• مشخص کردن زمان برای یادگیری چنگ رومی چندان عاقلانه به نظر نمی رسد و حتی استادان ماهر این حوزه یک زمان خاص را به‌عنوان نسخه به شما تجویز نمی‌کنند؛ چراکه در یادگیری یک ساز باید چندین عامل مختلف را در نظر بگیرید.

  در این مقاله نواکده برایتان می‌گوییم چه عواملی روی مدت زمان یادگیری چنگ رومی اثر می‌گذارد و باعث می‌شود زمان یادگیری کوتاه یا طولانی شود. برای این‌که هنگام آموزش چنگ رومی انگیزه خود را از دست ندهید، بهتر است با این موارد حتما آشنا شود. بعد از شناخت می‌توانید از آن‌ها برای سرعت بخشیدن به روند یادگیری خود استفاده کنید.

  عوامل موثر در مدت زمان یادگیری چنگ رومی

  1.هدف از یادگیری

  دلتان می‌خواهد وقتی تنها هستید، چنگ رومی را برای خود بنوازید؟ یا ممکن است بخواهید عضو گروه‌های بزرگ ارکستر شوید و با آن‌ها معروف‌ترین آهنگ‌ها را بنوازید. مدت زمان یادگیری چنگ رومی در هر کدام از شرایط بالا با بقیه فرق می‌کند. برای نواختن چند قطعه کوتاه بدون اشکال برای خود و دوستان چندماه یادگیری کافی است. درصورتی که برای هدف دوم لازم است چندین سال زمان بگذارید تا به ساز مسلط شوید و تکنیک‌های آن را یاد بگیرید. بعد از این مرحله، می‌توانید به‌آسانی با بقیه سازهای گروه همراهی کنید.

  2.سن

  سنی که تصمیم می‌گیرید در آن به سراغ نواختن چنگ رومی بروید، در مدت زمان یادگیری آن اثر می‌گذارد. اگر نگاهی به آموزش کودکان بیاندازید، متوجه می‌شوید باید زمان زیادی برای آن‌ها بگذارید تا بعضی از مفاهیم برایشان جا بیفتد. در صورتی‌که اگر بخواهید همان مباحث را به یک فرد بالغ توضیح دهید، در چند ساعت به آن‌ها مسلط می‌شود؛ بنابراین، اگر می‌خواهید کودک خود را به سمت این ساز ببرید، بدانید که یادگیری آن‌ها طولانی‌تر از وقتی است که بخواهید خودتان شروع به زدن چنگ رومی کنید.

  زمان یادگیری چنگ رومی لیرا

  3.علاقه

  وقتی می‌خواهید به سراغ یادگیری چنگ بروید، از خودتان بپرسید تا چه اندازه به این ساز علاقه دارید. بدون شک زمانی که تصمیم به خرید چنگ رومی گرفتید این علاقه را در خودتان پیدا کردید. آیا شوق یادگیری و تمرین کردن را هم دارید؟ یادگیری هر سازی مانند چنگ رومی در ابتدا سخت است اما علاقه‌مندی به آن باعث سرعت بخشیدن به روند یادگیری می‌شود.

  4.محیط

  محیطی که در آن زندگی می‌کنید، در مدت زمان یادگیری چنگ رومی اثر می‌گذارد؛ یعنی، اگر در خانواده‌ای زندگی می‌کنید که قبل از شما، ساز جزئی از آن خانه بوده، در زمان کوتاه‌تری می‌توانید به این ساز تسلط پیدا کنید. بودن در فضای موسیقی و آشنایی با آن‌ها، سرعت یادگیری شما را بالاتر می‌برد.

  5.روش یادگیری

  این روزها سازهایی مثل چنگ رومی حضوری، آنلاین و خودآموز آموزش داده می‌شوند. آموزش حضوری چنگ شما را از چالش‌ها و سختی‌های مسیر بیشتر آگاه می‌کند و در زمان کوتاهی متوجه می‌شوید ایراد کار کجاست و چطور می‌توانید آن را رفع کنید؛ اما ممکن است دیگری بخواهد به‌صورت آنلاین به سراغ بهترین استاد در شهر دیگری برود. در این روش هم فرد نواختن ساز چنگ را بدون رفتن به مسیر اشتباه یاد می‌گیرد. خودآموز هم روش طولانی است و صبر و حوصله زیادی از شما می‌طلبد؛ بنابراین، انتخاب روش به شما بستگی دارد و این شما هستید که باید ببینید کدام گزینه شما را بیشتر ترغیب می‌کند که چنگ رومی را بیشتر بنوازید و یاد بگیرید.

  6.تمرین و پشتکار

  برای یادگیری لازم است وقت بگذارید و تمرین کنید. با تمرین زیاد و مستمر در مدت کوتاهی خودتان هم متوجه تغییرات خود می‌شوید. فقط بای حواستان باشد که مسیر را اشتباه نروید که مجبور باشید برای درست تمرین کردن، از مسیری که رفته‌اید برگردید. شاید در ابتدا نواختن درست چنگ رومی برایتان سخت باشد اما با صبوری، به‌مرور همه چیز برایتان راحت می‌شود.

  «بعد از یک ماه می‌توانید یک ساز را مانند موزیسین‌ها بنوازید.» هر وقت این جمله را شنیدید، با خود تکرار کنید چنین چیزی امکان ندارد. این تبلیغات گول‌زننده، تنها فکر اشتباه را در ذهن شما می‌کارند و باعث می‌شوند بعد از گذشت این زمان و نرسیدن به آن نتیجه دلسرد شوید.

   جمع بندی

  اگر دنبال نواختن چند قطعه با چنگ رومی بصورت تفریحی هستید ممکن است با دو تا سه ماه تمرین به راحتی آن قطعه‌ها را اجرا کنید؛ اما اگر بدنبال آن هستید که به یک نوازنده چنگ تبدیل شوید لازم است زمان بیشتری را برای یادگیری بگذارید.

  این صفحه چقدر برات مفید بود؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۷ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *