• امروزه ساز کالیمبا به یکی از سازهای پرطرفدار در بین مردم تبدیل شده است. برخلاف تصور ذهنی عموم که این ساز را جدید می‌دانند ولی پیدایش آن به دوران باستان و توسط یک فرد آفریقایی بر می‌گردد. ساز کالیمبا در سایز و جنس‌های مختلف تولید می شود که می‌توان به کالیمبای چوبی و شیشه‌ای اشاره کرد. انتخاب جنس این ساز برای افرادی که قصد خرید کالیمبا را دارند می توانند به یک چالش تبدیل شود. در ادامه مقاله به بررسی تفاوت‌های کالیمبا چوبی و شیشه‌ای همچنین تاریخچه‌ی آن می‌پردازیم.

  کالیمبای چوبی چیست؟

  کالیمبای چوبی یک ساز موسیقی کوچک از جنس چوب است و کلیدهایی از جنس فلز بر روی آن وجود دارد که می‌تواند موسیقی زیبایی برای شنونده به ارمغان بیاورد. ساز کالیمبا چوبی دارای صدای گرم و دلنشینی است که باعث محبوبیت بسیار آن بین مردم می‌شود و در سبک‌های گوناگون موسیقی از آن استفاده می گردد.

   

  تفاوت کالیمبا چوبی و شیشه ای

  کالیمبا شیشه ای چیست؟

  کالیمبا شیشه‌ای یا اکرلیک که از اکرلیک شفاف ساخته شده است، به خاطر زیبایی که دارد خیلی از افراد به عنوان وسیله برای دیزاین از آن استفاده می کنند.

  این ساز صدای آرام تر و تیز تری دارد و گاهی افراد صدای این ساز را به کالیمبا چوبی ترجیح می دهند. در ادامه به تفاوت‌های این دو نوع ساز کالیمبا می پردازیم:

  داینامیک و جنس صدا

  حجم و بلندی صدایی که کالیمبای چوبی و شیشه‌ای تولید می کنند بسیار متفاوت است. کالیمبای چوبی صدای به مراتب بلند تر، بم‌تر و طبیعی دارد و در میان مردم از محبوبیت بسیاری برخوردار است. در عین حال کالیمبای شیشه‌ای حجم صدایی که تولید می کند کمتر است و از صدایی تیز و تمیز تری برخوردار است.

   برخی مردم صدای کالیمبای شیشه‌ای را به خاطر ظرافتی که دارد ترجیح می دهند.

  دلیل تفاوت صدای آنها داینامیک و ساختار آنها است. کالیمبای چوبی توخالی است و حفره هایی نیز بر روی آن وجود دارد که باعث می شود صدا را با شدت بیشتر تولید کند. کالیمبای شیشه‌ایی به خاطر اینکه از اکریلیک ساخته شده است نمی تواند توخالی باشد و بدنه‌ای یک تکه دارد از این روی حجم صدایی که تولید می کند کمتر است و نواختن آن را سخت تر می کند.

  میخوای مقالات جذاب در حوزه موسیقی رو مطالعه کنی؟

  در یادگیری کالیمبا تنها بلد بودن نت‌ها و تکه‌های کوتاه کافی نیست…

  ۵ آهنگ معروف با کالیمبا همراه نت عددی و حروفی

   

  وزن کالیمبا

  کالیمبا چوبی به مراتب وزن کمتری دارد برای همین مدت زمان بیشتری می توان آن را در دست گرفت و استفاده کرد.

   تو پُر بودن کالیمبای شیشه‌ای از دلایل سنگین تر بودن ان است. البته نا گفته نماند که اکریلیک وزن زیاد تری نسبت به چوب دارد به طوری که اگر کالیمبای شیشه ای نیز همانند کالیمبای چوبی توخالی بود باز هم وزن کمتری داشت.

  معایب کالیمبای چوبی و شیشه ای

  کالیمبا چوبی به دلیل صدای بلند و گرم تری که دارد و همچنین وزن کم و زیبای بصری آن در میان مردم از طرفداران زیادی برخوردار است.

  تنها مشکلی که این ساز دارد جنس چوب آن است که می توان این ساز را در برابر رطوبت و آب و هوا نامساعد آسیب پذیر کند. کالیمبای شیشه ای به خاطر جنسی که دارد در برابر رطوبت مقاوم است، ولی با این حال حجم صدای کمتری نیز تولید می کنند.

   از این روی بهتر است قبل خرید به خوبی در مورد این دو نوع کالیمبا تحقیق کنید و صدای آنها را مورد بررسی قرار دهید و با توجه به سلیقه و تمایلات خود یکی از این دو ساز کالیمبا را انتخاب کنید.

  کالیمبای چوبی بخریم یا کالیبا شیشه ای؟

  یکی از سوالات متداول که خیلی از افراد هنگام خرید می پرسند این است که کالیمبای چوبی بخریم یا شیشه ای.

   همان طور که در  مطاالب ذکر شد برای افراد مبتدی خرید کالیمبا چوبی مناسب تر است و خیلی از نوارندگان باتجربه نیز این کالیمبا را به خاطر صدای گرم و دلنشینی که دارد ترجیح می دهند. البته وزن کم آن نیز یکی از دیگر دلایل انتخاب کالیمبا چوبی می باشد. زیرا که به نوازنده این اجازه را می دهند در مدت زمان طولانی از ان استفاده کند.

   

  مقایسه کالیمبا چوبی و شیشه ای

  جنس و متریال کالیمبا

  شاید برایتان جالب باشد که کالیمبای شیشه ای از جنس شیشه ساخته نشده است بلکه از جنس اکریلیک می باشد. همچنین کالیمبا چوبی از چوب درخت بامبو، افرا و گردو ساخته شده است.

  تیغه های کالیمبا در تعداد های مختلف و از جنس فلز ساخته می شوند. انتخاب جنس کالیمبا به سلیقه ی افراد بستگی دارد ولی تعداد تیغه‌ها می تواند با توجه به مهارت افراد متفاوت باشد.

  یکی از سوالات معمول درباره ی کالیمبا شیشه ای شکنندگی ان است.کالیمبا شیشه‌ای شکننده نیست زیرا همان طور که گفته شد از جنس شیشه ساخته نشده است بلکه از جنس اکریلیک می باشد. البته همچنان باید مراقبت هایی از این ساز انجام شود.

  تاریخچه ی ساز کالیمبا

  همان طور که گفته شد تاریخچه‌ی کالیمبا به  قرن بیستم در آفریقا بر می گردد. طبق گفته‌ها این ساز دو بار اختراع شده است. ساز کالیمبا اولیه تیغه هایی از جنس چوب داشت ولی پس از شروع عصر اهن، ساز دیگری با تیغه های اهنی نیز ساخته شد.

   هیو تریسی در اواسط قرن بیستم نام کالیمبا را به این ساز داد. البته این ساز با نام های دیگری نیز شناخته می شود که می  توان از انها بهThumb Piano، Finger Piano  و African Mbira  اشاره کرد.

  ز. به طور کلی انتخاب کالیمبا به سلیقه و ترجیحات نوازنده بستگی دارد. اگر صدای بم و گرم را ترجیح می دهید کالیمبای چوبی انتخاب مناسب تری برای شما است.

   اگر صداهای ظریف و تیز برای شما مناسب تر است کالیمبای شیشه‌ای می تواند انتخاب خوبی باشد. البته نا گفته نماند که کالیمبا چوبی برای افراد مبتدی مناسب تر است و معمولا افردای که تجربه‌ی نواختن این ساز را دارند می توانند از کالیمبای شیشه‌ایی استفاده کنند.

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *