• با شناخت انواع ساز دهنی شما به راحتی میتوانید سبک مورد علاقه خود را در نوازندگی این ساز، انتخاب کنید. بعد از شناختن سبک مورد علاقه خود میتوانید با اطلاعات کامل و با اطمینان برای اقدام به خرید سازدهنی و یادگیری آن قدم بردارید.

  سازدهنی یا هارمونیکا از انواع سازهای بادی محسوب میشود و تاریخچه طولانی دارد. این ساز از اوایل قرن نوزدهم اختراع شده و جزو سازهای زبانه آزاد می باشد. سازدهنی با صدای دلنشین و گیرای خود توانسته جای خود را در بین سازهای موسیقی باز کند و بسیاری را به خود علاقمند کند.

  در سازدهنی تولید صدا به وسیله ارتعاش تیغه های فلزی به کار رفته در این ساز است، ارتعاشی که حاصل دمش یا مکش هوا در داخل ساز میباشد. این تیغه ها که reed نام دارند یک طرف آن به رید پلیت چسبیده و طرف دیگر آن آزاد است.

  یکی از دلایلی که این ساز را بسیار معروف کرد و باعث گسترش آن شد اندازه و حجم آن میباشد. ابعاد و وزن سازدهنی باعث حمل و نقل راحت آن به هر مکانی میشود و این میتواند انگیزه ای بسیار عالی برای انتخاب آن باشد.

  اجزای تشکیل دهنده سازدهنی

  سازدهنی ها در انواع مختلف ساختار نسبتا مشابه ای دارند. سازدهنی ها ساخته شده اند از کاورپلیت، که نام دیگر آن صفحات پوشاننده است. ریدپلیت، که محل اتصال تیغه ها و ویندسیور ها هستند. دهنی، که محل قرار گیری لب ها بر روی ساز است. و اسلاید که در سازدهنی کروماتیک باعث اجرای نیم پرده ها میشود.

  اجزای سازدهنی

  معرفی انواع ساز دهنی

  پنج نوع سازدهنی وجود دارد: کروماتیک(chromatic) ، دیاتونیک(diatonic) ، ترمولو (tremolo)، ارکسترا (orchestra) ، باس

  در ادامه هر یک ازین نوع ها را بصورت کامل معرفی کرده ایم.

  انواع سازدهنی (type of Harmonica)

  تصویر انواع سازدهنی

  1. سازدهنی کروماتیک

  سازدهنی کروماتیک یکی از انواع سازدهنی میباشد که نسبت به بقیه خواهان بیشتری دارد و مرسوم تر میباشد. دلیل آن هم وجود قطعه ای فلزی به نام اسلاید میباشد. در سازدهنی کروماتیک یک ردیف سوراخ وجود دارد که با دمش و مکش هوا صدا تولید میشود.

  پس در حالت عادی سازدهنی کروماتیک قادر به اجرای تمام نت های اصلی میباشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آموزش نت خوانی سازدهنی کلیک کنید. ولی با کمک اسلاید که در سمت راست ساز نصب شده است ما میتوانیم تمام نیم پرده ها را هم اجرا کنیم. به همین دلیل سازدهنی کروماتیک کاربرد بیشتری در اجرای قطعات موسیقی دارد.

  این ویژگی در سازدهنی کروماتیک باعث میشود شما بتوانید به راحتی تمام آهنگ ها و نت های سازدهنی را بنوازید و از آن لذت ببرید.

  در سازدهنی کروماتیک در سمت دیگر تیغه ها نوار های پلاستیکی وجود دارد به نام ویندسیور. ویندسیور در سازدهنی از اهمیت بالایی برخوردار است، وظیفه این نوار های پلاستیکی ذخیره هوای دمیده شده در داخل ساز است. این ذخیره سازی هوا در ساز باعث میشود که بیشتر حجم هوای دمیده شده در ساز به صدا تبدیل شود و از به هدر رفتن آن جلوگیری کند.

  توجه داشته باشید که ویندسیور های سازدهنی کروماتیک بسیار ظریف و حساس میباشد. پس در صورت بروز هر گونه مشکل حتما با تکنسین معتبر در ارتباط باشید.

  سبک سازدهنی کروماتیک

  اگر سبک نوازندگی خاصی را مد نظر ندارید و صرفا عاشق صدای جذاب و دلنشین این ساز شدید بهترین انتخاب برای شما سازدهنی کروماتیک است. با این حال سازدهنی کروماتیک سبک هایی نظیر pop/irani – traditional – jazz – folk – pop و classic را پوشش میدهد.

  همچنین سازدهنی کروماتیک تنها سازی است که به وسیله آن میتوان تمام تکنیک های سازدهنی را اجرا کرد و قطعاتی زیبا و دلنشین خلق کرد.

  سازدهنی کروماتیک در انواع و طرح های مختلف تولید و عرضه شده اند. اما فاکتور اصلی در خرید سازدهنی قیمت آن میباشد که همگام با کیفیت مد نظر قرار گرفته. در نواکده ما 6 سازدهنی ارزان قیمت  و با کیفیتی بسیار عالی به شما پیشنهاد میدهیم.

  سازدهنی کروماتیک ایستاپ مدل فوررانر پلاس

  با خرید یه سازدهنی با کیفیت خیال خودتو راحت کن!

  اینجا میتونی بهترین سازدهنی ها رو با گارانتی و ضمانت خریداری کنی!

  بزن بریم بخریم

  2. سازدهنی دیاتونیک

  سازدهنی دیاتونیک یکی دیگر از انواع سازدهنی مباشد. در این نوع سازدهنی یک ردیف سوراخ وجود دارد که هر سوراخ با دمش و مکش هوا صدا تولید میکند. در این نوع سازدهنی نیز تولید صدا به وسیله ارتعاش زبانه ها صورت میگیرد با این تفاوت که در سازدهنی دیاتویک ویندسیور وجود ندارد.

  همچنین سازدهنی دیاتونیک فاقد اسلاید میباشد یعنی به طور عادی توانایی اجرای نت های اصلی را دارد. البته با کمک بعضی از تکنیک ها نوازندگی میتوان نیم پرده ها را در این سازدهنی اجرا کرد. تکنیک هایی نظیر بندینگ که البته اجرای این تکنیک توانایی نوازندگی بالایی را میخواهد و استفاده از آن نیاز مند تمرین و پشتکار فراوان است.

  اگر به سبک هایی مانند blues – country – western – pop & rock علاقه دارید انتخاب مورد نظر شما سازدهنی دیاتونک است. معمول ترین نوع سازدهنی دیاتونیک مدل 10 سوراخه آن است که مطابق سلیقه بسیاری ساخته شده.

  سازدهنی دیاتونیک هوهنر marine band deluxe

  3. سازدهنی ترمولو

  نوع دیگر سازدهنی ترمولو میباشد که دارای دو ردیف سوراخ، یک ردیف بالا و یک ردیف پایین مباشد. طراحی این دو ردیف سوراخ به گونه ای ساخته شده که هر دو در یک گام ولی با اختلاف اندکی کوک شده اند. به طوری که با نواختن هر دو ردیف با هم صدایی مخملی و لرزان به گوش میرسد که بسیار جذاب خواهد بود.

  سازدهنی ترمولو جزع سازهای دو زبانه به شمار میرود. یعنی در هر سوراخ و نت دو زبانه وجود دارد اما عده ای بخاطر شباهت ظاهری این ساز با ساز دیاتونیک تصور میکنند هر دو ساز به یک صورت عمل میکند.

  سازدهنی ترمولو نسبت به مدل های دیگر سبک های کمتری را پوشش میدهد، سبک هایی نظیر pop – folk.

  سازدهنی ترمولو

  4. سازدهنی ارکسترا

  در مدل دیگری از انواع سازدهنی میتوان به سازدهنی ارکسترا اشاره کرد. این مدل سازدهنی در گروه های نوازندگی کاربرد دارد و دامنه صدای بالایی دارد. این سازدهنی با صدای پرقدرت و حجیم خود در کنار دیگر مدل های سازدهنی باعث ایجاد صدایی کامل و رسا میشود. البته این مدل به دلیل استفاده آن در گروه های نوازندگی خواهان کمتری نسبت به بقیه مدل ها دارد.

  این مدل سازدهنی ها فاقد اسلاید میباشند اما اکتاو های وسیع تری نسبت به بقیه مدل ها را پوشش میدهد.

  سازدهنی ارکسترا

  کدام نوع سازدهنی بهتر است؟

  به طور کلی معمول ترین و محبوب ترین مدل سازدهنی در ایران، سازدهنی کروماتیک میباشد. این مدل به دلیل توانایی هایی که در این مقاله توضیح دادیم طرفداران بسیار زیادی دارد و از محبوبیت بالاتری برخوردار است.

   

  آیا برای یادگیری یکی مدل های ساز دهنی لازم است نوازندگی تمام انواع دیگر را بدانیم؟

  سازدهنی های کروماتیک، دیاتونیک و ترمولو برای یادگیری هیچ وابستگی به یکدیگر ندارند. یعنی برای یادگیری سازدهنی کروماتیک نیازی نیست شما ابتدا سازدهنی دیاتونیک یا ترمولو را یاد بگیرید. هر 3 مدل سازدهنی به نحوی مستقل و جدا از هم میباشد.

   

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۷۷ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *