• آموزش نت های چنگ هارپ بحثی است که در این مقاله میخواهیم به آن بپردازیم. اما لازمه یادگیری نت های چنگ رومی این است که شما ابتدا وارد مرحله یادگیری نت خوانی شوید. یادگیری نت های موسیقی و تئوری موسیقی را جدی بگیرید زیرا سواد موسیقایی شما در گرو این امر است.

  شما برای اجرای موسیقی لازم است زبان موسیقی را بیاموزید. زبانی که بسیار ساده، جذاب و مملو از آرامش است. نواختن شما با یک ساز به دو بخش تقسیم میشود.

  بخش اول یادگیری تئوری موسیقی است که برای تمام ساز ها قابل استفاده و مشترک است. بخش دوم یادگیری نکات مهم در مورد آن سازی که شما قصد یادگیری آن را دارید. مانند نت های چنگ رومی.

  آموزش چنگ رومی

  این ساز که یکی از جدید ترین سازهایی میباشد که امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است. چنگ رومی که نام اصلی آن لیرا میباشد ساز بومی کشور یونان است. به دلیل قدمت بسیار زیاد این ساز و شباهتی که به ساز چنگ داشت رفته رفته نام آن از لیرا به چنگ رومی تغییر کرد.

  یادگیری نت های چنگ رومی

  این ساز در واقع یک ساز زهی زخمه ای است یعنی شما باید با کندن سیم ها صدا تولید کند.

  نت های چنگ رومی و صدای آن شباهت بسیار زیادی به ساز چنگ دارد از این رو خرید چنگ رومی بسیار مورد استقبال علاقمندان به موسیقی و صدای چنگ قرار گرفته است. اما به دلیل اینکه ساز چنگ ابعاد بزرگی دارد و قیمت آن نیز بسیار زیاد است، چنگ رومی را جایگزین ساز چنگ کرده اند.

  از طرفی قابل حمل بودن و سبک بودن چنگ رومی یکی دیگر از دلیل هایی بود که این ساز به محبوبیت رسید.

  نت های چنگ رومی

  چنگ های رومی معمولا در مدل های 19 و 16 سیم ساخته میشوند اما این قابلیت وجود دارد که تعداد سیم ها را نیز به صورت سفارشی در مدل های بالاتر یا پایین تر نیز تولید کرد. در چنگ 16 سیم ما 2 اکتاو صدای کامل را در اختیار داریم، هرچه تعداد این سیم ها کم و زیاد شود مقدار اکتاو تغییر خواهد کرد.

  توجه داشته باشید که تغییر تعداد سیم های این ساز تاثیری بر روی یادگیری یا نحوه آموزش ندارد.

  تغییر سیم ها فقط از نظر دسترسی داشتن به اکتاو های بیشتر یا کمتر میباشد، که با یادگیری مباحث تئوری حتما با این واژه ها آشنا خواهید شد.

  یادگیری نت های چنگ رومی

  نت های موسیقی که عامل ایجاد قطعه های موسیقی هستند 7 عدد میباشند. تمام قطعات موسیقی تولید شده در سرتاسر جهان تنها با 7 نت موسیقی ساخته شده اند.

  نت های موسیقی از نت بَم به سمت نت زیر شامل (دو، رِ، می، فا، سُل، لا، سی) میباشند. پس فهمیدیم که بم ترین نت موسیقی نت (دو) و زیرترین نت موسیقی نت (سی) میباشد.

  این نت ها پس از پایان یافتن دوباره تکرار میشوند اما با صدایی بم تر و زیرتر، بستگی به این دارد که شما از سمت نت های زیر ادامه دهید یا از سمت نت های بم.

  نکته مهم یادگیری نت های چنگ رومی

  شما ابتدا باید ترتیب نت های موسیقی را یاد بگیرید، سپس باید جایگاه آن ها را بر روی خطوط حامل بیاموزید. تمامی این نکات را در مقاله ای که در ابتدا معرفی کردیم موجود است.

  بعد از طی این مراحل اکنون باید ببینید ساز چنگی که تهیه کرده اید چه دامنه نتی دارد. یعنی از چه نتی تا چه نتی تشکیل شده است.

  بر روی اکثر چنگ های رومی نام نت ها درج شده است و فقط با کمی تمرین میتوانید جایگاه آن ها را بر روی چنگ خود به خاطر بسپارید. پس از یادگیری جایگاه نت ها بر روی ساز خود اکنون میتوانید شروع به نواختن کنید و قطعه های زیبایی را بنوازید.

  هرگز برای یادگیری قطعه های بیشتر عجله نکنید، همیشه برای قطعه جدید آموختن فرصت هست. در اصل شما باید در ابتدای مسیر تمرکز خود را بر روی مهارت نوازندگی بگذارید. مهارت نوازندگی تشکیل میشود از تسلط داشتن بر روی نت ها و جایگاه آنها، نواختن صحیح با سیم ها، طرز صحیح گرفتن در دست که بسیار در نوازندگی مهم میباشد.

   

   

   

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲۷ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *