• تنوع زیادی در انواع سازها وجود دارد که ممکن است نام بسیاری از آن‌ها برایتان آشنا نباشد که در نهایت منجر بشود سوالی مانند ملودیکا چیست را بپرسید! در این مقاله نگاه کلی به تاریخچه، انواع و ساختار ملودیکا داریم که میتواند پاسخ کاملی برای ملودیکا چیست باشد.

  ممکن است صحبت‌های دیگران در مورد ساز ملودیکا شما را وسوسه کند که آن را بخرید اما دست نگه دارید و قبل از این کار با آن آشنا شوید. سوال‌های مختلفی مانند چگونگی نواختن و مدل‌های مختلف آن از جمله مواردی هستند که باید جوابی برای آن‌ها پیدا کنید. بعد از آشنایی کامل، متوجه می‌شوید آیا این ساز، مناسب شما است یا نه. در ادامه برایتان هر چیزی را که مربوط به این ساز باشد، در اختیارتان می‌گذاریم. اگر مطلب را تا انتها بخوانید، مطمئن باشید که تصمیم درست را برای خرید خود می‌گیرید.

  تاریخچه‌ای از ساز ملودیکا

  ملودیکا سازی است که به پیانو و فلوت شباهت دارد. شاید تعجب‌آور باشد که چطور یک ساز می‌تواند ترکیبی از دو ساز متفاوت باشد. ساز ملودیکا به پیانوی کوچکی می‌ماند که علاوه بر زدن دکمه‌های آن، لازم است در آن دمیده شود تا به صدا درآید. تفاوتی ندارد که می‌خواهید در کجا بنوازید، این وسیله کوچک همان چیزی است که برای تک‌نوازی و هم‌نوازی می‌تواند غوغا کند؛ چون با آن می‌توانید تمام نت‌های کروماتیک را به‌خوبی بنوازید. ملودیکا وزن سبکی دارد و لازم نیست آن را قبل از هر اجرا کودک کنید.

  در اوایل دهه 1950 بود که فردی به نام هونر مورد ساز جدیدی به اطرافیان خود معرفی کرد. در همان هنگام، آندری بورل در ایتالیا شروع به ساخت آن کرد؛ اما روی آن، نام ملودیکا نگذاشت. بلکه به آن کلاویتا (Clavietta) گفت. این ساز به سازهای قدیمی ایتالیا شباهت داشت؛ اما سریع‌تر از بقیه راه به دل مردم پیدا کرد و در زمان کم، افراد زیادی با آن آشنا شدند. همین باعث شد که این ساز به کنسرت‌ها راه پیدا کند. افرادی مانند استیو رایش هم که آهنگساز معروفی بود، از آن به‌طور جدی استفاده کرد.

  انواع مدل‌های ساز ملودیکا

  به دنبال پاسخ به این سوال که ملودیکا چیست بهتر است با انواع آن آشنا شوید. تفاوتی که انواع کالیمبا با هم دارند در تعداد کلاویه آن ها است. این ساز را از 27 تا 37 کلاویه می‌سازند؛ اما نکته‌ای که باید در مورد آن بدانید، این است که تعداد بیشتر کلاویه نواختن ملودیکا را سخت می‌کند. اگر در ابتدای مسیر هستید؛ بهتر است از سازی استفاده کنید که کیبورد آن متوسط است. ملودیکا 27 کلاویه‌ای می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. مدل‌های مختلف ساز ملودیکا صداهای متفاوتی با هم دارند؛ یعنی تنها ظاهر آن‌ها نیست که آن‌ها را از هم متمایز می‌کند. بلکه اگر آن‌ها را بنوازید، صداهای مختلفی به گوشتان می‌رسند. بعضی از معروف‌ترین این مدل‌ها موارد زیر هستند که برای آشنایی بیشتر برایتان می‌گوییم ویژگی برجسته آن‌ها چیست.

  ۱) ملودیکا آکوردنیا

  اولین مدل ملودیکا، آکوردنیا است که به اکاردئون کروماتیک شباهت زیادی دارد. این ساز قدمت طولانی و محبوبیت زیادی بین افراد دارد. معمولا در تولید آن از فلزها استفاده می‌کنند که ماندگاری بالاتری دارد و باعث می‌شود صدای ساز بهتر باشد؛ اما اگر به دنبال ساز ارزان‌تر ملودیکا هستید، می‌توانید انواع پلاستیکی آن‌ها را هم پیدا کنید.

  ۲) ملودیکا باس

  ممکن است به دنبال ملودیکایی باشد که با آن بتوانید تمام نت‌ها و آهنگ‌ها را اجرا کنید. در این زمان، باید به سراغ ملودیکای باس بروید. باس ملودیکایی کاربردی است؛ چون با این ساز می‌توانید هر نت زیر یا بمی را به‌راحتی اجرا کنید؛ اما پیدا کردن آن به‌راحتی امکانپذیر نیست و لازم است تلاش بیشتری کنید و پول بالاتری برای آن بپردازید؛ چون ساز گرانی است.

  ۳) ملودیکا سوپرنو

  سوپرنو یکی از سازهای ملودیکایی است که ظاهری کشیده‌تر از بقیه مدل‌ها دارد. صدایی هم که از این ساز بیرون می‌آید، نازک‌تر از بقیه است. اگر بخواهید با هر دو دست، ملودیکا بنوازید، این مدل گزینه‌ مناسب‌تری نسبت به بقیه مدل‌ها به حساب می‌آید. مدل آلتو هم شبیه همین مدل است و هنگام خرید، می‌توانید آن را هم انتخاب کنید.

  ۴) ملودیکا تنور

  مدل دیگر ملودیکا، تنور است که صدای آن نسبت به مدل سوپرنو بم‌تر است. اگر بخواهید با هر دو دست این ساز را بنوازید؛ لازم است شلنگی به آن وصل کنید؛ چون بدون آن نمی‌توان به‌راحتی این کار را انجام داد و حتما باید با دست چپ خود آن را نگه دارید و با دست دیگر، کلاویه‌های آن را بنوازید.

  ساختار ساز ملودیکا

  برای این‌که نواختن آهنگ با ملودیکا برایتان مثل آب خوردن باشد، بهتر است اول آن را به‌طور کامل بشناسید. برای شناخت نیاز دارید نگاهی به اجزای آن بندازید. ملودیکا با این‌که ساز کوچکی است؛ اما جزئیات فراوانی دارد. حضور آن‌ها در کنار هم باعث می‌شود که صدای جذابی از این ساز خارج شود و همه حاضرین را شیفته خود کند.

  • بدنه
  • شلنگ
  • مخزن هوا
  • لوله یا شلنگ
  • صفحه زبانه‌ها
  • قمیش یا سرساز
  • کیبورد یا کلاویه‌ها
  ملودیکا چیست

  ساختار داخلی ملودیکا

  نحوه اجرا و نوازندگی با ملودیکا

  حال که متوجه شدید ملودیکا  چیست ممکن است به دنبال خرید و در نهایت آموزش نواختن ملودیکا باشید. اولین چیزی که باید در مورد نواختن بدانید، این است که ملودیکا را می‌توانید به‌صورت قرار دادن روی شانه یا گذاشتن روی میز بنوازید. ملودیکا که ترکیبی از پیانو و ترومپت است؛ نیاز دارد برای نواختن آن دست خود را روی کیبورد آن بگذارید و در کنار آن، در لوله‌ی آن بدمید. اگر ساز را روی میز بگذارید، هر دو دست شما آزاد است و از طرف دیگر، با اضافه کردن شلنگ به‌راحتی می‌توانید هوا را به داخل آن ببرید. در این ساز، وارد کردن هوا بسیار اهمیت دارد. اگر دلتان می‌خواهد سازتان صدای بلندتری داشته‌باشد؛ هوای بیشتری را به داخل آن وارد کنید. با دست راست کلیدهای سفید و با دست چپ کلیدهای سیاه را بنوازید. کاری که بعضی از آهنگسازهای معروف انجام می‌دادند.

  اگر می‌خواهید که ملودیکا را تنها با یک دست بنوازید، آن را با دست چپ خود نگه دارید. سپس، با دست راست کلیدهای آن را بنوازید. اگر تعداد کلیدهای روی ملودیکا زیاد باشد، در اوایل کار انجام آن می‌تواند برایتان سخت باشد؛ اما به‌مرور زمان و با تمرین بیشتر متوجه می‌شوید که چقدر پیشرفت کرده‌اید و انجام این کار چقدر برایتان آسانتر شده‌است.

  از خرید تا نواختن حرفه‌ای ملودیکا

  بعد از خرید ملودیکا، بیشترین سوالی که برای علاقه‌مندان پیش می‌آید، مدت زمان یادگیری ملودیکا است. بدانید که مشخص کردن یک مدت مشخص برای این ساز کار درستی نیست؛ اما با تمرین بیشتر، در مدت کوتاه‌تری می‌توانید به آن تسلط پیدا کنید. در طول این زمان، باید نگه داشتن اصولی برای راحت نواختن ساز را به همراه کنترل کردن تنفس خودتان را بیاموزید؛ چون این ساز به هر دو مورد نیاز دارد.

  نگهداری اصولی از ملودیکا

  همیشه نمی‌توان به سراغ خرید ساز ملودیکا رفت؛ به همین خاطر، باید نگهداری صحیح و اصولی آن را یاد بگیرید تا مدت طولانی‌تری با آن اجرا کنید. اولین کاری که باید برای نگهداری ملودیکا انجام دهید، تمیز کردن شلنگ آن است که در دهان قرار می‌گیرد. از آن‌جایی که برای نواختن آن باید در آن بدمید، حتما در این قسمت رطوبت اضافی وجود دارد؛ چون باعث می‌شود که ساز خراب شود. شلنگ را از ملودیکا جدا کنید و رطوبت آن را بگیرید.

  علاوه بر رطوبت، ملودیکا را باید از ضربه و افتادن هم در امان نگه دارید. برای این کار، گذاشتن آن در جای مطمئن اهمیت فراوانی دارد. برای آن یک هاردکیس تهیه کنید و بعد از تمرین، در آن بگذارید. در این حالت، هیچ آسیبی به آن وارد نمی‌شود. در این کیس، نمگیر هم بگذارید که سازتان از رطوبت در امان بماند.

  معرفی بهترین برندهای ملودیکا 

  اولین برند تولیدکننده ملودیکا، هوهنر (Hohner) بود؛ اما با توجه به استقبالی که از آن در مدت کوتاه شد، گروه‌های زیادی شروع به تولید آن کردند. اگر شما هم به دنبال خرید این ساز هستید، برندهای سوزوکی (Suzuki) و یاماها (Yamaha) هم از جمله بهترین مارک های ملودیکا هستند. با توجه به سلیقه و نیاز خودتان می‌توانید از میانشان گزینه مناسب را انتخاب کنید.

  قیمت ملودیکا در فروشگاه‌ها

  اگر به فروشگاه‌های مختلف سر بزنید، می‌بینید که عدد مشخصی برای این ساز وجود ندارد. این مساله به دلیل تنوع در مدل‌های آن است. این مدل‌ها به در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند و جنس موادی که در آن‌ها استفاده می‌شود، با هم فرق دارند؛ به همین خاطر، هر کدام یک قیمت متفاوت با بقیه دارند؛ اما بدانید که ملودیکا سازی است که می‌توانید آن را با قیمت مناسبی شروع کنید.

  خرید ملودیکا و شروع سفر به دنیای آن

  در این مطلب سعی کردیم هر مطلبی را که در مورد ملودیکا وجود دارد، در اختیارتان بگذاریم. از اجزای تشکیل‌دهنده آن صحبت کردیم و به انواع مدل‌ها و برندهای تولیدکننده آن اشاره کردیم. اگر به این ساز علاقه‌مند شدید و دلتان می‌خواهد سری به دنیای آن هم بزنید، به سایت نواکده سر بزنید. در این سایت، تمام برندهای معروفی را که در بالا معرفی کردیم، داریم و شما می‌توانید با راهنمایی درست و اصولی، از میانشان ساز مناسب خود را انتخاب کنید. البته اگر سوال بیشتری ذهنتان را به خود مشغول کرده‌است و فکر می‌کنید نیاز دارید از آن بیشتر بدانید؛ سوالات خود را با ما در میان بگذارید تا در زمان کوتاهی به شما جواب دهیم.

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۶ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *