سازدهنی

انواع سازدهنی، بررسی و شناخت سازدهنی های متفاوت

معرفی انواع سازدهنی

سازدهنی یا هارمونیکا از دسته سازهای بادی محسوب میشود و تاریخچه طولانی دارد. این ساز که از اوایل قرن نوزدهم اختراع شده جزع سازهای زبانه آزاد مباشد. سازدهنی با صدای دلنشین و گیرای خود توانسته جای خود را در بین سازهای موسیقی باز کند و بسیاری را به خود علاقمند کند.

در سازدهنی تولید صدا به وسیله ارتعاش تیغه های فلزی به کار رفته در این ساز است، ارتعاشی که حاصل دمش یا مکش هوا در داخل ساز میباشد. این تیغه ها که reed نام دارند یک طرف آن به رید پلیت چسبیده و طرف دیگر آن آزاد است.

یکی از دلایلی که این ساز را بسیار معروف کرد و باعث گسترش آن شد اندازه و حجم آن میباشد. ابعاد و وزن سازدهنی باعث حمل و نقل راحت آن به هر مکانی میشود و این میتواند انگیزه ای بسیار عالی برای انتخاب آن باشد.

قبل از یادگیری سازدهنی شما ابتدا باید با انواع سازدهنی آشنا شوید. با شناخت انواع سازدهنی شما به راحتی میتوانید سبک مورد علاقه خود را انتخاب کنید. بعد از شناختن سبک مورد علاقه خود میتوانید با اطلاعات کامل و با اطمینان برای یادگیری آن قدم بردارید.

انواع سازدهنی به طور کلی

  1. کروماتیک
  2. دیاتونیک
  3. ترمولو
  4. ارکسترا
  5. اکتاو

اجزای تشکیل دهنده سازدهنی

سازدهنی ها در انواع مختلف ساختار نسبتا مشابه ای دارند. سازدهنی ها ساخته شده اند از کاورپلیت، که نام دیگر آن صفحات پوشاننده است. ریدپلیت، که محل اتصال تیغه ها و ویندسیور ها هستند. دهنی، که محل قرار گیری لب ها بر روی ساز است. و اسلاید که در سازدهنی کروماتیک باعث اجرای نیم پرده ها میشود.

سازدهنی کروماتیک

سازدهنی کروماتیک یکی از انواع سازدهنی میباشد که نسبت به بقیه خواهان بیشتری دارد و مرسوم تر میباشد. دلیل آن هم وجود قطعه ای فلزی به نام اسلاید میباشد. در سازدهنی کروماتیک یک ردیف سوراخ وجود دارد که با دمش و مکش هوا صدا تولید میشود.

پس در حالت عادی سازدهنی کروماتیک قادر به اجرای تمام نت های اصلی میباشد. ولی با کمک اسلاید که در سمت راست ساز نصب شده است ما میتوانیم تمام نیم پرده ها را هم اجرا کنیم. به همین دلیل سازدهنی کروماتیک کاربرد بیشتری در اجرای قطعات موسیقی دارد.

در سازدهنی کروماتیک در سمت دیگر تیغه ها نوار های پلاستیکی وجود دارد به نام ویندسیور. ویندسیور در سازدهنی از اهمیت بالایی برخوردار است، وظیفه این نوار های پلاستیکی ذخیره هوای دمیده شده در داخل ساز است. این ذخیره سازی هوا در ساز باعث میشود که بیشتر حجم هوای دمیده شده در ساز به صدا تبدیل شود و از به هدر رفتن آن جلوگیری کند.

اگر سبک نوازندگی خاصی را مد نظر ندارید و صرفا عاشق صدای جذاب و دلنشین این ساز شدید بهترین انتخاب برای شما سازدهنی کروماتیک است. با این حال سازدهنی کروماتیک سبک هایی نظیر pop/irani – traditional – jazz – folk – pop و classic را پوشش میدهد.

سازدهنی کروماتیک

 

سازدهنی دیاتونیک

سازدهنی دیاتونیک یکی دیگر از انواع سازدهنی مباشد. در این نوع سازدهنی یک ردیف سوراخ وجود دارد که هر سوراخ با دمش و مکش هوا صدا تولید میکند. در این نوع سازدهنی نیز تولید صدا به وسیله ارتعاش زبانه ها صورت میگیرد با این تفاوت که در سازدهنی دیاتویک ویندسیور وجود ندارد.

همچنین سازدهنی دیاتونیک فاقد اسلاید میباشد یعنی به طور عادی توانایی اجرای نت های اصلی را دارد. البته با کمک بعضی از تکنیک ها نوازندگی میتوان نیم پرده ها را در این سازدهنی اجرا کرد. تکنیک هایی نظیر بندینگ که البته اجرای این تکنیک توانایی نوازندگی بالایی را میخواهد و استفاده از آن نیاز مند تمرین و پشتکار فراوان است.

اگر به سبک هایی مانند blues – country – western – pop & rock علاقه دارید انتخاب مورد نظر شما سازدهنی دیاتونک است. معمول ترین نوع سازدهنی دیاتونیک مدل 10 سوراخه آن است که مطابق سلیقه بسیاری ساخته شده.

سازدهنی دیاتونیک

سازدهنی ترمولو

نوع دیگر سازدهنی ترمولو میباشد که دارای دو ردیف سوراخ، یک ردیف بالا و یک ردیف پایین مباشد. طراحی این دو ردیف سوراخ به گونه ای ساخته شده که هر دو در یک گام ولی با اختلاف اندکی کوک شده اند. به طوری که با نواختن هر دو ردیف با هم صدایی مخملی و لرزان به گوش میرسد که بسیار جذاب خواهد بود.

سازدهنی ترمولو جزع سازهای دو زبانه به شمار میرود. یعنی در هر سوراخ و نت دو زبانه وجود دارد اما عده ای بخاطر شباهت ظاهری این ساز با ساز دیاتونیک تصور میکنند هر دو ساز به یک صورت عمل میکند.

سازدهنی ترمولو نسبت به مدل های دیگر سبک های کمتری را پوشش میدهد، سبک هایی نظیر pop – folk.

سازدهنی ترمولو

سازدهنی ارکسترا

در مدل دیگری از انواع سازدهنی میتوان به سازدهنی ارکسترا اشاره کرد. این مدل سازدهنی در گروه های نوازندگی کاربرد دارد و دامنه صدای بالایی دارد. این سازدهنی با صدای پرقدرت و حجیم خود در کنار دیگر مدل های سازدهنی باعث ایجاد صدایی کامل و رسا میشود. البته این مدل به دلیل استفاده آن در گروه های نوازندگی خواهان کمتری نسبت به بقیه مدل ها دارد.

این مدل سازدهنی ها فاقد اسلاید میباشند اما اکتاو های وسیع تری نسبت به بقیه مدل ها را پوشش میدهد.

سازدهنی ارکسترا

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *