• آموزش ساز ملودیکا بخاطر شباهت این ساز به پیانو بسیار افزایش یافته است. بسیاری از پیانیست ها یا علاقمندان به ساز پیانو موافق داشتن ساز ملودیکا نیز هستند. چرا که میتواند همان حس نوازندگی با ساز پیانو را القا کند. از طرفی یادگیری ملودیکا و نواختن ملودیکا نسبت به پیانو بسیار راحت تر میباشد. چرا که ابعاد آن بسیار کوچتر و قابل حمل میباشد.

  اموزش ملودیکا و نوازندگی ملودیکا درست مانند هر ساز دیگری، نیازمند تمرین و صبر است. بنابراین اگر قصد دارید ملودیکا را به عنوان ساز اصلی خود فرا گیرید و به نوازنده ای ماهر و حرفه ای تبدیل شوید، به شما پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

  نحوه نگه داشتن ساز در آموزش ملودیکا

  نحوه نگه داشتن ملودیکا

  ساز ملودیکا بنا بر شکل ظاهری که دارد، به شما این آزادی عمل را می دهد که هنگام در دست گرفتن و نواختن ساز، مجبور به تحمل موقعیتی پیچیده و سخت نباشید.

  این ساز معمولاً مانند ترومپت با دست چپ گرفته می‌شود، در حالی که کلیدها با دست راست نواخته می‌شوند. با این حال، این تنها راه برای نواختن یک ملودیکا نیست. شما باید ملودیکا را به روشی بنوازید که به بهترین وجه، متناسب با سطح مهارت و تنظیمات شما باشد.

  با آموزش رایگان ملودیکا نواختن با این ساز رو یاد بگیر!

  میتونی از همینجا ملودیکای مورد علاقه خودتو خریداری کنی!

  کلیک کن سریع

   

  نواختن ملودیکا روی میز یا روی پای خود

  پس از یادگیری نت های ملودیکا و نحوه اجرای آن ها اکنون میتوانیم به سراغ ساز خود برویم.

  یکی از نکات مثبت در مورد ملودیکا این است که می‌توانید آن را روی میز یا روی پاهای خود مانند یک پیانو یا کیبورد بسیار کوچک، بنوازید. ساز ملودیکا تقریباً سازی فوق العاده راحت و قابل حمل برای تمرین در هر مکان و موقعت است.

  می توان گفت ملودیکا از جهاتی که شامل نوع نواختن هم می شود، شبیه به پیانو است، وقتی قصد دارید ملودیکا را مانند پیانو به حالتی بنوازید که نحوه نشستن شما شبیه به موقعیت پیانو نوازی باشد، باید یک لوله انعطاف‌پذیر بلندتر به آن وصل کنید که به شما این امکان را می‌دهد تا صاف بنشینید و بدون نگه داشتن ملودیکا به دهان خود، آن را بنوازید.

  البته تمام این تصمیم گیری ها به اندازه و حجم ملودیکای شما وابسته است. به عنوان مثال در یک ملودیکای بزرگتر، حتی گاهی لازم می شود که با هر دو دست خود آن را بنوارید. بنابراین قبل از آموزش درباره حجم و اندازه ی ملودیکا خوب تحقیق کنید و تصمیم بگیرید که کدام روش نواختن را ترجیح می دهید.

  • مثلا قصد خریداری ملودیکای شبیه به پیانو را دارید؟
  • آیا قصد دارید ملودیکای قابل حمل خود را به ساحل یا پارک یا هر مکانی که دوست دارید ببرید؟

  آموزش ملودیکا از مبتدی تا پیشرفته (100% رایگان)

  به یاد داشته باشید که در یک ملودیکا با اندازه بزرگتر، وقتی کلیدهای بیشتری را همزمان فشار می‌دهید، باید از نفس بیشتری استفاده کنید تا صدای خروجی خوبی داشته باشید. همچنین ملودیکاهای با کیفیت بالاتر به طور کلی به تنفس کمتری نیاز دارند. زیرا  هوا را بیشتر در داخل خود نگه می‌دارند و آن را به بهترین نحو روی نی‌ها خارج می‌کنند.

   

  توجه داشته باشید شما میتوانید ملودیکا مورد علاقه خود را از بین 3 برند معتبر و با کیفیت که در زیر معرفی شده انتخاب کنید.

  ملودیکا را در دهان خود نگه دارید

  معمولاً، نوازندگانی را خواهید دید که ملودیکا را در حالی که آن را مانند شیپور به سمت دهان خود نگه می‌دارند می‌نوازند. یکی از مزیت های ملودیکا این است که کودکان و دانش آموزان نیز میتوانند به راحتی با آن بنوازند. در واقع نواختن ملودیکا محدودیت سنی ندارد. بنابراین، جای تعجب نیست که با نوازندگانی مواجه شوید که دوست دارند در اطراف صحنه حرکت کنند و به گونه‌ای بنوازند که گویی ساکسیفون یا سازهای چوبی دیگر در دست دارند.

  هنگامی که نوازندگی ملودیکا را به این روش انجام میدهید، در درجه اول از یک دهانه کوتاه که تنها چند اینچ طول دارد، استفاده می‌کنید. برخی از افراد هنگامی که بر روی صحنه در حال اجرا هستند از لوله ی بلند تر که انعطاف پذیر است استفاده میکنند، ک باید بگویم برای این سبک از اجرا رایج نیست. اندازه و حجم ملودیکای شما در اینجا نیز حائز اهمیت است و باعث ایجاد تفاوت هایی می شود.

  به عنوان مثال اگر از یک ملودیکای سوپرانو با حجم و اندازه کوچک استفاده می کنید، نگه داشتن آن برای مدت طولانی روی دهان مشکلی ندارد و راحت می توانید به نواختن خود ادامه دهید. با این حال، اگر در حال نواختن یک ملودیکا در سطح حرفه‌ای و بزرگ هستید که وزن آن به میزان قابل توجهی بیشتر است، می‌توانید لوله انعطاف‌پذیر را نیز امتحان کنید.

  آیا ملودیکا فقط برای افراد راست دست است؟

  در بحث آموزش ملودیکا دغدغه ای در بین افراد راست دست و چپ دست وجود دارد. ملودیکا انواع مختلفی دارد امروزه انواع ملودیکا ها با ساختار و طراحی های متفاوت تولید وعرضه میشود. درست است که پیکربندی و شکل ظاهری ملودیکا شما را وادار می‌کند تا کلیدها را با دست راست خود بنوازید.

  اما شاید جالب باشد بدانید افرادی هستند که با استفاده از یک لوله انعطاف‌پذیر و با دست چپ خود روی کلیدها به سمت عقب ساز را می‌نوازند. در حالی که این روش رایج نیست و ممکن است درست و اصولی نباشد، اما در  موسیقی چیزی انکار پذیر نیست و شما باید هر کاری که برای شما مفید است و باعث پیشرفتتان می شود را انجام دهید. در هنگام خرید ملودیکا حتما توجه داشته باشید لوازم ساز کامل باشد.

  تکنیک اساسی

  اگر از ملودیکای آلتو یا تنور استفاده می‌کنید، آن را با دست چپ خود بگیرید و کلیدها را با دست راست بنوازید. در این حالت مطمئن شوید که دست چپ شما ملودیکا را محکم گرفته است، اما نه آنقدر که به شدت فشار دهید. دست راست باید شل باشد و انگشتان کمی خم شوند. شما می‌خواهید تا حد امکان از نحوه نواختن پیانو تقلید کنید. اگر تاکنون پیانو نمی‌نواختید، حتماً چند ویدیوی مبتدی تماشا کنید تا بتوانید نحوه گرفتن دست‌ها و انگشتان خود را بدانید. تکنیک پایین آوردن انگشت مناسب در زمان مناسب، به شما کمک می‌کند تا از ایجاد عادت‌های بد حین نواختن جلوگیری کنید. همچنین به شما کمک می‌کند سریع‌تر پیش بروید و روی صفحه‌کلید دقیق‌تر باشید.

  تمرین زیاد بیش از هر چیز انگشتان شما را آموزش می‌دهد که بدانند در چه زمانی کجا باید قرار بگیرند. کلیدهای ساز ملودیکا کوچکتر از پیانو هستند، بنابراین ممکن است مجبور شوید حافظه عضلانی جدیدی برای ملودیکا بسازید.

  باید طوری از انگشتان دستتان استفاده کنید که مناسب اندازه ساز ملودیکا باشد، به یاد داشته باشید که ملودیکا تنها شبیه به پیانو است و در اصل سازی مستقل و متفاوت است و شما قصد پیانو نوازی ندارید. همچنین این را بدانید در مدل‌های مختلف ملودیکا بین کلیدهای آن‌ها تفاوت‌های قابل توجهی در اندازه وجود دارد.

  نحوه نگه داشتن ملودیکا

  برخی از افراد دوست دارند ملودیکا را به پهلو نگه دارند و برخی دیگر دوست دارند آن را صاف‌تر و با دست راست خود به سمت بالا نگه دارند. اگر از یک ملودیکای سوپرانو یا یکی از مدل‌های کوچک‌تر آن به سبک شیپور با کلیدهای پارویی استفاده می‌کنید، باید آن را با هر دو دستی که ساز را در دو طرف نگه داشته‌اید، بنوازید. یک دست را برای نواختن کلیدهای سفید و دست دیگر را برای نواختن کلیدهای سیاه استفاده کنید.

  اینها فقط دستورالعمل‌های اولیه هستند و شما با گذشت زمان کشف خواهید کرد و تمرین می‌کنید که چه چیزی برای شما راحت‌تر است و مسیر یادگیری ساز ملودیکا به عنوان سازی انعطاف پذیر را سریعتر به شما نشان می دهد.

  تکنیک های تنفس ملودیکا

  آموزش ملودیکا از مبتدی تا پیشرفته (100% رایگان)

  نکته مهم بعدی در آموزش ملودیکا، دمیدن در ملودیکا است که اغلب نادیده گرفته می‌شود یا به فراموشی سپرده می شود.

  کنترل تنفس و استفاده از تکنیک تنفس خوب، برای اجرای عالی ملودیکا ضروری است. روش‌های مختلفی برای دستیابی به تن‌های مختلف صدا استفاده می‌شود و یادگیری اکثر این روش ها نسبتاً آسان است. برای نت‌های نرم‌تر یا آرام‌تر، باید از تنفس سبک‌تری استفاده کنید، که گاهی اوقات تقریباً در دهان زمزمه می‌شود.

  برای داشتن لحن قوی‌تر، سعی کنید کمی سخت‌تر دمیده و نفس خود را همچون سوت، برای ایجاد حمله بیشتر تنفسی استفاده کنید. استفاده از زبان برای ایجاد انفجارهای کوتاه تنفسی و استاکاتو، یکی دیگر از تکنیک‌های خوب برای یادگیری است. برای دستیابی به افکت ترمولو هنگام نواختن، میزان تنفس خود را به سرعت تغییر دهید. این روش تغییری در حجم ایجاد می‌کند که یک تکنیک رایج در نواختن ملودیکا است.

  به خاطر داشته باشید که دمیدن بیش از حد و با قدرت شدید می‌تواند نی را جابجا کرده و آن را از تراز خارج کند. بنابراین به آرامی شروع کنید و در ابتدا به راحتی، نفس خود را رها کنید تا زمانی که حس خوبی نسبت به ساز پیدا کنید و با آن ارتباط بگیرید.

  نکته دیگری که باید به خاطر بسپارید این است که هر چه نت‌های بیشتری را همزمان بنوازید (یا کلیدهای بیشتری را با هم فشار دهید)، ملودیکا نرم‌تر به نظر می‌رسد و برای رسیدن به همان حجم صدا، باید سخت‌تر بدمید. هرچه بیشتر ساز را می‌نوازید، شروع به توسعه سبک و تکنیک‌های خود خواهید کرد که صدای شما را منحصر به فرد می‌کند.

  تکنیک های صفحه کلید

  چندین روش برای نواختن کلیدها در ملودیکا وجود دارد که پس از مدتی نواختن و کسب تجربه بیشتر، بهترین گزینه را پیدا خواهید کرد. به طور کلی، بهتر است با برخی از عادت‌های اولیه ی خوب شروع کنید. همانطور که اشاره شد، مطمئن شوید که دستانتان شل هستند و انگشتانتان سفت نیستند.

  وقتی کلیدها را بالا و پایین می‌برید، انگشت شست شما باید زیر انگشتانتان در پایین ملودیکا باشد. سعی کنید با یک لمس سبک، ساز را بنوازید زیرا این به افزایش سرعت و صدای خوب کمک می‌کند. با ردیف‌ها و عبارات ساده و کوتاه شروع کنید و به آرامی به سمت اجراهای طولانی‌تر و پیچیده‌تر بروید.

  نواختن آکورد روی ملودیکا

  اگر قبلاً به اندازه کلید های پیانو عادت کرده‌اید، تنظیم کردن ساز برای استفاده از کلیدهای کوچکتر در ملودیکا فقط نیاز به کمی تمرین و دقت دارد. همچنین ممکن است برای مدتی عجیب به نظر برسد، اما با کمی تمرین میتوانید خیلی راحت با آن بنوازید.

  مهم ترین چیزی که در آموزش ساز ملودیکا باید روی آن کار کنید، این است که مطمئن شوید دست خود را در حالی که انگشتان را در موقعیت درست قرار داده‌اید، شل کنید.

  تمام دست خود از جمله مچ را شل کنید و ابتدا به آرامی و با احتیاط شروع به نواختن کنید. شل نگه داشتن مچ دست، به انگشتان شما اجازه می‌دهد تا کلیدها را راحت‌تر پیدا کنند. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که مدت زمان طولانی‌تر ساز را بنوازید و از آسیب‌های ناشی از استفاده مکرر ساز در امان باشید.

  به خم شدن توجه داشته باشید

  آموزش ملودیکا از مبتدی تا پیشرفته (100% رایگان)

  یکی از محبوب ترین تکنیک‌ها در آموزش ملودیکا تکنیک خم شدن نت موسیقی است. این ساده‌ترین کار نیست اما با تمرین، ابزار بسیار مفیدی برای افزودن مقداری بیان و چاشنی به نوازندگی شما است.

  روش انجام این تکنیک اینگونه است که یک نت را به طور معمول اجرا کنید و سپس در حالی که هنوز دمیدن ادامه دارد، شروع به کاهش فشار از روی کلید با انگشت خود کنید. در این حالت می‌خواهید همچنان صدای نت، با افت صدایی که با قطع جزئی جریان هوا ایجاد می‌شود، به صدا در آید.

  این چیزی است که به عنوان یک نت خم شنیده می‌شود. این نوع تکنیک در برخی از ژانرهای موسیقی بسیار مفید و کارآمد است.

  کتاب و تمرین

  برای آموزش ملودیکا چندین کتاب آموزشی خوب وجود دارد که به یادگیری برخی از مقیاس‌ها و آکوردهای پیانو بسیار کمک خواهد کرد. بهترین راه برای به نتیجه رسیدن در آموزش ها تمرین مداوم و به صورت روزانه حداقل یک ساعت میباشد. برای تهیه یک ملودیکای مناسب نیز میتوانید مقاله راهنمای خرید ملودیکا را مطالعه کنید.

  هنگامی که شروع به نواختن ساز می کنید، ضبط کردن راه خوبی برای بهبود گوش و زمان تمرین شما و نیز عیب یابی و اصلاح نواختن است.

  البته هیچ جایگزینی برای نواختن ساز با افراد دیگر که حرفه ای تر هستند و می توانند اشکالات شما را گوشزد کنند و در اصلاح ملودیکا نوازی شما موثر باشند وجود ندارد. اگر می‌توانید، نواختن ملودیکای خود را تا آنجا که ممکن است با دیگر نوازندگان به اشتراک بگذارید.

  این روش به تنهایی به شما کمک می‌کند تا درک کنید که ساز شما در یک گروه موسیقی چگونه کار می‌کند. این کار شما را مجبور می‌کند به نقاطی از صفحه کلید بپردازید که در غیر این صورت ممکن است آنها را امتحان نکنید. به‌علاوه، بسیار سرگرم کننده است و باعث می‌شود بیشتر ساز را بنوازید و به سرعت در نواختن آن بهتر شوید.

  خلاصه آنچه گفتیم

  ملودیکا یک ساز بسیار جذاب با صدایی جالب و منحصر به فرد است. ما در این مقاله سعی کردیم شما را با تکنیک‌های تنفس و صفحه کلید برای نواختن بهتر و امکان نواختن آکورد روی ملودیکا این ساز آشنا کنیم. اما فراموش نکنید، فرای تحقیق و پژوهش، کلیدی که به شما کمک می کند با سرعت و کیفیت بهتری آموزش ملودیکا را فرا بگیرید، تمرین است. دست از تلاش برندارید.

  نکته‌ی دیگری که در موفقیت بسیار تاثیرگزار است سازی است که آن را خریداری میکنید. سعی کنیم ملودیکای انتخابی شما از بین بهترین برند های ملودیکا باشد، چرا که تاثیر بسیار زیادی بر روی یادگیری و انگیزه شما دارد.

  آیا میتوان ملودیکا را به صورت آنلاین آموخت؟

  امروزه آموزش های آنلان بسیار مورد توجه قرار گرفته و تجربه ثابت کرده هر سازی را میتوان به صورت آنلاین آموخت از طرفی بازدهی آموزش های آنلاین میتواند بسیار بیشتر از آموزش های حضوری باشد.

  برای شروع آموزش ملودیکا چه مدلی باید انتخاب کرد؟

  بهترین انتخاب برای کودکان ملودیکا های 26 کلید میباشد ولی برای بزرگسالان ملودیکاهای 32 یا 37 گزینه مناسبی است. اگر میخواهید به صورت حرفه ای نوازندگی کنید ملودیکا 37 کلید گزینه مناسبی خواهد بود.

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۱۰ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *