• بهتر است قبل از اقدام به خرید هر ساز موسیقی کمی درباره‌ی آن تحقیق کنید. ملودیکا سازی با مدل‌های مختلف است و بهتر است قبل از خرید آن، راهنما خرید ملودیکا را خوانده و بهترین انتخاب را داشته باشید.

  ابتدا بیایید یک نگاه سریع به نحوۀ عملکرد ملودیکا بیندازیم چرا که  این مورد در انتخاب ساز مناسب شما موثر است. در ساز ملودیکا به دور از چشم ما و در عمق ساز دسته‌ای از صفحه‌ها یا تیغه‌ها (Reeds) قرار دارند که وظیفه تولید صدای ساز را به عهده دارند. در واقع برای هر نت یک Reed جداگانه قرار دارد. تیغه یا Reed یک قاب کوچک فلزی است (مانند چارچوب یک پنجره) که درون آن یک قسمت فلزی وجود دارد و به آن زبانه یا تیغه می‌گوییم.

  زمانی که شما در ملودیکا می‌دمید و کلیدی را فشار می‌دهید، هوا به صورت اتوماتیک به سمت Reed مد نظر هدایت می‌شود و عبور هوا از درون Reed یا زبانه را به ارتعاش در می‌آورد. هوا با لرزش زبانه به یک نت زیبای ملودیکا تبدیل شده و خارج می‌شود. خب حالا می‌دانید که Reed ها اجزای حیاتی اما غیر قابل مشاهده در ملودیکا هستند و کیفیت آن‌ها تفاوت زیادی در کیفیت صدای ملودیکا ایجاد می‌کند.

  ساختار داخلی ملودیکا

  معرفی برندهای ملودیکا

  از برندهای معروف و محبوب ملودیکا میتوان موارد زیر را نام برد :

  در مقاله‌ی بهترین مارک ملودیکا به بررسی دقیق‌تر این برندها و معرفی چند مدل پرفروش از هرکدام پرداخته‌ایم و در این مقاله به ذکر نام این برندها بسنده می‌کنیم.

  اهمیت تعداد کلاویه در ملودیکا

  مرحلۀ بعدی در راهنما خرید ملودیکا، پاسخ به این سوال است که به چند کلاویه یا کلید نیاز دارید؟ نگاهی به تفاوت تعداد کلیدها در ملودیکای 32 و 37 کلید داشته باشیم. بدون در نظر گرفتن داشتن 5 نت اضافه در سمت راست صفحۀ ملودیکا 37 کلید، هیچ تفاوت دیگری وجود ندارد.

  به احتمال زیاد شما می‌توانید بسیاری از آهنگ‌های مورد علاقۀ خود را با ملودیکای 32 کلاویه بنوازید، اما ممکن است گاهی اوقات به چند نت که در گام‌های بالاتری هستند احتیاج پیدا کنید که در آن صورت ساز 37 کلیده پاسخگوی شما خواهد بود. بنابراین اگر موضوع برای شما اهمیت زیادی دارد و نمی‌خواهید دچار کمبود نت‌های گام‌های بالاتر شوید، پیشنهاد ما انتخاب ساز 37 کلاویه است.

  از نظر بسیاری از افراد حرفه‌ای هم، در صورت تمکن مالی بهتر است که ساز 37 کلیده تهیه شود. اما اگر این امکان فراهم نبود اصلا نگران نباشید چرا که بسیاری از نوازندگان مطرح با همان ساز 32 کلاویه هم می‌توانند به خوبی بنوازند. از مزایای ملودیکای 32 کلیده همان تعداد کمتر کلیدهایش و در نتیجه یاددگیری ساده تر آن است. بهترین مدل ملودیکا برا کودکان نیز، ملودیکا ۲۶ کلید یا کمتر است.

  راهنما خرید ملودیکا

  بودجه خرید ملودیکا

  برای انواع مختلف ساز ملودیکا ۳ سطح قیمت متفاوت وجود دارد.

  ملودیکا ارزان قیمت (زیر 4 میلیون تومان)

  این مدل از ملودیکاها ارزان ترین نوع آن‌ها هستند و شما می‌توانید در رنج قیمت زیر 4 میلیون تومان گزینه های بسیار با کیفیتی را داشته باشید.

  مدل‌های زیر از دسته ملودیکا ارزان قیمت و محبوب انتخاب شده‌اند:

  • ملودیکا هوهنر مدل KIDS

  • ملودیکا هوهنر مدل OCEAN Blue

  • ملودیکای سوزوکی Study-32

  اگر به دنبال خریدی مقرون به صرفه هستید این نوع از ملودیکاها چارۀ کار هستند. در این مدل‌ها ساز همراه با یک کیف حمل مخصوص، شلنگ و دهنی عرضه می‌شود. این مدل ها به صورت کوک شده روانه بازار می‌شوند، البته نه به صورت دقیق و همیشگی.

  که البته این مورد طبیعت این ساز است و همیشه با نواختن ساز و خیس شدن Reed های ساز، ملودیکای شما رفته رفته از کوک خارج می‌شود و در این شرایط باید ساز خود را کوک کنید.

  این مدل از ملودیکاهای ارزان قیمت پس از مدتی نواختن (چند ماه یا حتی چند سال) به سختی می‌توانند کوک خود را نگه دارند. البته این مورد به میزان نوازندگی شما با این ساز بستگی دارد، اما در هر حال وقتی ملودیکای شما به این درجه رسید احتمالا نیاز به تعویض ساز یا حداقل Reed های آن دارید.

  دسته‌ای که معرفی شد جزء محبوب ترین ملودیکاها برای افراد تازه کار به حساب می‌آیند و می‌توانند به خوبی هنرجویان را برای تسلط به ساز و آماده شدن برای نوازندگی با سازهای حرفه‌ای تر آماده کنند.

  ملودیکا میان رده (رنج قیمت 4 تا 6 میلیون)

  این نوع از ملودیکاها  گزینه های بسیار خوبی در مدل های 32 و 37 کلاویه دارند. بسیاری از ملودیکاهای یاماها و سوزوکی در این دسته قرار می‌گیرند که ما نیز به شدت پیشنهاد می‌کنیم. در این دسته نیز مانند دستۀ اول با ملودیکاهایی مواجه هستیم که عمدتا از جنس پلاستیک هستند، در انواع 32 و 37 کلیده وجود دارند و همراه با کیف مخصوص، شلنگ و دهنی عرضه می‌شوند.

  مدل‌های زیر از دسته ملودیکا میان رده و محبوب انتخاب شده‌اند:

  • ملودیکا هوهنر AirBoard Rasta
  • ملودیکا هوهنر مدل Fire 32

  • ملودیکا هوهنر مدل SUPER FORCE

  دلیل پرداخت مبلغ بیشتر در مقایسه با دستۀ اول، کیفیت بالای تیغه ها و متریال استفاده شده در ساخت بدنه ی آن ها میباشد. به همین دلیل ملودیکاهای این دسته از کوکِ بهتر و با دوام‌ تری بهره‌ مند هستند.

  این نوع ملودیکاها به نحوی تولید و بهینه سازی شده‌اند که با دمیدن در شلنگ و فشردن کلید، صدای نت به سرعت پخش می‌شود. این ویژگی اصابت سریع یا Fast Attack نامیده می‌شود. ملودیکایی که دارای این ویژگی است به نوازنده اجازه می‌دهد تا قطعات پر سرعت و پیچیده را بهتر اجرا کند و کنترل بهتری بر روی ساز خود داشته باشد.

  البته باید این را هم گفت که شما می‌توانید اقدام به خرید ملودیکاهای ارزان تر کنید و بعد شروع به سر هم بندی قطعات آن کنید (که این مورد ارزش امتحان کردن و یاد گرفتن را دارد) اما اگر به دنبال داشتن سازی بهینه سازی شده در کارخانه هستید، این دسته را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

  همچنین همان طور که گفته شد، این دسته از ملودیکاها توانایی نگه داری کوک بهتری دارند و در واقع دیرتر از دستۀ اول از کوک خارج می‌شوند. با از کوک خارج شدن نیز شما باید ساز خود را به دست تکنسین و متخصص بسپارید. در این مورد تعویض ساز را پیشنهاد نمی‌کنیم چون این مورد امری پر هزینه است.

  ملودیکا حرفه‌ای

  در این قسمت مقاله راهنما خرید ملودیکا قیمت خرید ملودیکا را به رنج 6 تا 10 میلیون میرسانیم. قطعا ملودیکا هایی با قیمت های بالاتر از 10 میلیون تومان نیز در نواکده موجود است و در صورت تمایل به تجربه یک نوازندگی حرفه ای میتوانید از بین آن ها انتخاب کنید.

  مدل‌های زیر از دسته ملودیکا حرفه‌ای و گران انتخاب شده‌اند:

  • ملوديکا سوزوکی PRO-44HP V2

  • ملودیکا سوزوکی PRO-44H V2

  • ملوديکا سوزوکی PRO-24B

   

  ملوديکا سوزوکی PRO-44HP V2 راهنما خرید ملودیکا | معرفی مدل های مختلف

  تمامی مدل های معرفی شده در مقاله راهنما خرید ملودیکا، گزینه های بسیار خوبی برای شروع آموزش ملودیکا میباشند و بستگی به شما دارد که بخواهید تا چه مقدار به خرید ملودیکا اختصاص دهید. در اینجا به بررسی لیستی شامل چند مدل از بهترین ملودیکاها با قیمت‌ها و کیفیت‌های مناسب می‌پردازیم.

  جمع بندی

  برای خرید ملودیکا باید به تعداد کلاویه ها دقت کنید. ملودیکا ۲۶ کلاویه و کمتر مناسب افراد مبتدی و کودکان است، ملودیکا ۳۷ کلید و بالاتر برای افراد حرفه‌ای مناسب تر است؛ البته ملودیکاهای دیگر با تعداد کلید متفاوت نیز در بازار موجود هستند. مورد دیگر که باید به آن توجه کنید برند ملودیکا است که در این مقاله سه مارک پرفروش را معرفی کرده‌ایم. اگر برای خرید ملودیکا به مشاوره نیاز دارید با نواکده در تماس باشید.

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۸ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *