سازدهنی

سیر تا پیاز آموزش سازدهنی در نواکده

آموزش سازدهنی

در مقاله آموزش سازدهنی سیر تا پیاز قصد داریم همه چی رو درباره این ساز رویایی به شما آموزش بدیم. تا بتونین خیلی راحت وارد دنیای بزرگ این ساز کوچیک بشین.

سازدهنی یا (Harmonica)، این ساز خوش دست دوست داشتنی، که با صدای دلنشینش تونسته خیلیا رو به خودش جذب کنه از دسته سازهای بادی محسوب میشه.

این ساز مزیت هایی داره، مثل ابعاد کوچک اون که باعث میشه اون رو هرجایی که دلت خواست ببری. همینطور عدم نیاز مداوم به کوک کردن که این مسئله تو سازهای مختلف، به روش های متفاوت صورت میگیره و برای نوازنده ها میتونه بسیار کسل کننده باشه. (همین دو مزیت کافی بود تا خود من نوازندگی این ساز رویایی رو شروع کنم).

آموزش سازدهنی سیر تا پیاز برای افرادی است که قصد شروع به یادگیری این ساز جذاب رو دارن و میخوان با شناخت این ساز و مسیر اصلی اون وارد دنیای بزرگ این ساز کوچیک بشن.

۶ قدم در شروع آموزش سازدهنی

قدم اول: سبک سازدهنی مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

اولین مرحله در آموزش موسیقی انتخاب سبک موسیقی مورد علاقه خودتان است.

با انتخاب سبک موسیقی مورد نظر خود آینده موسیقی خودتون و انتخاب میکنین. اینکه شما تصمیم میگیرین در چه زمینه ای فعالیت داشته باشین و آموزش موسیقی رو پیش ببرین بستگی به نگرش و علاقه و انتخاب شما داره پس سعی کنین برای انتخاب خودتون وقت بزارین.

محبوبیتی که سازدهنی برای خود به وجود اورده باعث شده موسیقیدانان بتونن در سبک های مختلفی مثل کلاسیک و جز گرفته تا فلک و کانتری فعالیت داشته باشن و اثرات زیبایی بر جای بگذارن.

در دنیای موسیقی سبک های بسیاری وجود داره و این نشون میده که تونسته خوشو با هر سلیقه ای سازگار کنه، سبک هایی مثل ROOK , JAZZ, CLASSIC, COUNTRY, TRADITIONAL, POP, FOLK, ROCK, BLUSE, WESTERN. در ادامه مقاله قسمت انتخاب سازدهنی تقسیم بندی این سبک هارو برای شما ساده تر کردیم.

قدم دوم: سازدهنی مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

سازدهنی یا هارمونیکا به 3 دسته دیاتونیک، ترمولو و کروماتیک تقسیم بندی میشه که معمول ترین اون کروماتیک هست. چون نسبت به بقیه مدل ها توانایی اجرای قطعه های بیشتری رو داره و هنگام نواختن قدرت مانور بالایی هم داره.

انتخاب سازدهنی مورد علاقه

همینطور که در ابتدا گفتیم سازدهنی یا هارمونیکا از دسته سازهای بادی هست که صدای زیبای اون حاصل ارتعاش یک زبانه که یه سمت اون به ساز متصله و سمت دیگر اون ازاده است.

سازدهنی کروماتیک (Chromatic Harmonica)

اگر سبک موسیقی خاصی رو مد نظر نداری و فقط جذب این ساز شدی ، سازدهنی کروماتیک بهترین گزینه برای انتخاب هست.

سازدهنی کروماتیک

چیزی که این سازدهنی رو از بقیه مدل های سازدهنی متمایز کرده، وجود یک میله فلزی به نام اسلاید (slide) است که باعث میشه تعداد نت های هر سوراخ رو از 2 نت به 4 نت افزایش بده. از این 4 نت، 2 نت اون نت های عادی و 2 نت دیگه، نیم پرده بالاتر اجرا میشن و این کار تنها با فشار دادن اسلاید صورت میگیره.

ساختمان این ساز طوری طراحی شده که با فشار دادن اسلاید زبانه موجود در زیر لبه سازدهنی جابجا شده و جریان هوا به سمت سوراخ هایی که نیم پرده بالاتر کوک شدن میره و نت های نیم پرده بالاتر، اجرا میشن.

سازدهنی کروماتیک

سازدهنی کروماتیک تقسیم میشه به دسته های 10 سوراخه ،12 سوراخه، 14 سوراخه و 16 سوراخه که به ترتیب از 2.5 اکتاو تا 4 اکتاو رو پوشش میده. به طور کلی سازدهنی کروماتیک شامل سبک های IRISH ,JAZZ POP,  FOLK, و CLASSICAL  میشود.

سازدهنی دیاتونیک(Diatonic harmonica)

این نوع ساز رو بیشتر تو فیلمای وسترن و غربی میتونین ببینین که البته سلیقه خاص خودش رو میطلبه.

سازدهنی دیاتونیک

در سازدهنی دیاتونیک سوراخ های ساز حالت دو ردیفه ندارن و هر سوراخ فقط با حالت دمش و مکش هوا به صدا در میاد، یعنی مثل سازدهنی کرماتیک چیزی به اسم اسلاید نداره.  ولی میشه با کمک تکنیکی به اسم بندینگ (Bending) برخی از نیم پرده هارو اجرا کرد.

در این ساز بغیر از تکنیک بندینگ، تکنیک های دیگه ای هم وجود داره (Overbending) که نوازنده میتونه با استفاده از اون تکنیک ها سایر فواصل کروماتیک رو در این ساز اجرا کنه.  البته این تکنیک ها از تکنیک های پیشرفته این نوع سازدهنی محسوب میشه که تسلط پیدا کردن به اون ها قدری دشوار هست.

اگر به سبک های blues , rock ,western ,و folk علاقه دارین سازدهنی دیاتونیک انتخاب خوبیه.

 

سازدهنی ترمولو(Tremolo Harmonica)

یکی دیگه از انواع سازدهنی ها ، ترمولو هست که مثل سازدهنی دیاتونیک، اسلاید نداره ولی نسبت به سازدهنی دیاتونیک ابعاد بزرگتری داره.

سازدهنی ترمولو

در این سازدهنی برای هر نت موسیقی دو زبانه وجود داره که هردو زبانه، با یک دانگ صدا کوک شدن ولی یکی کمی زیر تر و دیگری کمی بم تر کوک شده، که حالتی مواج در صدای سازدهنی ایجاد میکنه که از دو زبانه به وجود میاد.

سازدهنی ترمولو دو نوع 21 سوراخه و 24 سوراخه داره که به وسیله شانه ای که در وسط ساز گزاشته شده تعداد نت ها رو دو برابر میکنه. یعنی درواقع این ساز دو هارمونیکای نزدیک به هم هستش که کمی جدا از هم کوک شدن.

نکته مهم در مورد انتخاب سازدهنی

انتخاب درست سازدهنی شاید مهمترین بحثی باشه که یه هنرجو در رابطه با آموزش سازدهنی باید به اون اهمیت زیادی بده.

نکته مهم

اینکه شما چه سازی رو انتخاب کنین میتونه خیلی برای اینده ی موسیقی شما تاثیر گذار باشه، تنوع بالای این ساز جذاب در ظاهر و کیفیت این امکان و فراهم کرده که هر سلیقه ای با هر شرایط مالی بتونه نیاز خودشو برطرف کنه.

پیشنهاد میکنم برای انتخاب سازدهنی حتما مقاله روبرو رو مطالعه کنین. (راهنمای انتخاب سازدهنی) 

قدم سوم: تئوری موسیقی را یاد بگیرید

موسیقی یعنی بروز احساسات انسانی، برای بروز این احساسات ما نیاز داریم ابتدا زبان این احساسات و یاد بگیریم.

تئوری موسیقی

هر نوازنده ای در ابتدای راه لازمه که مباحث تئوری موسیقی رو بگذرونه، آموزش موسیقی هم مثل یادگیری یک زبان دیگه غیر از زبان فارسی هست.همینطور که ما از الفبای فارسی برای صحبت کردن استفاده میکنیم از زبان یا الفبای موسیقی(تئوری) هم برای نواختن ساز استفاده میکنیم.

اموزش تئوری به این صورت هست که در ابتدای راه لازمه قبل از دست گرفتن ساز مباحثی رو یاد بگیریم برای استارت کار، و در ادامه با دست گرفتن ساز سایر مباحث تئوری رو ادامه میدیم.

مباحث تئوری مورد نیاز بعد از ثبت نام در کلاس های آنلاین در اختیار هنرجوها قرار داده میشه.

قدم چهارم: یادگیری سازدهنی را شروع کنید

میرسیم به مرحه بعد یعنی روش یادگیری سازدهنی. امروزه با توجه به مشکلاتی که بر اثر بیماری کرونا ظاهر شده و همچنین مشکلات تردد و کمبود وقت آزاد در بین مردم آموزش های آنلاین سازدهنی به صرفه تر و به مراتب ساده تر از کلاس های حضوری است.

سایت نواکده با تاسیس کلاس های آنلاین سازدهنی بستر مناسبی رو فراهم کرده برای کسانی که میخوان از وقت خودشون بهترین استفاده رو ببرن و با تهیه ساز و عوضیت در کلاس های آنلاین سازدهنی از امتیازات و تخفیفات ویژه ای بهرمند بشن.

چرا کلاس آنلاین؟

تکنولوژی با حضور پررنگ خود در زندگی ما امکاناتی را برای ما فراهم آورده است که بسیاری از محرومیت‌ها و محدودیت‌ها را از میان برمی‌دارد. یکی از این امکانات جذاب امکان آموزش از راه دور به صورت آنلاین می‌باشد که بستر‌های بی‌نظیری را برای آموزش فراهم کرده است.

کلاس آنلاین

هدف از برگزاری این کلاس‌ها در اصل رفع محدودیت‌های حاصل از کمبود و عدم وجود استاد سازدهنی در نقاط مختلف کشورمان است. استاد در این کلاس‌ها گام به گام همراه با هنرجو حرکت می‌کند و راه را برای او روشن می‌کند تا هنرجو بتواند به مهارت کافی در این ساز دست پیدا کند.

با شرکت در کلاس‌های آنلاین سازدهنی از اتلاف وقت خود در ترافیک و مسیر رسیدن به کلاس و دیگر موارد جلوگیری خواهید کرد و با آرامش خیال به یادگیری خواهید پرداخت.

سازدهنی، سازی نوستالژیک و بسیار حرفه‌ای است و احتمالا بسیار با آن‌چه که در ذهن دارید متفاوت است. درادامه به معرفی دوره‌ی آموزشی سازدهنی در قالب چند سوال می‌پردازیم:

نحوه برگزاری کلاس‌های آنلاین سازدهنی چگونه است؟

این کلاس‌ها به صورت اختصاصی برای هر فرد و یک بار در هفته برگزار می‌شود. بستر برگزاری این کلاس‌ها شبکه های اجتماعی (WhatsApp و  Duo) و به صورت تصویری می‌باشد.

کلاس‌های آموزش سازدهنی در یک زمان از پیش تعیین شده در موعد مقرر برگزار می‌شود و هنرجو موظف است در زمان برگزاری کلاس حضور پیدا کند.

در صورت نیاز و ضرورت، زمان برگزاری کلاس قابلیت انعطاف و تغییر را دارد. همچنین پس از چند جلسه از برگزاری کلاس در صورت عدم تمایل هنرجو به ادامه کلاس‌ها پول باقی کلاس‌ها عودت داده می‌شود.

 

مدرسان این دوره‌ی آموزشی چه کسانی هستند؟

پژمان محمدیمحمد جواد قیطاسی

 

 

 

 

 

 

مدرسان آموزش سازدهنی محمد جواد قیطاسی و پژمان محمدی هستند که به خوبی با این ساز آشنا اند و مدت‌های طولانی با این ساز خو گرفته اند. علاقه و مهارت بی نظیر این دو در کنار مهارت‌های تدریس فوق‌العاده، ترکیبی بی نظیر و مفید را برای هنرجو‌ها مهیا کرده است.

هزینه‌های کلاس به چه ترتیبی است؟

هزینه‌های کلاس انلاین سازدهنی مبلغ 280 هزار تومان برای چهار جلسه در ماه است و به صورت یکجا دریافت می‌شود. همانطور که گفتیم درصورت عدم تمایل به برگزاری ادامه کلاس ها پول جلسات باقی مانده عودت داده می‌شود.

نحوه ثبت نام

برای ثبت نام می‌توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید:

واتس‌آپ 09108839439

تماس مستقیم با شماره 09108839439

 

آیا برای شروع آموزش سازدهنی باید ساز تهیه کنیم؟

خیر. روال آموزش سازدهنی و به طور کلی موسیقی به گونه‌ای است که مدتی را در ابتدای آموزش (دوهفته) را به آموزش اصول و تئوری موسیقی می‌پردازیم تا هنرجو با درک کاملی از مسیر پیش رو در یادگیری این ساز خوش نوا قدم بردارد.

پس از گذراندن جلسه‌های اولیه هنرجو راه خود را پیدا خواهد کرد و با توجه به سبک مورد نظر و مشاوره‌های تیم آکادمی اقدام به خرید سازدهنی مناسب می‌کند.

زمان هر کلاس‌ چقدر است؟

مدت زمان برگزاری کلاس های آموزش سازدهنی نیز 30 تا 40 دقیقه می‌باشد.

آیا کلاس‌های آنلاین مانند کلاس‌های حضوری نتیجه می‌دهد؟

صرفه جویی در زمان

به طور کلی آموزش سازدهنی به صورت آنلاین میتواند بسیار بازدهنی بالاتری داشته باشد نسبت به کلاس های حضوری. دلیل اصلی آن هم صرفه جویی در زمان و جلوگیری از هزینه های اضافی مانند هزینه رفت و آمد و … است.

تمام تلاش ما این است که کلاس‌هایی آنلاین غنی و پرمحتوا برگزار کنیم. به گونه‌ای که حتی کیفیتی بالاتر از کلاس‌های حضوری داشته باشد. نتیجه این کلاس‌ها نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد. نیمی از قضیه ما هستیم که متهعد به انجام کار به بهترین شکل ممکن هستیم. و نیمی دیگر از قضیه نیز هنرجو می‌باشد که باید متعهدانه وظایف خود را انجام دهد.

همچنین برای اطمینان خاطر شما از کیفیت کلاس های آنلاین ویدئو‌هایی را از هنرجویان آنلاین بر روی کانال آکادمی قرار داده‌ایم.

هنرجو چه وظایفی را برعهده دارد؟

شما هنرجوی عزیز باید مطالب هرجلسه و همچنین وظایف و تمریناتی را که استاد بر عهده شما می‌گذارد را به بهترین شکل انجام دهید تا آموزش ناقص نماند. شرکت به موقع و فعال در کلاس‌ها از دیگر وظایف هنرجو می‌باشد. تمرکز و تعهد حین آموزش سازدهنی لازمه‌ی موفقیت شما در یادگیری این ساز می‌باشد.

در چه مدت زمانی می‌توانیم در سازدهنی به مهارت برسیم؟

مهارت در نواختن سازدهنی مانند دیگر سازهای موجود در دنیای موسیقی به طور معمول به مدت زمان قابل توجهی نیاز دارد. این مدت زمان می‌تواند با توجه به استعداد و پشتکار هنرجو کوتاه و یا طولانی باشد. به طور کلی می‌توان گفت همه چیز بستگی به خود شما دارد.

با یادگیری اصول و مهارت های اولیه شما قادر خواهید بود با تلاش و پشتکار و علاقه و عشقی که به این هنر می‌دهید به سرعت پیشرفت کنید و حتی بتوانید از اساتید این حوزه شده و دیگر علاقمندان را نیز از این حال خوب سیراب کنید.

قدم پنجم: اصول مهم نوازندگی حرفه ای را بیاموزید

موسیقی و نوازندگی از زمان خلقت آن تا کنون به روش های مختلفی به روز شده و شکل های مختلفی به خود گرفته. در این مدت اصولی برای یادگیری حرفه ای آن به وجود آمده که یادگیری این اصول بسیار ضروری است. آموزش موسیقی نیز به مانند هر علم دیگری دارای اصول و قواعدی است که باید حتما به آن توجه کنیم.

فهم اصول اولیه در نوازندگی برای هر هنرجویی در هر سطحی ضروری است، این اصول اولیه رو میتونین تو این مقاله مطالعه کنین.

قدم ششم: آینده ای که در این مسیر پیش رو دارید

به طور کلی هدف هر انسانی از آموزش موسیقی استفاده و به کارگیری فواید موسیقی در زندگی خود است. هنر موسیقی جذابیتی داره که هر انسانی ارزوی یادگیری اون و داره.

البته یادگیری موسیقی و نوازندگی علاوه بر زیبایی های بی نظیر و فواید بسیارش میتونه اینده شغلی شما رو هم تامین کنه.

به این صورت که به دلیل نبود استاد موسیقی در نقاط مختلف کشور شما میتونین با یادگیری و آموزش سازدهنی این امکان و برای خودتون فراهم کنین که تو این زمینه فعالیت داشته باشین.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *