• قبل از تصمیم گیری برای خرید پیانو، شناخت انواع پیانو از نکات بسیار مهمی است که هر پیانیستی بهتر است بداند. بنابراین در این مقاله به طور کامل به این مبحث میپردازیم. بعد از شناخت انواع پیانو شما میتوانید وارد مرحله بعد یعنی آموزش پیانو شوید.

  این ساز زیبا و خوش آوا، سه نوع مختلف دارد که عبارتند از:

  • پیانو آکوستیک
  • پیانو دیجیتال
  • کیبورد (اُرگ) دیجیتال

  در ادامه به معرفی کامل انواع پیانو میپردازیم.

  پیانو آکوستیک:

  قطعا پیانو آکوستیک بهترین مورد از انواع پیانو برای یادگیری پیانو و نواختن موسیقی های زیبا با صدای اصیل پیانوست.

  تولید صدا در این نوع پیانو به هیچ قطعه الکترونیکی وابسته نبوده و فقط با کمک بخش های فیزیکی ایجاد میشود. به همین دلیل زیباترین و اصیل ترین صدای پیانو کلاسیک را میتوانید از این ساز بشنوید و در هنگام نواختن، رقص زیبای آوا را زیر انگشتان خود حس کنید.

  با این حال خرید این نوع پیانو آسان نیست زیرا از قیمت بسیار بالایی برخوردار است و به دلیل اندازه بزرگ آن، فضای زیادی را باید به آن اختصاص داد. اما اگر توانایی خرید و نگهداری مناسب از این نوع پیانو را دارید، قطعا این نوع پیشنهادی ترین و بهترین گزینه برای شماست.

  پیانو آکوستیک خود دو نوع دارد:

  • پیانو دیواری (upright piano): یکی از جالبترین گزینه در انواع پیانو مدل دیواری آن است. این نوع پیانو شکلی مستطیل شکل دارد و صدای آن تداعی کننده صدای موسیقی گروه های جز غربی است.

  به دلیل چینش متفاوت این نوع پیانو در ساخت آن فنر هایی به کار برده می شود که گستره دینامیکی صدا را کاهش میدهند.

  انواع پیانو، معرفی چهره های مختلف پیانو

  • پیانو گرند (grand piano): احتمالا شما هم کنسرت های کلاسیک معروف را دیده اید. این نوع پیانو از نوع همان پیانو هایی ست که در این نوع کنسرت ها دیده می شود. اگر در انواع پیانو به دنبال لاکچری ترین گزینه هستید قطعا باید به سراغ این پیانو بروید.

  نحوه چینش سیم ها در این نوع پیانو باعث گسترده شدن دینامیک صدا می شود.

  انواع پیانو، معرفی چهره های مختلف پیانو

   

  مزایای پیانو آکوستیک :
  • به دلیل مکانیکی بودن سیستم این نوع پیانو، کلید های آن به هر حرکت کوچک انگشتان واکنش متفاوتی نشان می دهند و این باعث ایجاد حس متفاوت در نواختن با این پیانو می شود.
  • این نوع پیانو به دلیل کیفیت بالا تا سال های سال می توانند بدون کاهش کیفیت برای شما موسیقی های فوق العاده بنوازند.
  معایب پیانو آکوستیک :
  • به دلیل مکانیکی بودن سیستم این پیانو، سیم های فولادی که باعث ایجاد صدا در این پیانو می شوند با سرما و گرما و رطوبت هوا منبسط یا منقبض شده و پیانو نیاز به کوک کردن پیدا می کند و باید به دست افراد ماهر کوک شود.
  • صدا در این نوع پیانو بسیار بلند است و این باعث سخت تر شدن انتخاب زمان تمرین برای شما می شود.
  • این نوع پیانو بسیار سنگین است و جابه جایی آن سخت و با جابه جایی تنظیم کردن آن نیز متفاوت و گاهی سخت تر می شود.

  پیانو دیجیتال :

  از انواع پیانو میتوان مدل دیجیتال آن را نام برد. این پیانو از لحاظ اکشن کلید ها، بسیار شبیه به پیانو کلاسیک است و همان حس را به نوازنده القا می کند.

  با اینکه اندازه این نوع پیانو به اندازه پیانو اکوستیک نیست، اما قابل حمل هم نبوده و باید شرایط نگهداری از آن را داشته باشید. البته قیمت آن نسبت به پیانو کلاسیک بسیار مناسب تر است.

  به دلیل اینکه در این نوع پیانو از صدا های نمونه برداری شده استفاده شده، نیازی به کوک کردن ندارد و به راحتی میتوان از آن استفاده کرد.

   

  انواع پیانو، معرفی چهره های مختلف پیانو

   

  مزایای پیانو دیجیتال :

  • این پیانو همانطور که گفته شد به دلیل سیستم دیجیتالی نیازی به کوک کردن ندارد و جا به جا کردن آن مشکلی در تنظیم کردنش ایجاد نمی کند.
  • وزن این پیانو از پیانو اکوستیک سبک تر بوده و برای جابه جایی نیاز به حمل کننده مخصوص ندارید.
  • می توانید موسیقی هایی که می نوازید را در این پیانو ضبط کنید.
  • میزان صدای این پیانو قابل تنظیم است و می توانید در هر زمانی که خواستید صدای آن را کم یا زیاد کرده و به تمرین بپردازید.

  معایب پیانو دیجیتال:

  • برای تمرین کردن با این پیانو حتما به برق نیاز دارید و در زمان هایی که برق نباشد امکان تمرین کردن ندارید.
  • طول عمر این پیانو از پیانو آکوستیک کمتر بوده و بسته به سال های استفاده در هنگام فروش، قیمت آن بیشتر افت می کند.
  • سیستم دیجیتالی کلید های این پیانو ممکن است طی زمان فرسوده شده و نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشند.

   

  کیبورد (ارگ) دیجیتال :

  یکی دیگر از انواع پیانو مدل کیبورد میباشد. کیبورد دیجیتال ساده ترین نوع پیانو برای شروع و یادگیری است. این نوع هزینه ی کمتری نسبت به دو نوع قبلی دارد و شرایط نگهداری از آن ساده تر و همچنین قابل حمل است.

  بعضی از کیبورد ها 7 اکتاو (88 کلید به همراه 3 نت اضافه ) را شامل می شوند، بعضی ها 76 کلید و بعضی دیگر 61 کلید دارند که شامل 5 اکتاو می شود.

  همچنین توجه داشته باشید که در کیبورد هایی با کلید های کمتر ممکن است در نواختن بعضی موسیقی ها دچار مشکل و محدودیت شوید.

  این کیبورد ها میتوانند صداهای ساز های مختلف را نیز تولید کنند.

  کیبورد های امروزی نسبت به مدل های قدیمی تر صدای نسبتا بهتری دارند بنابراین، کیفیت صدا در کیبورد ها به قیمت و سال ساخت آن بستگی دارد.

  اما به این نکته توجه داشته باشید که حس نواختن موسیقی در کیبورد با پیانو متفاوت است زیرا کلید های کیبورد با فشار کمتری به صدا در می آیند ولی میزان فشاری که باید برای تولید صدا به کلید های پیانو وارد کنید در پیانو های دیجیتال و آکوستیک بیشتر است به همین دلیل حس نوازندگی به طرز بسیار مشهودی در کیبورد با پیانو فرق می کند.

  انواع پیانو، معرفی چهره های مختلف پیانو

  نکاتی که در هنگام انتخاب انواع پیانو باید به آن توجه داشته باشید:
  • بدنه پیانو: توجه داشته باشید که بدنه پیانو کاملا سالم بوده و اتصالات آن مشکلی نداشته باشد.
  • کلید های پیانو: در هنگام انتخاب به میزان فشاری که باید به کلید ها وارد کنید توجه داشته باشید زیرا اگر به فشار زیادی نیاز داشته باشند در هنگام تمرین یا نواختن آهنگ انگشتان شما بسیار خسته می شوند و روند تمرین کند می شود.
  • پدال های پیانو : در هنگام انتخاب انواع پیانو توجه کنید که در هنگام فشردن پدال ها صدای پیانو افزایش یافته و پدال ها درست کار کنند.

  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پیانو کلیک کنید.

  سوالات متداول

  چه مدل پیانویی برای یادگیری مناسب است ؟

  بسته به نوع استفاده، میزان بودجه و شرایط نگهداری که دارید می توانید یکی از این سه نوع پیانو را برای خود انتخاب کنید. در این مورد بهتر است با کارشناسان مرتبط با این موضوع مشورت کنید.

  چه مقدار هزینه برای خرید پیانو لازم است؟

  اینکه شما چه پیانویی با چه قیمتی میخواهید تهیه کنید بسته به مقدار بودجه شماست. ولی توجه داشته باشید هرچه پیانو شما با کیفیت تر و بروز تر باشد انگیزه و شور و اشتیاق یادگیری و نوازندگی در شما افزایش میابد. از طرفی پیانو های با کیفیت که طبیعتا قیمت بالاتری نیز دارند عمر طولانی تری خواهند داشت.

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *