با خرید گیتار، حس آرامش را در زندگی خود به ارمغان بیاورید…

نواختن گیتار بین فرد نوازنده و مشکلات زندگی، فاصله می اندازد زیرا حس لذت و  آرامشی را به فرد منتقل می کند که می تواند لحظه ی رها شدن از مشکلات باشد.

با نواختن گیتار شما می توانید استعداد هایتان را که خبری از آن ها ندارید، بیرون بکشید و از آن لذت ببرید و حس بهتری نسبت به خود پیدا کنید.

خرید گیتار می تواند مهمترین و جذاب ترین قسمت شروع آموزش باشد. این که می دانید با نواختن گیتار، قرار است راه لذت بخشی را طی کنید. یکی از مهمترین دغدغه های هنرجویان خرید گیتار میباشد که در ابتدا میتواند امری پیچیده و مبهم به نظر برسد. اما در این مقاله ما سعی میکنیم این ابهام را برای شما برطرف کنیم.

در این مقاله به نحوی تصمیم در خرید گیتار برای شما راحت تر میشود. اما توجه کنید که تصمیم نهایی همراه با مشورت با مدرس یا شخصی که اطلاعات کافی در این زمینه داره انجام شود.

خرید گیتار

 

در ادامه به 15 نکته درباره خرید گیتار می پردازیم.

15 نکته مهم:

1) چرا گیتار؟

بهتر است قبل از خرید گیتار این سوال را از خود بپرسید” آیا به گیتار علاقه دارم؟ ”

نوازندگی علاقه می خواهد و باید نسبت به ساز خود، حس داشته باشید. اگر  این حس را به ساز خود ندارید، دنبال راه حل باشید. این نارضایتی ممکن است نسبت به مدل ساز باشد به طور مثال شما باید از ظاهر ساز خود نیز باید راضی باشید.

اگر سازی دارید که به آن علاقه ندارید دلیل های خود را بنویسید و برای خرید مدل جدید حتما آن نکات را مد نظر قرار دهید.

اگر بار اول است که می خواهید گیتار خریداری کنید، قبل از خرید، درباره ظاهر و ویژگی های گیتار مورد علاقه خود، تحقیق کنید.

2)گیتار آکوستیک، کلاسیک یا الکتریک؟

در خرید گیتار، این مورد به سلیقه شما بستگی دارد. این که در چه سبک موسیقی میخواهید بنوازید!

اگر به نواختن موسیقی پاپ و به سبک کلاسیک و فلامنکو علاقه دارید، گیتار کلاسیک گزینه مناسبی است.

اگر به سبک راک، کانتری و فولک علاقه دارید، می توانید گیتار آکوستیک خریداری کنید.

اما اگر علاقه مند به سبک متال و سولو نوازی هستید، گیتار الکتریکی خریداری کنید.

در ادامه به برخی از مزایا و معایب گیتار آکوستیک، کلاسیک و الکتریک می پردازیم تا شما راحت تر بتوانید انتخاب کنید.

خرید گیتار

 • گیتار آکوستیک

مزایا: اکثر مبتدیان برای شروع نوازندگی، گیتار آکوستیک خریداری می کنند. زیرا صدای آن متعادل ترین صداست و زمان کمتری برای آموزش نیاز دارد. گیتار آکوستیک این ویژگی خوب را دارد که اگر نتی را به اشتباه بنوازید، به راحتی تشخیص داده و آن را اصلاح می کنید. بزرگی گیتار آکوستیک این کمک را به مبتدیان می کند که حین نواختن، بازوی خود را که روی بدنه گیتار است، استراحت دهند و کمتر خسته شوند.

معایب: به دلیل وجود سیم های فلزی، تا زمانی که عادت کنید، انگشتانتان کمی کبود می شود. در مقایسه با گیتار کلاسیک گران قیمت هستند.

 • گیتار کلاسیک

مزایا: قیمت گیتار کلاسیک، نسبت به گیتار آکوستیک و الکتریک، ارزان تر است. کوچک تر است و گیتار سنگینی نیست. به دلیل وجود گیتار های نایلونی، به انگشتان آسیب زیادی نمی رساند.

معایب: مسلط شدن روی گیتار کلاسیک کمی دشوار است. نواختن این نوع گیتار، طنین کمتری دارد که ممکن است باعث شود شما حس کنید باید سخت تر و محکم تر بنوازید.

 • گیتار الکتریک

مزایا: مزایا گیتار الکتریک بر مبتدیان این است که بدون آسیبی بر انگشتان، می توانند ساعت ها بنوازند. نواختن آن آسان است. گردن گیتار الکتریک، باریک است و سیم ها به هم نزدیک هستند پس دست، کشش زیادی نخواهد داشت.

معایب: تسلط به آکورد ها و گام ها روی گیتار الکتریکی کمی سخت است. برای داشتن و نواختن این نوع گیتار، باید دو برابر هزینه کنید، هرینه این گیتار نسبت به گیتار غیرالکتریک گران تر است.

3)نوع بدنه گیتار؟

نحوه دست گرفتن ساز در هر شخصی تفاوت هایی دارد. اگر این نکته برای شما اهمیت دارد باید به این نکات توجه کنید. بعضی اشخاص با فاصله از بدن ساز را نگه میدارند اما بعضی دیگر مایلند ساز خود را در آغوش بگیرند. هنگام خرید گیتار توجه کنید که اگر مایل هستید گیتارتان راحت در آغوش جای گیرد، گیتار Thin body خریداری کنید.

اما اگر می خواهید صدای گیتارتان خیلی بلند و پرحجم باشد، شما باید حتما گیتاری با بدنه بزرگ (Jumbo) خریداری کنید.

اگر گیتار خمیده می خواهید یا اشکال ساز برای شما اهمیت زیادی دارد، می توانید Ovation خریداری کنید.

4)گیتار نو یا دست دوم؟

خرید گیتار نو یا دست دوم، مزایا و معایب خاص خود را دارند. اگر می خواهید کمتر هزینه کنید، می توانید گیتار دست دوم بخرید. اما اگر دست دوم خریدید، به صدای آن، ضرب دیدگی، ظاهر، خراش و… توجه زیادی کنید. اگر هنوز شک دارید و می خواهید بعد از تسلط بر نواختن، گیتار خود را عوض کنید، گیتار دست دوم خریداری کنید.

توجه داشته باشید که در گیتار های دست دوم امکان تعمیر وجود دارد. تعمیراتی که برای پی بردن به آن ها نیازمند نظارت یک شخص ماهر میباشد. در این موارد ممکن است شما متوجه تعمیر آسیب ساز نشوید.

مزایا خرید گیتار نو:

 • گیتار نو معمولا دارای گارانتی است.
 • در خرید گیتار نو شما خیالتان از بابت سلامت ساز راحت و آسوده است.
 • گیتار های نو، مدرن تر هستند و با تکنولوژی های جدید ساخته می شوند.
 • ظاهر گیتار نو، به روز میباشد و حس خوب ساز جدید را به نوازنده منتقل می کند.
 • شایط نگه داری در ساز های چوبی بسیار مهم است شما با خرید ساز نو از این بابت نیز مطمون میشوید که ساز در شرایط مناسبی بوده است.

مزایا خرید گیتار دست دوم:

 • گیتار دست دوم نسبت به گیتار نو، ارزان قیمت است.
 • گیتار های دست دوم، در بدست آوردن صداهای وینتیج مناسب تر هستند زیرا صدایی قدیمی دارند.
 • برخی ویژگی ها، در گیتار های نو، ساخته نمی شوند و در گیتار های قدیمی موجود هستند، در نتیجه خرید گیتار دست دوم تنوع و گزینه بیشتری دارد.

اما تمام این نکات زمانی ارزشمند است که ساز به صورت کاملا اصولی و در شرایط مناسبی نگه داری شده باشد.

5) آیا برند گیتار مهم است؟

به افراد مبتدی که می خواهند گیتار خریداری کنند، توصیه می کنیم بیشتر به خوش دست بودن گیتار توجه کنند تا برند آن. برای یافتن یک برند خوب، میتوانید تحقیق کنید و از استاد گیتار پرس و جو کنید که در این زمینه راهنماییتان کند.

هنرجوهایی که می خواهند با ساز حرفه ای بنوازند، برند های معتبری وجود دارند که می توانند از آن ها خریداری کرده و شروع به نواختن حرفه ای کنند.

سه شرکت ESP ،Fender و Gibson جزو بزرگترین شرکت هایی هستند که دارای گیتار های حرفه ای و پیشرفته ای هستند، اما این شرکت ها گیتار های ارزان قیمت هم دارند که نوازندگان مبتدی می توانند گیتار با کیفیت و ارزان قیمت از این شرکت ها خریداری کنند.

شرکت Gibson با گیتار های Epiphone ، شرکت Fender با گیتار های Squire و شرکت ESP با گیتار های LTD این ویژگی را برای هنرجویان مبتدی فراهم کرده اند.

6)لوازم جانبی گیتار

پیک، کیس، تیونر، کابل، سیم تاب، بند گیتار، پایه، کاور، آمپی فایر و… نمونه هایی از لوازم جانبی گیتار هستند.

خرید لوازم جانبی گیتار

7)سالم بودن از لحاظ ظاهری

منظور از ظاهر گیتار، زیبایی آن نیست؛ بلکه سالم بودن از لحاظ شکستگی، ترک خوردگی و… است. در گیتار های آکوستیک به این مورد باید توجه زیادی کنید. روی صفحه صدا را از زاویه های متفاوتی بررسی کنید تا ترک یا شکستگی نداشته باشد. قسمت پاشنه، درز نداشته باشد.

8)گیتار با سایز مناسب

سایز گیتاری که در ابتدا خریداری می کنید، در راحت نواختن، تاثیر زیادی دارد زیرا سایز خیلی بزرگ گیتار ممکن است باعث شود افراد خسته شوند و دست از نوازندگی بکشند پس باید به این مورد توجه زیادی شود. به عنوان مثال، هنرجویان خردسال نمی تواند گیتار سایز بزرگ یا استاندارد را بنوازد و برایشان دشوار است. به همین خاطر شرکت های ساخت گیتار، گیتار هایی با اندازه های متفاوت برای راحتی هنرجو می سازند.

خرید گیتار های متفاوت

9)صدادهی

حجم صدای گیتار باید مناسب باشد؛ البته توجه به جنس صدا و تعادل بخش های مختلف، نسبت به حجم صدا مهم تر است. جنس صدا سلیقه ایی است. برخی نوازندگان صدایی لطیف و گرم را می پسندند و برخی دیگر صدایی شفاف را.

صفحه صدای گیتار یا صفحه ارتعاش باید از چوب با کیفیت ساخته شده باشد زیرا مهمترین قسمت گیتار میباشد. صفحه صدا باید یکپارچه باشد و ورقه ای نباشد. چوب با کیفیت چوبی است که رگه های آن به هم نزدیک و موازی باشند.

10)سیم ها گز نزند

در ابتدای کار، برای گز نزدن سیم ها، بهتر است فاصله سیم ها تا گردنه گیتار کم باشد.

گیتار دارای 72 نت است (12 قسمت عمودی و 6 سیم) . سعی کنید در نواختن این 72 نت، جوری انگشتان را روی فرت بگیرید که صدای گیتار، بدون نویز و واضح باشد(گز نزند).

11)موازی بودن فرت ها

هنگام خرید گیتار توجه کنید که فرت ها باید باهم موازی باشند زیرا فرت ها، سیم ها را به فاصله های زمانی یکسانی تقسیم می کنند.

12)صاف بودن پل گیتار

پل گیتار، قسمت چوبی بالای گردن گیتار  است که سیم هارا نگه میدارد. باید این قسمت کاملا صاف باشد و بر بدنه گیتار، عمود باشد تا صدای سیم ها به صورت صحیح به  صدا دراید.

13)هزینه

برای خرید گیتار مناسب، ابتدا باید تصمیم بگیرید که چقدر می توانید هزینه کنید و سپس باتوجه به بودجه خود، به گیتار مورد نظر تمرکز و تحقیق کنید. این مورد را فراموش نکنید که نواختن گیتار ارزان کمی سخت تر است و ممکن است شما را از نواختن دلسرد کند.

مهمترین فاکتور در یادگیری، بالا نگه داشتن حس نوازندگی و شور و اشتیاق یادگیری میباشد. این کار با تهیه یک گیتار با کیفیت میسر میشود.

بهترین مارک های گیتار، به ترتیب عبارتند از:

 1. یاماها
 2. الحمبرا
 3. آلمانزا
 4. فندر
 5. استگ
 6. کوردوبا
 7. گرتش

خرید گیتار

14)سطح نوازندگی

نوازنده مبتدی برای خرید گیتار، لزومی ندارد سراغ گیتار گران قیمت و حرفه ای برود زیرا نوازنده مبتدی، به دلیل نداشتن تجربه کافی، نمی تواند تمام صدای گیتار را آزاد کند، حرفه ای بنوازد و به صورت صحیح از آن مراقبت کند.

همچنین نوازنده مبتدی به دلیل نداشتن شناخت کامل از انواع گیتار ها، ممکن است هنوز به سلیقه واقعی خود در زمینه انتخاب ساز مناسب خود، پی نبرده باشد. پس افراد مبتدی سراغ گیتار های خیلی حرفه ای نروند و برای خرید گیتار می توانند از افرادی که در این زمینه سررشته دارند مانند استادان گیتار، کمک بگیرند.

15)شروع آموزش گیتار

بعد از اینکه متوجه شدید به چه گیتار و چه سبک موسیقی علاقه دارید باید به دنبال مجموعه ای برای یادگیری باشید. در کنار دانسته های خود از گیتار و علاقه های خود نسبت به انواع و سبک های گیتار میتوانید با مدرس و کارشناسان آن مجموعه در این مورد مشورت کنید.

مزایا خرید گیتار و نواختن آن

نواختن گیتار و یادگیری موسیقی، تاثیراتی بر ذهن و بدن شما دارد. چند مورد از فایده های آن را ذکر می کنیم:

1)حافظه

مطالعات نشان می دهد که نواختن گیتار، قدرت حافظه را بهبود می بخشد. علاوه بر این، با توجه به اینکه قدرت حافظه با افزایش سن کاهش میابد، شما با حفظ الگو ها و آکورد ها که تمرین خوبی برا مغز شماست، می توانید حافظه خود را قوی نگه دارید.

اگر فکر می کنید حافظه ضعیفی دارید، نواختن گیتار را امتحان کنید تا بهبود قابل توجهی را تجربه کنید.

2)تمرکز

تمرین منظم گیتار می تواند تمرکز شما را افزایش داده و دامنه توجه شما را افزایش دهد. برای تبدیل شدن به یک گیتاریست خبره، تمرکز کافی لازم است.

تمرکز برای ذهن شما تبدیل به یک عادت می شود و به شما کمک می کند تا روی سایر کارهای روزمره نیز بهتر تمرکز کنید. گیتار از آن دسته سازهایی میباشد که تمرکز باید بر روی هر دو دست باشد تمرین این حالت باعث افزایش عملکرد ذهن شما شود.

3)هماهنگی چشم و دست

اگر می توانید آکوردها و الگوها را بخوانید، خوب است، اما برای نواختن گیتار کافی نیست. شما باید بتوانید هنگام خواندن آکورد ها و نت ها، همزمان بنوازید.

این تنها زمانی امکان پذیر است که چشم ها و دست های شما با یکدیگر هماهنگ باشند و با هم کار کنند. این هماهنگی توانایی شما در پردازش مطالب را چند برابر می کند و شما را خواننده بهتری می کند.

4)افزایش اعتماد به نفس

شما افزایش اعتماد به نفس را نمی توانید در روزهای مبتدی خود تجربه کنید. اما با بهبود مهارت های نوازندگی، کیفیت عملکرد شما افزایش می یابد.

می بینید که دوست دارید در یک کنسرت کوچک اجرا کنید. چند تعریف و تمجید دریافت می کنید و بهتر معاشرت می کنید.

چنین تجربیاتی اعتماد به نفس شما را تقویت می کند و شما را برای رویارویی با جمعیت عظیم یا هر سخنرانی عمومی آماده می کند.

5)تقویت دست ها

دستان شما ممکن است در مراحل ابتدایی نواختن گیتار، درد بگیرد. با گذشت زمان، باید تمرینات زیادی را برای نواختن بهتر انجام دهید.

این نه تنها مهارت های نوازندگی گیتار شما را بهبود می بخشد، بلکه انعطاف پذیری دست ها، به ویژه انگشتان را نیز بهبود می بخشد. مچ دست و شانه شما نیز قوی می شوند.

با این حال، این یک روند تدریجی است. بنابراین، تمرینات زیادی را به یکباره روی بازوهای خود تحمیل نکنید.

6)کاهش استرس

از هر گیتاریست پرشوری بپرسید، آنها گیتار را «وسیله شاد» خود می نامند. نواختن گیتار به شما، فرار از دنیا می دهد.

حتی یک جلسه به کوتاهی 15 دقیقه می تواند خلق و خوی شما را بی نظیر کند. انسان ها زمانی بهتر عمل می کنند که ذهنشان تهی از استرس باشد.

سوالات متداول

آیا برای شروع نیاز به تهیه ساز است؟

خیر، شما در ابتدا باید طبق گفته های این مقاله به سبک مورد علاقه خود دست یابید. بعد از پی بردن به علاقه خود و پیدا کردن مجموعه ای برای آموزش میتوانید به فکرخرید گیتار باشید.

آیا خرید گیتار به صورت آنلاین امکان دارد؟

بله، سایت های معتبری برای راحتی و آسایش شما روی کار آمده اند. شمابا کمی تحقیق پی خواهید برد که کدام سایت برای خرید گیتار مناسب است.