• اهمیت انتخاب ساز برای کودکان از این نگاه دارای اهمیت میشود که اگر ساز مناسبی برای کودک دختر یا پسر دلبندتان انتخاب کنید میتواند موزارت بعدی باشد یا اینکه با تلاش برای یادگیری موسیقی بتواند خلاقیت و قدرت خود را کشف کند و درنتیجه اعتماد بنفس خود را بالا ببرد.

  بهترین ساز برای کودکان

  قبل از اینکه شروع به خواندن این مقاله کنید یک توصیه برای انتخاب ساز مناسب برای آموزش به کودکان داریم. شاید انتخاب اولین ساز برای دختر یا پسرتان در بین انواع ساز (سازهای زهی، بادی، کوبه ای و… ) و سبک های موسیقی (کلاسیک، راک، هیپ هاپ و … ) کمی دشوار بنظر بیاید اما بهتر است این انتخاب سرنوشت ساز را به عهده‌ی فرزندتان قرار دهید. شاید فرزند شما در سنی باشد که قدرت انتخاب این ساز را نداشته باشد بهتر است مقاله ی سن مناسب برای شروع موسیقی کودکان را مطالعه کنید. چند نمونه از بهترین سازها برای شروع موسیقی کودکان را در ادامه معرفی کرده ایم.

  1. سازدهنی (هارمونیکا)

  ساز مناسب برای کودکان

  ساز دهنی یا هارمونیکا به دلایل زیادی بهترین ساز برای کودکان در نظر گرفته می‌شود. این ساز بادی با حفره‌ هایی که بر روی بدنه‌اش تعبیه شده‌اند، اول از همه حجم و وزن زیادی ندارد و به راحتی قابل حمل است. نکتۀ بعدی یادگیری نسبتا ساده تر این ساز نسبت به سایر سازها است. حتما قبل از خرید سازدهنی با مشاورانی که در این زمینه تخصص دارند مشورت نمایید.

  هارمونیکا به دلیل اوکتاوهای کمتری که پوشش میدهد (حفره های کم)، یادگیری نسبتا ساده‌ تری در مقایسه با سایر سازها دارد. اما با این وجود کودکان می‌توانند به وسیلۀ یادگیری هارمونیکا با تئوری موسیقی و نت‌ها، فواصل، گام‌ها و … نیز به خوبی آشنا شوند و با آمادگی بیشتر و بهتری به سراغ یادگیری سایر سازها بروند.
  در ضمن والدین می‌توانند با بودجۀ نه چندان زیادی حتی بهترین هارمونیکا ها را برای فرزندان خود تهیه کنند.

  با خرید یه سازدهنی با کیفیت خیال خودتو راحت کن!

  اینجا میتونی بهترین سازدهنی ها رو با گارانتی و ضمانت خریداری کنی!

  بزن بریم بخریم

   

  2. تنبک

  ساز کودکان

  ساز ایرانی تنبک که یکی از عناصر اصلی موسیقی سنتی ایرانی است نیز یکی از ساز های مناسب کودکان است.
  این ساز هم از حجم و وزن زیادی برخوردار نیست و به راحتی می‌تواند توسط کودکان نگه داشته و استفاده شود (البته سایز کوچک آن).
  ساز کوبه‌ای تنبک سطحی دایره شکل دارد و به راحتی می‌تواند روی پای افراد قرار ‌بگیرد. این ساز به حد زیادی به فرزندان شما کمک می‌کند تا درک بسیار کاملی از مبحث ریتم و ضرب به دست بیاورند.
  در ضمن تهیۀ این ساز بودجۀ زیادی نمی‌طلبد.

  3. سه تار

  سه تار ایرانی هم از آن دسته ساز های مناسب کودکان است که به علت حجم و وزن کم کارایی راحتی دارد و کودکان می‌توانند به راحتی آن را در دست گرفته و نگه دارند.
  این ساز زهی که از 4 سیم تشکیل شده با کمک هر دو دست نواخته می‌شود و فعالیت مناسبی برای تقویت مغز کودکان نیز میباشد.
  از مزایای این ساز برای شروع موسیقی کودکان می‌توان به مسلط شدن بر تئوری موسیقی، داشتن گستردگی نتی خوب، معرفی کردن دستگاه ها و گوشه های موسیقی ایرانی و ایجاد آمادگی خوب جهت یادگیری باقی سازهای زهی اشاره کرد.

  4. پیانو

  بهترین ساز برای آموزش موسیقی کودکان

  اگر بخواهیم بهترین ساز برای کودکان را معرفی کنیم، بی شک پیانو رقیب سر سختی برای باقی سازها است.
  شاید در ذهن عموم مردم این موضوع جا افتاده است که پیانو دشوار ترین ساز برای یادگیری است پس اصلا مناسب کودکان نیست.

  این موضوع کاملا اشتباه است چرا که نه تنها یادگیری پیانو به آن صورت که همه فکر می‌کنند سخت نیست، بلکه کودکان با یادگیری آن به علت سن کمی که دارند می‌توانند پیشرفت چشم گیری در موسیقی داشته باشند.
  گستردگی نت‌ها از لحاظ فرکانس و اوکتاو، همچنین استفاده کردن از سر کلیدهای مختلف بر خلاف سایر سازها و توانایی ایجاد هارمونی‌های کامل تر، از دلایلی است که پیانو را ساز مادر می‌نامند.
  در هنگام نوازندگی این ساز شاید انگشتان کودکان به علت کشیده شدن کمی اذیت شود، اما بی شک این کشیدگی در آینده ارزش زیادی برای آن‌ها خواهد داشت.
  تا این قسمت از مقاله، از انواع سازهای بادی، کوبه‌ای، زهی و زهی-کوبه‌ای به عنوان بهترین ساز ها برای کودکان یاد شد.
  در این قسمت می‌توان به سازهای دیگری نیز اشاره کرد اما به صورت کلی فراموش نکنید که توجه به علاقه، استعداد و شرایط مهم ترین اصل در انتخاب ساز برای کودکان شماست.

  5.بلز

  شروع رابطه کودکان با موسیقی میتواند با ساز بیز باشد چرا که ساختار ساده و طرحی ظاهری آن بسیار مناسب علایق و سن آنها میباشد. تمامی این ویژگی ها به کار گرفته شده تا کودکان و خردسالان بتوانند به راحتی با آن ارتباط برقرار کنند. و به نوعی برای ارتباط گیری با این ساز زیبا علاقه از خود نشان دهند. این ساز به دلیل ساختار ساده و زیبایی که دارد از سال 1930 توسط کارل‌ارف مورد استفاده قرار گرفت.

  ساز مناسب کودکان

  جمع بندی

  بهترین ساز برای کودکان سازی است که بتواند آنرا راحت تر در دست بگیرد و مجبور نباشد آنرا بلند کند.برای مثال ما گیتار را برای کودکان توصیه نمیکنیم اما سازهایی مانند بلز، سازدهنی، پیانو یا تنبک میتواند گزینه مناسبی باشد.

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۸ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *