• قبل از خرید هر ساز ابتدا لازم است با انواع آن آشنا شوید. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع ملودیکا بپردازیم تا هنگام خرید ساز ملودیکا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. ساز ها با توجه به نوع کارایی و کاربرد و نیز صدایی که تولید می کنند، انواع مختلفی دارند. به عنوان مثال، ساز ها از نظر اندازه و حجم، نحوه کارکرد، ظاهر و ویژگی های نمایی، محدوده صوتی که تولید می کنند و تعداد اکتاو ها دارای تنوع هستند. در ادامه جهت آشنایی با انواع ساز ملودیکا، چند نمونه از آن‌ها را باهم بررسی می‌کنیم.

  انواع ساز ملودیکا از نظر جنس و طرح

  ساز ملودیکا را از نظر جنس  می توان به دو دسته چوبی و پلاستیکی، تقسیم بندی کرد. امروزه بیشترین نوع ساز ملودیکا، به طور پلاستیکی در بازار عرضه می شود و شاید بهتر باشد بگوییم که نوع رایج ساز ملودیکا، نوع پلاستیکی آن است. نوع چوبی ساز ملودیکا نیز مورد پسند بسیاری از اقشار می باشد که به “وود ملودیکا” معروف است. اما استفاده کاربردی از آن خیلی رایج نیست و معمولا استفاده دکوری دارد.

  انواع ملودیکا، معرفی مدل های مختلف آن

  بررسی انواع ملودیکا در بحث اکتاو و محدوده صوتی

  مقایسه انواع ملودیکا در این خصوص جای زیادی برای صحبت دارد. بنابراین بهتر است اکثر ملودیکاها در مدل های 2 و 3 اکتاو تولد میشوند. اما با کمی جست و جو ملودیکا دو و نیم اکتاو نیز یافت می شود. که به نسبت، تعداد کمی از آنها وجود دارد. البته باید بدانید، افرادی که قصد و علاقه این را دارند که ساز ملودیکا را یاد بگیرند، ابتدا از ملودیکای دو اکتاو شروع به یادگیری می کنند. در ادامه چند دسته اصلی از انواع ملودیکا را با هم بررسی خواهیم کرد:

  ۱) ملودیکا سوپرانو و آلتو

  بطور کلی در خصوص محدوده صدای ملودیکا می توان به “سوپرانو و آلتو” با بیشترین محدوده صدا که قوی و نازک است و جزء رایج ترین هاست اشاره کرد.

  ۲) ملودیکا تنور

  ملودیکای “تنور”، نوعی دیگر از انواع ملودیکا است که دارای صدای بم تری است. نحوه کار با این نوع از ساز ملودیکا، متفاوت است و به یک لوله اضافه نیاز است.

  ۳) ملودیکا باس

  برای کم ترین محدوده صدای ملودیکا نیز می توان به ملودیکای “باس” اشاره کرد. که نسبت به سوپرانو خیلی رایج نیست. و معمولا از قیمت بالایی برخوردار است. این نوع ساز، اکثرا ویژه نوازندگان حرفه  است و به مبتدیان پیشنهاد نمی شود.

  ۴) ملودیکا آکوردینا

  “آکوردینا” نام نوعی دیگر از ساز ملودیکا است که شاید نام آن شما را به یاد آکاردئون بیندازد. این یادآوری به این علت است که این نوع ملودیکا، کیبوردی کروماتیک شبیه به کیبورد آکاردئون دارد و تقریبا همانند آن عمل می کند. این جنس از ملودیکا معمولا فلزی است. اما مدل های ارزان قیمت تر آن دارای دکمه های پلاستیکی هستند.

  رایج ترین نوع ملودیکا

  در بین انواع ساز ملودیکا که به آلتو، سوپرانو، آکوردینا و تنور اشاره گردید، رایج ترین و پر طرفدار ترین ملودیکا سوپرانو، آلتو و تنور هستند که هم از لحاظ قیمت و هم نوع کارکرد، برای آموزش ملودیکا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

  پس در هنگام خرید ملودیکا، یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن دقت کنید، نوع ملودیکا با توجه به کارکرد آن و ویژگی های ظاهری و باطنی ساز است. در فیلمی که در ادامه آورده‌‌ایم چند مدل از ساز ملودیکا معرفی شده است.

  کدام ساز ملودیکا مناسب من است؟

  مقایسه انواع ملودیکا نیازمند چند نکته میباشد. برای پاسخ به این پرسش، در ابتدا باید در خصوص توانایی های خود آگاه باشید. اگر نوازنده ی حرفه ای و با تجربه ای هستید، باید به دنبال سازی باشید که تمام ویژگی های حرفه ای بودن را دارد. پس به شما ملودیکای “باس” پیشنهاد می شود.

  اگر جزء مبتدیان هستید و قصد یادگیری ملودیکا را دارید، این مرحله، مرحله مهم و حساسی است، زیرا در صورت انتخاب ساز نامناسب از انواع ملودیکا، تلاش های شما جهت یادگیری بی فایده خواهد بود. بهتر است از ملودیکای دو اکتاو شروع کنید. در این صورت به شما ملودیکای “سوپرانو و آلتو” پیشنهاد می شود.

  نکات فراوان و مهمی وجود دارد که در هنگام خرید ملودیکا باید به آن توجه کنید. مقایسه انواع ملودیکا از جنبه های ظاهری، قیمت، توانایی فردی شما و… قابل توجه هستند. در خصوص جنبه مادی بدانید و آگاه باشد که همیشه ساز های ارزان، به صرفه و بهترین نیستند. با کیفیت و کاربردی بودن مهم ترین ویژگی است که شما باید مدنظر قرار دهید.

  جنبه فیزیکی خود را نیز در نظر بگیرید، به عنوان مثال، ملودیکای تنور، سازی است که با یک دست هم می توانید از آن استفاده کنید. در حالی که سوپرانو هر دو دست شما را درگیر خواهد کرد. نکته مهم اینکه شما در هنگام خریدن ملودیکا به یک تحقیق اساسی نیاز دارید.

  پس اگر قصد خرید ساز ملودیکا را دارید، به نکاتی که درباره ملودیکا و انواع آن گفته شد توجه کافی داشته باشد.

  کلام آخر: مقایسه انواع ملودیکا و انتخاب بهترین مدل مطابق با نیاز و سلیقه خود اولین قدمی است که میتوانید برای آینده موسیقایی خود انجام دهید. تصمیمی که برای انتخاب مدل مناسب میگیرید بر روی انگیزه و اشتیاق شما برای یادگیری تاثیر مستقیم میگذارد.

   

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۱۷ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *