• ساز کوبه ای را معمولا در اجراها برای نگه داشتن ریتم استفاده میکنند اما این ساز به قدری انعطاف پذیر است که به تنهایی نیز قادر به اجرای تک نوازی های زیبایی است. به طور کلی در طبقه بندی انواع ساز ، ساز کوبه ای به سازی گویند که از طریق ضربه، مالش، خط کشیدن و اعمالی مانند این ها به صدا در بیاید.

  این مدل ساز به دلیل ساختار و شیوه اجرایی که دارد دارای صدایی بم میباشد که در کنار سازهایی که صدای زیر تری دارند ترکیب بی نظیری خواهد شد. امروزه در تمامی اجراهای سنتی حداقل از یک ساز کوبه ای استفاده میشود. و البته در تمامی کشور ها اجراهایی به صورت تک نوازی با یک ساز کوبه ای نیز صورت گرفته است.

  معرفی چند مدل ساز کوبه ای

   ساز کوبه ای (با کوک معین و نامعین) تنبک، کاخن،طبل، دف، دایره، سنج، زنبورک، طبلا، تومبا، ماراکس، مثلث، دمام، تیمبال، دامارو، قاشقک، تمبورین، درامز، تیمپانی، هنگ‌دارم، داربوکا، زایلوفون، ماریمبا، چایمز و

  تنبک

  ساز کوبه ای چیست؟ معرفی انواع آن

  وقتی در مورد سازهای کوبه ای صحبت میشود اولین سازی که در ذهن همه نقش میبندد تنبک است. یکی از معروف ترین و محبوب ترین در بین ساز های کوبه ای و ضربه ای همین تنبک است.

  تنبک برخلاف ساختار ساده ای که دارد قدرت اجرای بسیار بالایی دارد از این ساز برای نگه داشتن ریتم و همچنین تک نوازی استفاده میشود.

  این ساز پوستی را به اسم های تُنبک، تُمبک، دُنبک، تنبوک، دمبک و در بعضی نقاط به اسم ضرب میشناسند. زیرا یکی از مهمترین کارهایی که میتوان با این ساز انجام داد نگه داشتن ضرب و ریتم برای سایر ساز ها و به طوری پخته و کامل کردن اجرایی که میشنوید است.

  نگه داشتن ضرب و ریتم در اجراها بسیار مهم است زیرا تمامی سازهایی که شما در یک اجرا یا در کنسرت میبینید به وسیله ساز ضربی با هم هماهنگ میشوند. به این صورت که تک تک نوازنده ها باید خود را با آن هماهنگ کنند.

  این ساز جامی شکل را معمولا از چوب میسازند جنس چوب به گونه ای است که صدای بم این ساز را تقویت کرده و باعث شفافیت صدای آن میشود. البته مدل چوبی که در ساخت این ساز استفاده میشود تاثیر مستقیمی بر روی جنس صدا و قیمت ساز خواهد داشت.

  روی این ساز جامی شکل را با پوست میبندند و تمامی تکنیک ها یا نت ها بر روی همین پوست انجام میشود. که در اینجا نیز کیفیت پوست استفاده شده بسیار مهم میباشد.

  دَف

  ساز کوبه ای چیست؟ معرفی انواع آن

  دف نیز یک ساز کوبه ای به حساب می‌آید که مانند تنبک، هم در گروه نوازی مورد استفاده قرار میگیرد و هم به صورت انفرادی میتوان با آن نوازندگی کرد. دف را نیز به صورت کوبشی یا ضربه ای، مالشی و خط انداختن و البته تکان دادن به صدا در می‌آورند.

  از دف نیز در گروه نوازی برای نگه داشتن ضرب و ریتم استفاده میشود به طوری که سایر ساز ها را با هم هماهنگ میکند. ساز دف از دوره‌ی پیش از اسلام رواج پیدا کرد و بیشتر در موسیقی کُردی استفاده میشد به طوری که امروزه در موسیقی کردی نیز دیده میشود و استفاده فراوان دارد.

  از این ساز بیشتر در قاره آسیا استفاده میشود اما در برخی کشور ها نیز به نسبت سبک موسیقی و حال و هوای آن کشور از این ساز استفاده میکنند. ساز دف از یک تخته چوب که به حالت گِرد درآمده (که به آن کمانه دف میگویند) ساخته شده و با لایه ای از جنس پوست و در برخی مدل ها از جنس پلاستیک روی یک قسمت آن پوشیده میشود.

  داخل دف نیز زنجیر هایی به دیواره ی چوبی دف نصب شده است و در هنگام نوازندگی با حرکت دادن و تکان دادن ساز صدای زیبایی تولید میشود.

  کاخن

  ساز کوبه ای چیست؟ معرفی انواع آن

  کاخن یا کاخون نیز یک مدل از سازهای کوبه ای است. اسم این ساز در زبان اسپانیایی به معنی صندوق یا جعبه میباشد. جعبه ای که به یک ساز با صدایی زیبا تبدیل شده. نحوه اجرا با این ساز به این صورت است که نوازنده بر روی آن مینشیند. و با کف هر دو دست و انگشتان به قسمت جلویی کاخن ضربه میزند یا حرکاتی مانند مالش و خط کشیدن انجام میدهد.

  همانطور که گفتیم کاخن از یک جعبه توخالی تهیه شده اما چند نکته باعث میشود که صدای دلچسبی داشته باشد. این جعبه دارای 6 وجه میباشد. که وجه جلویی یعنی صفحه ای که نوازنده با دستان خود به آن ضربه میزند از سایر صفحه ها نازک تر ساخته شده است.

  در پشت کاخن حفره ای وجود دارد برای خروج صدا و قوی تر شدن صدای ساز. در داخل کاخن دقیقا پشت صفحه جلویی سیم های فلزی با قابلیت تنظیم قرار گرفته اند. کاربرد این سیم ها یا فنر های فلزی به این گونه است که صدای کاخن را نزدیک به صدای درام میکند.

  در برخی مدل های کاخن از سیم های گیتار در پشت صفحه استفاده میکنند و برخی دیگر از فنر های فلزی. هر یک از اینها تاثیر متفاوتی بر روی جنس صدای کاخن دارد.

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای
  بازگشت به لیست

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *