• تکرار در موسیقی بسیار مهم و ضروری میباشد به طوری که اگر تکرار ها رعایت نشوند ممکن است وزن قطعه و بارِ معنایی آن آسیب ببیند. بسیاری تصور میکنند که میتوان تکرار ها را به صورت دلخواه از موسیقی حذف کرد. اما خبر ندارند که با این کار چه آسیبی به قطعه وارد میشود.

  به طور کلی تمامی علامت های موسیقی و نت خوانی، مهم و رعایت آن ها ضروری میباشد. زمانی که اجرای یک قطعه هَمگام با رعایت تمام اصول و قواعد موسیقی باشد.

  تکرار در موسیقی

  علامت تکرار همیشه به یک صورت نوشته میشود. اما جایگاه و ترتیب این علامت است که کاربرد آن را در جاهای مختلف به ما نشان میدهد. این علامت در جاهای مختلف کاربرد متفاوتی دارد، برای اینکه بدانیم هدف هر علامت چیست باید به چند نکته که در ادامه به آن میپردازیم توجه کنیم.

  دولا خط تکرار

  تکرار در موسیقی و انواع آن

  شکل 1

  تکرار در موسیقی به صورت دولاخط، علامتی است که در انتها و ابتدای بعضی میزان ها قرار میگیرد که به ما میگوید یک یا چند میزان باید مجددا تکرار شوند. اگر بخواهیم قسمت مشخصی مجدد تکرار شود آن بخش را مانند شکل بالا در بین دو علامت تکرار قرار میدهیم. به این علامت دولا خط تکرار میگویند.

  علامت تکرار عقب

  تکرار در موسیقی و انواع آن

  شکل 2

  به شکل بالا توجه کنید. اگر از ابتدای قطعه شروع کردید به نواختن نت ها و بعد از چند میزان، به یک علامت تکرار برخوردید باید به ابتدای قطعه برگردید و دوباره از اول شروع کنید.

  در این حالت چون از شروع نت ها یعنی از ابتدای قطعه علامت دیگری نبود زمانی که به اولین علامت تکرار میرسید باید مجدد از اول شروع کنید. مگر مانند شکل 1 علامت دیگری نیز باشد.

  پس زمانی که شکل 2 برای شما اتفاق افتاد باید به ابتدای قطعه یا نزدیک ترین علامت تکرار رو به جلو قبلی، برگردید.

  علامت تکرار به جلو

  تکرار در موسیقی و انواع آن

  شکل 3

  تکرار به جلو یک علامت تکرار در موسیقی است. این علامت نشان دهنده میزان هایی است که در ادامه باید آن ها را تکرار کنید. زمانی که به علامت تکرار رو به جلو رسیدید باید به اجرای نت ها ادامه دهید تا زمانی که به علامت تکرار رو به عقب (شکل2) برسید. در این حالت میزان های ما بین تکرار رو به عقب و تکرار رو به جلو را تکرار میکنید.

  تکرار اول

  تکرار در موسیقی و انواع آن

  شکل 4

  گاهی اوقات در نت ها علامت تکرار وجود دارد لازم است در تکرار مجدد میزان ها یک میزان به جای دیگری اجرا شود. به شکل 4 توجه کنید در این حالت سری اول پارت 1 اجرا میشود و در تکرار به جای میزان پارت 1، میزان پارت 2 اجرا میشود. یعنی پارت 2 جایگزین پارت 1 میشود و پارت 1 نادیده گرفته میشود.

  دال سنیو

  دال سنیو نیز یک علامت تکرار در موسیقی است اما طرز کار آن با علامت های گفته شده کمی تفاوت دارد. از این علامت برای تکرار های طولانی تر استفاده میشود. به این صورت که در زمان برخورد به اولین علامت دال سنیو به اجرای خود ادامه میدهید اما به محض رسیدن به علامت دوم دال سنیو باید برگردید و از علامت اول مجدد شروع به نواختن کنید.

  تکرار یک میزان

  زمانی که به این علامت رسیدید بای میزان قبلی را مجدد تکرار کنید.

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۸۴ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *