است به نوازنده اجازه می‌دهد تا قطعات پر سرعت و پیچیده را بهتر اجرا کند و کنترل بهتری بر روی ساز خود داشته باشد.

  البته باید این را هم گفت که شما می‌توانید اقدام به خرید ملودیکاهای ارزان تر کنید و بعد شروع به سر هم بندی قطعات آن کنید (که این مورد ارزش امتحان کردن و یاد گرفتن را دارد) اما اگر به دنبال داشتن سازی بهینه سازی شده در کارخانه هستید، این دسته را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

  همچنین همان طور که گفته شد، این دسته از ملودیکاها توانایی نگه داری کوک بهتری دارند و در واقع دیرتر از دستۀ اول از کوک خارج می‌شوند. با از کوک خارج شدن نیز شما باید ساز خود را به دست تکنسین و متخصص بسپارید. در این مورد تعویض ساز را پیشنهاد نمی‌کنیم چون این مورد امری پر هزینه است.

  ملودیکاهای سطح 3

  در این قسمت مقاله راهنما خرید ملودیکا قیمت خرید ملودیکا را به رنج 6 تا 10 میلیون میرسانیم. قطعا ملودیکا هایی با قیمت های بالاتر از 10 میلیون تومان نیز در نواکده موجود است و در صورت تمایل به تجربه یک نوازندگی حرفه ای میتوانید از بین آن ها انتخاب کنید.

  یکی از بهترین ملودیکا ها که قیمت آن در سطح 3 میباشد ملودیکا سوزوکی مدل M-37C میباشد. با این قیمت کیفیت این ملودیکا بینظیر میباشد و صدایی بسیار دلنشین دارد.

  ملودیکا سوزوکی مدل M-37C

  و اما برویم به سراغ ملودیکا های گران قیمت. ملودیکای Suzuki Hammond سازی بزرگ‌تر و دارای 44 کلید است. این نوع ملودیکا از بدنه‌ای فلزی، یک کیس مخصوص، میکروفنی در داخل ساز و یک جک ورودی صدا تشکیل می‌شود. بنابراین شما می‌توانید با متصل کردن این ساز به دستگاه پخش صدای خود یک سیگنال صدای تمیز و با کیفیت (حتی در اماکن شلوغ) داشته باشید.

  ملوديکا سوزوکی PRO-44HP V2 راهنما خرید ملودیکا | معرفی مدل های مختلف

  تمامی مدل های معرفی شده در مقاله راهنما خرید ملودیکا، گزینه های بسیار خوبی برای شروع آموزش ملودیکا میباشند و بستگی به شما دارد که بخواهید تا چه مقدار به خرید ملودیکا اختصاص دهید. در اینجا به بررسی لیستی شامل چند مدل از بهترین ملودیکاها با قیمت‌ها و کیفیت‌های مناسب می‌پردازیم.

  یاماها P32D

  این ملودیکا تولید کمپانی یاماها، یکی از معروف ترین برندهای تولید ملودیکا در جهان است. یاماها P32D دارای دو و نیم اوکتاو روی کیبورد خود است. همچنین کمپانی یاماها در تولیدات خود همیشه از قطعات با کیفیتی استفاده می‌کند و اجناس خود را نسبتا با قیمت خوبی روانۀ بازار می‌کند. تیغه‌های این ملودیکا نیز می‌توانند به خوبی و تا مدت زمان نسبتا طولانی کوک خود را نگه دارند.

  سوزوکی M37C

  این ملودیکا یک ساز فول سایز 32 کلیده است. سوزوکی M37C در قسمت پشتی دارای یک صفحۀ تمام فلزی و در درون خود دارای دسته‌ای از تیغه‌ها با صدا دهی گرم، بلند و رزونانت است.

  یاماها P37D

  این ملودیکا یکی از محبوب ترین سازها در دنیای ملودیکا نوازی است.

  یاماها P37D ترکیبی از حجم صدا ، گرما و پاسخ دهی خوب است. همچنین رنگ برزنی خاص آن هم این ملودیکا را از دیگر هم نوعان خود جدا کرده است.

  هوهنر Airboard 37

  هوهنر را باید شناخته شده ترین کمپانی ساخت ملودی و همچنین سازندۀ کلمۀ “ملودیکا” دانست.

  هوهنر Airboard 37 را باید علاوه بر کیفیت قطعات استفاده شده در آن و صدای گرمی که از تیغه‌های آن به وجود می‌آید، برای ظاهر و طراحی منحصر به فرد بدنه و کیف مخصوص حمل آن نیز مورد تشویق قرار داد.

  سخن آخر

  در پایان این مقاله لازم به ذکر است که نکتۀ پر اهمیت در خرید ساز توجه به اصالت کالا و داشتن گارانتی ساز است. برای این مورد پیشنهاد می‌کنیم به وب سایت‌ها یا فروشگاه‌های مطرح مراجعه کنید و همچنین توصیه می‌شود با افراد با تجربه مشورت کنید و نظرات آن‌ها را از خود دریغ نکنید.

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای
  بازگشت به لیست

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *