• چنگ رومی نوعی ساز زهی است که از دوران باستان تا کنون علاقه‌مندان زیادی را به خود جلب کرده است. در طی این سال‌ها انواع چنگ رومی در سراسر دنیا با توجه به سبک‌های موسیقی و سلیقه‌ی افراد طراحی و ساخته‌ شده‌اند. انواع چنگ چه از لحاظ ابعاد و چه از لحاظ طریقه‌ی نواختن و نوع صدا در حال عرضه به دنیای جدید موسیقی هستند.
  در این مطلب از سایت نواکده با سه دسته‌بندی مختلف از انواع چنگ آشنا خواهید شد. در ابتدا در مورد این ساز توضیح مختصری می‌دهیم و سپس انواع آن را به شما معرفی می‌کنیم. این شناخت به شما کمک می‌کند راحت‌تر تصمیم بگیرید کدام مدل را برای خرید و شروع آموزش انتخاب کنید همچنین می‌توانید با مطالعه‌ی مقاله‌ی راهنمای خرید چنگ رومی می‌توانید اطلاعات بیشتری بدست آورید .

  معرفی چنگ رومی

  در افسانه‌های یونانی سازنده‌ی ساز چنگ را هرمس می‌دانند. این ساز زهی تاریخچه طولانی در کشورهایی مانند یونان و عراق داشته‌است. حتی بعضی افراد سابقه آن را به 5 هزار سال قبل نسبت می‌دهند. چنگ رومی ساز بزرگی است که وزن بالایی دارد. چنگ با دو نام هارپ harp و لیرا lyre شناخته شده است. تفاوت ساز لیر و هارپ در نوع ساخت ،اندازه، نحوه‌ی اجرا و صدا است. چنگ هارپ از چنگ لیرا بزرگتر است و تعداد سیم‌های بیشتری دارد.
  اگر قصد خرید چنگ رومی کوچک با قیمت مناسب ساز لیرا را به شما پیشنهاد میکنیم. در ادامه انواع چنگ لیرا را معرفی کرده‌ایم.

  انواع چنگ رومی

  چنگ رومی تکنواز Solo Bass Lyre

  اگر قرار است ایستاده اجرا کنید، به سراغ این چنگ رومی بروید. این ساز معمولا از تنه درختانی مانند چنار و صنوبر ساخته می‌شود و برد صدای بالایی دارد. از طرف دیگر، صدای چنگ در تکنوازی و حضور در میان آلات موسیقی دیگر با هم فرق می‌کند. این مدل چنگ رومی برای تکنوازی انتخاب درستی است.

  چنگ تنور Tenor Lyre

  این مدل یکی از انواع چنگ رومی است که آن را شبیه Soprano Alto Lyre می‌دانند؛ اما زمان خرید باید بدانید که تعداد سیم‌های این مدل بیشتر است. چنگ رومی تنور ۴ سیم بیشتر از همتای خود دارد. زمانی‌که شروع به نواختن این مدل کنید، به‌آسانی متوجه طنین‌انداز شدن صدای بلند آن خواهید شد.

  چنگ کنسرت Concert Lyre

  یکی از انواع چنگ رومی که اندازه بزرگی دارد، چنگ کنسرت است. تن صدای این مدل روی کنسرتنت (Concertante) قرار دارد. زمانی‌که به آن نگاه کنید، جنس اول متوجه جنس آن می‌شوید. معمولا این مدل را از درخت‌های نارون، گیلاس و افرا تهیه می‌کنند. علاوه بر جنس، سیم‌های این چنگ رومی با هم فاصله بیشتری نسبت به بقیه مدل‌ها دارند.

  چنگ سوپرانو Soprano Lyre Big

  اگر به‌صورت حرفه‌ای چنگ رومی می‌نوازید، بهتر است به سراغ مدلی بروید که غوغا به پا می‌کند. چنگ سوپرانو یکی از انواع ساز چنگ رومی است که صدای تمیزی دارد؛ یعنی سازی است که با آن می‌توان تمام آواها را اجرا کرد؛ به همین دلیل، سخت‌گیرترین افراد نوازده به سراغ آن می‌روند. معمولا هم قیمت بالایی نسبت به سایر مدل‌ها دارد.

  صدای انواع چنگ رومی

  زمان انتخاب انواع چنگ باید صدای آن را هم جدی بگیرید. البته این مساله در ابتدای مسیر کار آسانی نیست و لازم است حتما از افراد متخصص در این زمینه راهنمایی بگیرید. این سازها در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند که برای اجراهای مختلف تنها و کنسرت مناسب هستند. برای مثال تفاوت در تعداد سیم‌ها ، سایز، ساختار ، پدالی بودن و… در نحوه‌ی اجرا تاثیر گذار خواهند بود.

  تعداد سیم‌های انواع ساز چنگ رومی

  اولین تفاوتی که هنگام خرید انواع چنگ رومی مشاهده می‌کنید، تعداد سیم‌های آن‌ها است. این ساز با تعداد سیم‌های ۷، ۱۰، ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۹، ۲۱ و 24 تولید می‌شود. فکر اولی که به ذهن بیشتر افراد می‌رسد، این است که تعداد سیم بیشتر گزینه بهتری به حساب می‌آید. در صورتی‌که انواع چنگ با 16 عدد سیم یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شروع نواختن این ساز است؛ بنابراین، هنگام خرید حتما به تعداد سیم‌ها توجه کنید تا چنگ رومی کاربردی برای خود تهیه کنید.

  اهرم یا پدال داشتن انواع ساز لیر

  دسته‌بندی دیگری که برای انواع چنگ رومی وجود دارد، داشتن پدال یا اهرم آن است. گروهی از این سازها اهرم‌هایی در قسمت میانی خود دارد. حضور این اهرم کمک می‌کند پرده‌های ساز را تنظیم کنید. این سازها را با نام مدل سلتیک هم می‌شناسند و برای افرادی که می‌خواهند با آن بیشتر آشنا شوند، انتخاب مناسبی است. با وجودی که بعضی از موارد را نمی‌توان با آن اجرا کرد اما قیمت مناسبی دارد.
  در مقابل ساز چنگ رومی اهرمی، نوع دیگری وجود دارد که پدالی است؛ یعنی چند پدال وجود دارند تا سیم‌های آن را تنظیم کنند. این انواع برای اجراهای ارکستر و کنسرت یک انتخاب فوق‌العاده است؛ چون کروماتیک هستند و هیچ محدودیتی در اجرای گام‌ها ندارند. این مساله یک روی دیگر هم دارد که باید افراد مبتدی توجه ویژه‌ای به آن داشته‌باشند؛ یعنی این محدود نبودن باعث می‌شود خرید ساز پدالی انتخاب درستی برای افرادی که تازه آن را شروع کرده‌اند، نباشد.

  در میان انواع چنگ رومی، کدام بهتر است؟

  در این مقاله نواکده در مورد انواع چنگ رومی صحبت کردیم و توضیح دادیم که این ساز زهی چه مدل‌هایی دارد. حالا ممکن است سوال پیش بیاید کدام مدل بهتر از بقیه است.

  چنگ لیرا نسبت به چنگ هارپ کم هزینه‌تر و کوچک تر است. البته باز هم برای انتخاب و خرید باز هم سلیقه و علاقه‌ی شما اهمیت بالاتری داردو چنانچه قصد خرید چنگ رومی لیرا  را دارید میتوانید از سایت نواکده اقدام به خرید کنید. تمام مدل‌هایی که در بالا معرفی شد شاید بهترین ساز در سبک خود به حساب بیایند اما نه برای همه. شما می‌توانید برای خرید چنگ رومی به نواکده مراجعه کنید علاوه‌برآن، اگر به مشاوره‌ای در این زمینه نیاز داشتید، حتما با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *